in ,

2017’de Yurtdışında Çıkacak Kitaplar

Fantastik ve bilimkurgunun ünlü yazarlarının bu yıl içerisinde yurtdışında çıkaracağı kitaplara genel bir bakış.

2017 fantastik bilimkurgu

Yeni bir yıl, yeni kitaplar! Eserlerini severek takip ettiğimiz pek çok yabancı yazar bu sene de kâh yarım kalan serilerini devam ettirecek kâh yeni işlere imza atacaklar. Yayınevlerimiz sağ olsun, bunlardan bazılarını bizler de yakından takip ediyoruz. Hatta yurtdışıyla neredeyse kafa kafaya takip ettiğimiz seriler bile var aralarında.

Peki bu yıl yurtdışındaki okurları ve bir ihtimal bizleri neler bekliyor? Çevrilmesini dört gözle bekleyeceğimiz eserlere neler ekleniyor? Gelin, hep birlikte göz atalım:

Binti: Home – Nnedi Okorafor

binti home2016’da hem Hugo hem de Nebula kazanan bilimkurgu kısa romanı Binti, bu yıl da yine bir novella ile bizleri galaksinin en iyi okullarından biri sayılan Oomza Üniversitesi’nin etrafında yaşanan olaylara konuk edecek.

Nnedi Okorafor’u daha önce dilimizde sadece Devrimin Kardeşleri adlı derlemede görebilmiştik. Binti de merakla beklediğimiz bir kitaptı, şimdi seri oluyor. Dileriz yakın zamanda Türkçe okuma şansına erişiriz.

Lincoln in the Bardo – George Saunders

Yaşayan en iyi öykücülerden biri olarak kabul edilen ödüllü yazar George Saunders da 2017’de bizleri yeni bir kitapla, bu kez bir romanla buluşturmaya hazırlanıyor. Yazarın ilk romanı olma özelliğini taşıyacak olan Lincoln in the Bardo, tarihi gerçekler ile doğaüstü olayları hem korkutucu hem de eğlendirici bir biçimde birleştirmeyi amaçlıyor.

Saunders’ın daha önceki eserlerini Delidolu Kitap kalitesiyle okuma şansına erişmiştik. Ne mutlu ki Şubat 2017’de çıkacak Lincoln in the Bardo da tüm dünyayla aynı anda, “Arafta” adıyla bizlerle olacak. Merakla bekliyoruz.

Oathbringer (Fırtınaışığı Arşivi #3) – Brandon Sanderson

Yarattığı dünyalar kadar üretkenliğine de hayranlık duyduğumuz Brandon Sanderson geçtiğimiz ay Fırtınaışığı Arşivi Serisi’nin üçüncü kitabının ilk taslağını tamamladığını müjdelemişti hatırlarsanız.

Hikâyeyi Parlayan Sözler’in kaldığı yerden devam ettirecek olan bu devasa romana kavuşmamıza ne yazık ki daha çok var. Sanderson, Kasım 2017’yi işaret ediyor. Bizler de çok büyük bir ihtimalle ondan sonraki yıl okuyabileceğiz kendisini. O kadar kalın bir kitabı (1008 sayfa!) kısa sürede çevirmek mümkün olmuyor hâliyle. Tabii ki Akılçelen Kitaplar etiketiyle…

Persepolis Rising (Enginlik Serisi #7) – James S.A. Corey

persepolis risingLeviathan Yükseliyor ile İthaki Yayınları tarafından dilimize kazandırılmaya başlanan, daha sonraysa HBO’nun Expanse adlı dizisiyle bizi iyice avucuna alan seri yurtdışında altıncı kitabıyla devam ediyor.

Şu an için bu yıl içerisinde çıkacağı haricinde hakkında başka bir bilgi sahibi değiliz maalesef. Ülkemizde üçüncü kitabına ulaştığımız serinin devam romanlarını da iştahla bekliyoruz. Bakalım…

Bir Radch İmparatorluğu Romanı – Ann Leckie

Bizler Kudret’e kavuşmanın mutluluğunu yaşar ve Merhamet’in çabucak çıkmasını bencilce isterken yurtdışındaki okurlar Adalet ile başlayan Radch İmparatorluğu Serisi’ne eklenecek dördüncü bir kitabın müjdesiyle çalkalanıyor şu aralar.

