in

Gain: Yerli Dijital Yayın Platformu Hizmete Başlıyor – İşte İlk İçerikler

Gain geliyor! Türkiye’nin dikey formatta yayın yapacak yeni dijital yayın platformu duyuruldu. İlk içerikler arasında Mücbir Sebepler de yer alıyor.

gain yerli dijital yayın platformu

Dijital yayın platformlarının sayısı her geçen gün artıyor. Yerli platformlara ise bir yenisi eklenmeye hazırlanıyor. Tüm gözler 1 Ocak 2021’de yayına girecek Acun Ilıcalı projesi Exxen’e çevrilmişken Gain, ondan da önce yayına girmek için gün sayıyor. Yeni kanalın ilk projelerinde yer alacak isimler arasında Ahmet Mümtaz Taylan, Can Bonomo, Engin Günaydın, Devin Özgür Çınar, Gaye Su Akyol, İlber Ortaylı ve Vedat Milor yer alıyor.

Netflix ile başlayan yeni dijital yayın çağı hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Birçok büyük şirket kendi çevrim içi platformunu kurarak yarıştaki yerini alıyor. Yurt dışında Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Apple Tv+ derken ülkemizde de ciddi atılımlar yapılıyor. BluTV ve puhutv bunun ilk örneklerinden. 2021’in başında yayına girecek Exxen de ses getirmesi beklenen projeler hazırlıyor.

Gain, Yalnızca Mobil Üzerinden Dikey Formatta Yayın Yapacak Olması ile Benzerlerinden Ayrılıyor

Şimdi yerli dijital yayın kanallarına bir yenisi daha ekleniyor: Gain. Platform şimdiden bünyesine pek çok başarılı ve popüler ismi eklemiş durumda. Kanalın dikkat çeken ilk özelliği ise yalnızca mobil uygulamada ve “dikey formatta” kısa içerikler yayınlayacak olması.

Kanal yayına gireceği tarihi 30 Aralık 2020 olarak açıkladı. Exxen’den hemen öncesini işaret eden bu takvim, platformun rekabetçi tutumunu da gözler önüne serer nitelikte.

Mücbir Sebepler

Mücbir Sebepler Gain Yılbaşı

Peki Gain’de nasıl içerikler izleyiciyi bekliyor olacak? Açıklanan ilk yapımlar arasında Koronavirüs pandemisi sırasında Instagram canlı yayınları ile öne çıkan ikili Bartu Küçükçağlayan ve Melikşah Altuntaş’ın Mücbir Sebepler programı yer alıyor. Mücbir Sebepler’in ilk bölümü 31 Aralık 2020 akşamı saat 22.00’de başlayacak ve bir yılbaşı özel bölümü gerçekleştirilecek.

10 Bin Adım

10 Bin Adım Gain

Platformun Ocak 2021 tarihinde yayınlanacak ilk dizisi ise 10 Bin Adım olacak. Dikey formatta yayınlanacak yapım, bu özelliğiyle de bir hayli dikkat çekecek gibi duruyor. Yapımda Engin Günaydın ve Devin Özgür Çınar başrolleri paylaşacak. Dizinin konusu ise “Günde 10 Bin Adım” önerisine uyup yürüme kararı alan iki eski sevgilinin yol hikâyesinden oluşuyor. Yapımın her bölümü 10 dakikadan oluşacak. 10 Bin Adım’ın senaryosunu Devin Özgür Çınar (ilk senaryosu) yazarken yönetmenliğini ise Duygu Güzelmeriç (ilk yönetmenliği) üstlenecek.

Ele Güne Karşı – Bir MFÖ Belgeseli

mfö belgeseli

Kanalın bir başka projesi ise bir belgesel olacak. Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur’dan oluşan MFÖ grubu Türkçe pop ve rock müziğin köklü isimleri arasında yer alıyor. Belgesel, 50 yıla yaklaşan bu birlikteliğin tarihine odaklanacak. Başka bir yerde yayınlanmamış özel görüntüler ve röportajlar içerecek.

Henüz resmi olarak açıklanmasa da “Kavga Polemik Basitlik Skandal” mottosuyla yola çıkan YouTube kanalı Şokopop’un da Gain’e özel belgesel içerik üreteceği gelen bilgiler arasında. Öte yandan Saygın Ersin’in Pir-i Lezzet romanı da bu kanalda diziye uyarlanacak işler arasında. Resmi bir duyurusu yapılmayan ancak merakla beklenen bir diğer iş ise İlber Ortaylı’nın İlber Hoca’yla Zaman Makinesi programı olacak.

Kanalın abonelik ücretleri hakkında da henüz bir açıklama yapılmış değil.

Peki Gain sizin ilginizi çekti mi? İlk bakışta platformdaki içerikleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Boneca Boneca dedi ki:

  Engin Günaydın ve Devin Özgür Çınar çok eski iki dost, beraber yer aldıkları her projeye yüksek enerjilerini katıyorlar. Onları yeniden bir arada görmek için sabırsızlanıyorum.

 2. Avatar for Muzaffer_Turker Muzaffer_Turker dedi ki:

  Turkish Quibi yükleniyor…

 3. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

  Dijital pazarı baya genişliyor yerli projelerle puhu blu exxen gain derken pazar dolup taşacak anlaşılan. Ayrıca yerli platformlar çok iyi içerikler sunmalı ki netflix amazon gibi yabancı platformlardan koparmalı izleyiciyi. Ve bunun farkındalar bence exxen in popüler youtuberlara yönelmesi bence olumlu bir girişim.

 4. Avatar for Estranged Estranged dedi ki:

  Bu ikiliye bir de Binnur Kaya katılırsa tadından yenmez.

 5. Avatar for GKS GKS dedi ki:

  Acun Ilıcalı’nın içi boş, çöplükten hallice platformuna asla ve asla para kazandırmayı düşünmüyorum. Gain eğer içeriklerini bir sistemin zincir halkası haline getirmeden bağımsız, erdemli ve kendine saygısı olan işler ortaya koyarsa abone olurum. Saçma sapan, içi bomboş, tek gayesi tepedekinin cebine hizmet olan iğrenç içerikler çıkarmazlar umarım.

  Şimdilik umut vadediyor ama bir dizide, içerikte gördüğümüz kişileri bu kişi sevildi, ratingi yüksek nasıl olsa diyerek başka alakasız her çöp işin içine yediren Acun gibi bir vizyonsuzluk üzerinden ilerleyecekse kolay falan da gelmesin diyebileceğim bir iş.

  Acun’un internet tüketicisini de köleleştirmesine izin vermemeliyiz.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

Kvaidan - Tuhaf Şeylere Dair Hikâyeler - Lafcadio Hearn | Haftanın Kitabı #159

Kvaidan – Tuhaf Şeylere Dair Hikâyeler – Lafcadio Hearn | Haftanın Kitabı #159

Şeref Bey Fragmanı Exxen Haluk Bilginer Onur Ünlü

Şeref Bey Fragmanı: Onur Ünlü’nün Haluk Bilginer’li Exxen Dizisi Yakında