in

Everest Yönetmeni Netflix İçin Dizi Hazırlıyor

Everest filminin yönetmeni Baltasar Kormákur, Netflix için İzlanda’daki Kalta Volkanı ile ilgili doğaüstü bir dizi yapıyor.

Baltasar Kormákur Netflix

Everest filminin yönetmeni Baltasar Kormákur, Netflix için “Katla” adlı doğaüstü bir volkan dizisi yapıyor. Kjartansson, Lilja Sigurðardóttir ve Davíð Már Stefánsson’ın yazdığı dizinin çekimi 2020 yılında başlayacak.

İzlandalı yönetmen, Trapped filmi başyapımcısı Sigurjón Kjartansson ile birlikte bu mini diziyi oluşturdu. 8 bölümden oluşması planlanan dizi, İzlanda’da geçiyor ve buzulaltı volkanı Katla’nın şiddetli bir şekilde patlamasından bir sene sonra başlıyor. Yaşanan patlamada Vik kasabasının huzuru ve sakinliği bir anda bozuluyor.

İnsanlar bölgeyi boşaltırken volkanın yakınındaki bir buzul erimeye başlıyor. Geriye kalan birkaç kişi toplum hizmeti sağlayabiliyor ve normalde görkemli ve muazzam olan bu bölge tam bir kıyamet alanına dönüşüyor. Tarih öncesinden buzulun içinde gizli kalmış şeyler de buzlar eridikçe ortaya çıkıyor ve kimsenin öngöremediği olaylara sebep oluyor.

Netflix’te Dizinin Tamamını Yapan İlk İzlandalı Ekip

Dizi hakkında konuşan Kormákur,  Katla yolculuğuna Netflix ile çıktıkları ve bir dizinin tamamını yapan ilk İzlandalı yapım ekibi oldukları için onur duyduklarını söyledi. Kendi şirketi olan RKV Stüdyoları’nda birkaç yıldır bu bilim kurgu projesi Katla üzerinde çalıştıklarını belirten Kormákur, Netflix bu projeyi seçtiği için sevindiğini de ekledi.

Netflix Uluslararası Orijinal’in Kuzey Avrupa Yöneticisi Tesha Crawford ise İzlandanın yıllardır pek çok dizi ve filme ev sahipliği yaptığını söyledi. Ayrıca İzlanda’nın nefes kesen manzaralarını ülkenin kendi temalarına uygun bir hikâyede gösterebilecekleri için keyif duyduklarını belirtirken, Baltasar Kormákur gibi bir yetenek ile birlikte çalışmanın bu projeyi gerçekten mükemmel kıldığını ekledi.

Oyla!

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

matruşka elmas

Rus Madenciler Matruşka Benzeri Elmas Keşfetti

Metropolis

1927 Tarihli Metropolis Filmi Restore Edildi