Kitabın adı henüz belli değil, ancak Merhamet’in bittiği yerden devam edeceği söylentiler arasında. Tahmini çıkış tarihiyse 2017’nin sonbaharı.


The Black Elfstone (Shannara Günlükleri) – Terry Brooks

Yurtdışında Haziran 2017’de yayınlanması planlanan The Black Elfstone, aynı zamanda Shannara serinin son üçlemesinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Ünlü yazar Terry Brooks önümüzdeki yıllarda iki kitap daha kaleme alacağını, ardından Shannara evrenine veda edeceğini resmen açıkladı.

Son üçlemede bilim ile büyünün uzun savaşların ardından tekrar bir araya geleceğini belirten 77 yaşındaki yazar bu iki etmenin bir arada varolup olamayacağını, hangisinin üstün geleceğini ya da bir denge noktası bulunup bulunamayacağını konu alacağını belirtti.

The Refrigerator Monologues – Catherynne M. Valente

the refrigerator monologuesÖlümsüz (MonokL Yayınları) adlı kitabıyla bizleri kendine hayran bırakan, “mitpunk” türünün yaratıcısı olarak addedilen Catherynne M. Valente, bu yaz The Refrigerator Monologues (Buzdolabı Monologları) gibi enteresan bir isme sahip bir kitapla çıkacak hayranlarının karşısına.

Birbiriyle ilintili kısa hikâyelerden oluşacak kitapta süper kahramanların eşleriyle kız arkadaşlarının ve kadın kahramanların yaşadıkları konu alınacak. Ya da kitabın arka kapak yazısında da belirtildiği gibi, “Erkek kahramanların destanı devam edebilsin diye dondurulan, güçleri elinden alınan, öldürülen, beyni yıkanan ve tecavüze uğrayan kadınların hikâyesi.” Yine ilginç bir şey olacağa benziyor, siz ne dersiniz?

The Stone Sky (The Broken Earth #3) – N.K. Jemisin

Geçen yılın Hugo Ödülü galibi The Fifth Season’ın (Beşinci Mevsim) ardından The Broken Earth Serisi’nin üçüncü kitabı olma özelliğini taşıyan The Stone Sky da (Taş Gök) 2017’nin yaz aylarında çıkması beklenen kitaplardan.

Fantastik-bilimkurgu türündeki seri yurtdışındaki okurların büyük beğenisini kazanmış durumda. Öyle ki The Fifth Season geçen yıl Hugo’nun yanı sıra Locus ve Nebula ödüllerine de aday gösterilmişti. Darısı en kısa sürede başımıza.

The Thorn Of Emberlain (Centilmen Piç #4) – Scott Lynch

Thorn EmberlainErtelene ertelene içimizdeki centilmen hırsızların yüreğine indiren The Thorn Of Emberlain (Emberlain’in Belası) için takvimler en son Nisan 2017’yi gösteriyordu. Hatta kitabın kapağı bile olmuş, “Centilmen Piçler savaşa gidiyor…” alt başlığıyla bizlere minik ama heyecan verici bir ipucu verilmişti.

Hırsızlar Cumhuriyeti’ni okuyanlar kitabın sonunda İlikler Krallığı’nda vaziyetin karışık olduğunu biliyorlar zaten… de… Locke mu? Savaş mı? Jean’ın orada hayatta kalacağına şüphemiz yok, ama Locke gene ne taklalar atmak zorunda kalacak kim bilir? Bir yandan da geçmişiyle ilgili rahatsız edici gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacağını unutmamak gerek tabii. Bekliyoruz!

Şimdilik açıklanan ve tahmini çıkış tarihi belli olan kitaplar böyle. Tabii insanın aklına kaçınılmaz olarak Doors of Stone (Kralkatili Güncesi #3) ve Winds of Winter (Buz ve Ateşin Şarkısı #6) da geliyor, fakat ne yazık ki bu ikisiyle ilgili henüz yeni bir gelişme yok. Biz yine de bekliyoruz elbette. Hayal kırıklığına uğramaktansa okuduğumuza değen bir eser çıksın yeter ki ortaya.

Bu kitapların dilimize çevrildiği haberleriyle karşınıza çıkmak dileğiyle…

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

6 Yorum

Yorum Yap

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  stephen king 7

  Stephen King’le Çocukluk Üzerine

  batman hush ust

  Batman Hush: Sargılar Her Zaman Yara Sarmaz