in ,

Chew Cilt 4 Ve Captain America’nın Ölümü Çıktı!

Marmara Çizgi Mart ayı başlarken bizleri çok sevilen Chew’in yeni cildi ve yazılmış en güzel süper kahraman hikayelerinden biri olan Captain America’nın Ölümü ile karşılıyor.

Captain America’nın Ölümü başlığına bakarak baştan spoiler yediğinizi düşünmeyin. Veya bu çizgi romanda sadece Captain America’nın son yolculuğunu okuyacağınız gibi bir yanılgıya kapılmayın. Bu cildi okurken Ed Brubaker‘ın neden Eisner ödülünü aldığını bir kez daha anlayacaksınız.

Ed Brubaker bizlere Captain America’sız bir Captain America çizgi romanı nasıl oluru vurucu bir şekilde gösteriyor. Captain America hiç bir zaman favori karakterim olmadı. Hatta zaman zaman, onun yer aldığı her sayfadan sıkılmıştım. Ancak bir okurun önerisiyle okuduğum, Brubaker’ın yazdığı Captain America serisi bu karakteri sevmemi sağlamıştı. Ed Brubaker sağ olsun, bu cilt ile başlayan seri de karakteri sevmeyenler için bile etkileyici bir hikaye deneyimi sunuyor. Çizerler Steve Eptings ve Mike Perkins olmasaydı hikayenin etkileyiciliğinin de yok olduğunu görebilirdik. O yüzden onları da unutmamak gerek!

Captain America’nın Ölümü, Cilt 1‘i Tulgan Köksal dilimize kazandırıyor. Editörlüğünü ise S. Emre Taşkıran üstlenmiş. Tanıtım bülteni ise şöyle;

İç Savaş’ın son sayfalarından fırlayıp gelen bu hikaye, Ed Brubaker ve Steve Epting’in şimdiye kadar yarattığı en büyük Captain America hikayesi ve bu hikaye, okuyucuları şaşkına çevirirken bütün Marvel Evreni’ni derinden sarsacak! İç Savaş’ın yankıları devam ederken Kış Askeri sonunda bir tarafı kendi tarafını seçiyor; ama Red Skull ve yardakçıları da perde arkasında boş durmuyor.

Bu ciltte Captain America #25-30 sayıları bir araya getirilmiştir.

Bu ayın bir diğer güzel haberi elbette ki Chew! Chew yurtdışında çizgi roman okurları ve de çizgi roman okumaya bununla yeni başlayan insanlar tarafından çok büyük bir beğeni kazandı. Ödüllü ikili John Layman ve Rob Guillory‘den Chew her sayıda daha da güzel bir şekil alarak ilerliyor! Bunu çoğu çizgi romanda göremeyiz. İnişler ve çıkışlar olur; hikayenin dağıldığı, bazı şeylerin tutmadığı zamanlar. Ara sıra bu yüzden bir çizgi romanı yarım bıraktığımız bile olur. Ancak Chew bizleri şaşırtan bir şekilde çıtasını her sayıda daha da yükseltiyor. Böylece çizgi roman okurları için klasik serilerden bıktığımızda serin bir liman, yeni çizgi roman okurları içinse bir başlangıç noktası oluyor. Yazarlarımızdan Onur Selamet‘in Masallar ile birlikte favori serisi olduğunu da söylemek gerek.

Dilimize yine Tulgan Köksal‘ın kazandırdığı Chew Cilt 4: Flambe‘nin editörlüğünü Cenk Könül yapıyor. Tanıtım bülteni ise şöyle;

Yediklerinden psişik imgelemler alma yeteneğine sahip federal ajan Tony Chu, garip zamanlar geçiriyor. Dünya’nın göklerinde dünya dışına ait bir yazı karakteriyle yazılmış yazılar belirdi ve bu yazılar gökte asılı kaldı. İnsanlar bunun dünyanın sonunun işareti olup olmadığını bilmiyor ve artık GDİ’nin kanunlarını pek de dikkate almıyor; dolayısıyla bir zamanların en güçlü yasaları koruma birimi, konumunu hızla kaybediyor. Peki bütün bunlar GDİ’nin en iyi ajanı Tony Chu’ya nasıl yansıyor?

Harvey Ödülü ve birçok Eisner Ödülü’ne sahip, polisler, haydutlar, aşçılar, yamyamlar ve kahinlerle ilgili çarpık kara komedi çizgi romanın dördüncü cildi, ilginç ve kozmik bir temayla karşınızda.

Umuyoruz Türk okurlar olarak Chew‘e ve benzer çizgi romanlara gerektiği değeri veriyoruzdur. Devamını ve daha nicesini dilimizde görmek kelimenin tam anlamıyla etkileyici.

Marvel evreni anlamak adına bulunmaz nimet olan Captain America’nın Ölümü ile sıcaklığıyla içimizi ısıtıp yüzlerde bir gülümseme bırakan Chew 4. Cilt: Flambe‘yi bayinizden istemeyi unutmayınız!

İyi okumalar efendim!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yabani Dergi, Mart Ayında Klasikler Özel Sayısıyla Geliyor

Kelt Şafağı, İrlanda Efsanelerini ve Folklorunu Raflara Taşıyor