in ,

“Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar” Bizlerle

30 sezondur devam eden ünlü çizgi dizi The Simpsons hakkında bir araştırma okumak ister misiniz? Emin Sansarcı’nın Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar kitabı bizlerle!

Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar

Yetişkinler için çizgi filmlerin önünü açan The Simpsons çizgi dizisini ne kadar iyi biliyorsunuz? Dizinin temelleri ve kavramlarını inceleyen Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar adlı araştırma kitabı Alternatif Yayıncılık aracılığıyla bizlerle.

Çizgi filmin tarihi elbette çok daha önceye uzanıyor. Yetişkin odaklı yapılan ilk çizgi dizi Türkiye’de Taş Devri ya da Çakmaktaşlar olarak bilinen Flinstones olmuştu. Ancak daha ilk bölümüyle çektiği tepkiler sayesinde dizi yumuşatılmış ve şimdi izlediğimiz çocuk odaklı haline gelmişti. Yetişkinler için bir diğer deneme 1987 yılında yapılacaktı. The Simpsons dizisinin yaratıcısı Matt Groenig‘den 1987 yılında aldığı bir iş teklifinde zamanın ünlü şovunun reklam aralarında yayınlanacak yarım dakikalık çizgi skeçler çizmesi istenmişti. Simpson Ailesi’nin doğuşu bu şekilde olmuş, iki yıl içinde kendi dizisine kavuşmuştu.

İşte bu şekilde başlayan macera 30 sezondur devam ediyor. The Simpsons ile başlayan trene South Park, Family Guy, BoJack Horseman ve niceleri katıldı. Üzerine çok şey yazılıp çizildi.

Emin Sansarcı da kendi araştırmasını bizlere sunuyor. Alternatif Yayıncılık‘tan çıkan Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar’ın tanıtım bülteni şu şekilde:

Bir Çizgi Filmin İçerik Analizi: Simpsonlar – Arka Kapak Tanıtımı

Bir cizgi Filmin İcerik Analizi Simpsonlar kapak90’lı yıllarda sabahları erken saatlerde çocukları ekran başına toplayan, günümüzde ise günün her saatinden yalnızca çocuklar tarafından değil, yetişkinler tarafında da sevilerek izlenen yapımlar; çizgi filmler…

Bu renkli dünyanın içinde kahkaha ve eğlence dışında neler bulunuyor? Çizgi film mi, animasyon mu? Peki, ikisi de aynı anlama gelmiyor mu? İlk çizgi filmden günümüzdeki bu alanda teknik anlamda neler değişti? Değişen yalnızca teknik mi? Yoksa toplumun kültürü üzerindeki etkilerinin fark edilmesi, bu alanda üretilen yapımların içeriğini de etkiledi mi? Tüm bu soruların yanıtını bulabileceğiniz bu kitap; aynı zamanda günümüze dek yaratılmış en uzun soluklu çizgi dizi simpsonlar’ın, günümüze kadar yayımlanmış olan tüm bölümlerinin arasından kültür aktarımının en belirgin gerçekleştirildiği düşünülen bölümlerinin içerik analizini de kapsamaktadır.

5 temel bölümden oluşan bu kitapta; kitle kültürü çizgi filmin tarihi, çizgi film – animasyon kavramları arasındaki farkları, çizgi film – animasyon tekniklerini ve kullanım alanlarını, çizgi roman karikatür ve çizgi film arasındaki ilişkiyi bulabileceksiniz. 28 sezon boyunca yayın hayatına devam etmiş ve günümüzde yeni bölümleri ile yayımlanmaya devam eden Amerikan yapımı bir çizgi dizi Simpsonlar’ın; kültürel göstergeler aracılığı ve göstergebilim yöntemi ile yapılan içerik analizi sonucunda, alanında hem teknik hem de içerik anlamında en mükemmel yapım olan bu çizgi dizinin alt metninde izleyiciye aktarılanları; bölüm isimleri, sezon ve bölüm numaraları ile görme şansı yakalayacaksınız.

The Simpsons hakkında daha fazlasına asla hayır demeyiz. Siz ne dersiniz?

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MESs MESs dedi ki:

    Merhaba kitaba sahip olan var mı? İç sayfaları falan nasıl?

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Nefha - Sezgin Kaymaz

Sezgin Kaymaz’dan İronik Bir Cennet Tasviri: “Nefha” Raflarda

Fantastik Dünyaların Fantastik Dilleri

Fantastik Dünyaların Fantastik Dilleri