in , ,

Squid Game Sevenlerin İzlemesi Gereken Film ve Diziler

Squid Game benzeri film ve dizi arıyorsanız doğru yerdesiniz! İşte Netflix’in yeni serisiyle aynı noktada buluşan 8 farklı yapım.

squid game benzeri film dizi önerileri

Squid Game benzeri film ve dizi arayanlara dolu dolu bir öneri listesi ile geliyoruz. Netflix’in ortalığı kasıp kavuran yeni yapımından sonra, yakın türde işlere göz atmak isteyenlere 8 farklı tavsiyemiz var.

Yeni Netflix orijinal dizisi Squid Game hâlâ aklınızdan çıkmıyorsa, yalnız değilsiniz. Güney Kore yapımı seri yayınlanmasıyla birlikte bütün dünyayı ektisi altına aldı ve çok kısa zamanda milyonlarca izleyiciye ulaştı. Kimileri yeni duyup başına oturmadan önce dizi hakkında yorum ve incelemeleri takip ediyorken, pek çok hayran şimdiden 9 bölümlük yapımı hazmetti ve daha fazlasını bekliyor. Henüz Netflix’ten 2. bir sezona dair haber gelmese de, o zamana kadar açlığınızı yatıştıracağını düşündüğümüz bazı film ve dizi önerileriyle karşınızdayız.

Squid Game arka planda işlediği konular bakımından Güney Kore’nin son yıllarda uluslararası pazara sunduğu pek çok diğer yapıma benziyor. Geçen senenin Oscar kazananı Parasite ve Steven Yeun’lu Burning gibi filmler, kapitalizmi ve insanların vahşi kapitalizmle birlikte nasıl vahşileştiğini anlatan konulara sahipti. Bu listede, arka planda işlenen konudan çok hayatta kalma oyunları temasına odaklandık, önerilerimizi ona göre belirledik. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

Squid Game Benzeri Film ve Dizi Arayanlara Bazı Öneriler

1. Alice in Borderland / (2020)

Squid Game’i sevenler için önerilecek en bariz yapım elbette Alice in Borderland. Uzak Doğu yapımı olması, Netflix tarafından yayınlanması ve hayatta kalma oyunlarına bağlı yapısı iki diziyi birbirine bir hayli yaklaştırıyor.

squid game benzeri Alice in Borderland

Alice in Borderland, Squid Game’in popülerliğine hiçbir zaman erişemediyse de, Netflix’ten 2. sezon onayı almayı başarmıştı.

2. Battle Royale / (2000)

Japon yazar Koushun Takami’nin tek romanı Battle Royale, hayatta kalma oyunları söz konusu olunca orijinal yapım diyebileceğimiz eser. 1999’da yayınlanan romanın üzerine bizzat Takami’nin çizdiği bir manga serisi ve Kinji Fukasaku’nun yönettiği bir uzun metraj film geldi.

Battle Royale

Film hükümet tarafından bir adaya taşınan bir grup lise çocuğunun hikâyesini anlatıyor. Çocukların hedefi adada üç gün hayatta kalabilmek. Üçüncü günün sonunda adada yaşayanların sayısı birden fazlaysa da, herkes ölecek. Yani, tıpkı Squid Game’deki gibi sadece bir kişi oyunu kazanabilir.

Battle Royale’ın son 20 yılda popüler kültüre sunduğu katkı yadsınamaz, edebiyat eserleri, diziler ve PUBG gibi oyunlar ile, resmen yeni bir tür ortaya çıktı.

Squid Game’in yazar ve yönetmeni Hwang Dong-hyuk da filmden ilham aldığını şu sözlerle belirtmişti:

“Japon çizgi romanları ve animasyonlarından büyük ilham aldığımı kabul ediyorum. Senaryo üzerinde çalışmaya başladığımda ekonomik sıkıntılarım vardı ve zamanımın çoğunu kafelerde çizgi roman okuyarak geçiriyordum. Battle Royale ve Liar Game ile de o zamanlarda tanıştım. Bu oyunlara katılsam ne yapardım diye düşünüyordum. Tabi sonra oradaki oyunların çok kompleks olduğunu fark ettim ve kendi çalışmalarımda çocuk oyunlarını kullanmaya karar verdim.”

3. As the Gods Will / (2014)

As the Gods Will de, çocuk oyunlarının ölümcülleştiği bir yapım. Muneyuki Kaneshiro’nun aynı adlı mangasından uyarlanan film Takashi Miike tarafından yönetiliyor ve şiddet sahneleri Squid Game’den daha kanlı bir yapıya sahip.

As the Gods Will

Filmin aynı türdeki diğer eserlerden farkıysa kazananların hayatlarını kurtarma şansları olmaması, Dünya çapında oynanan oyunların kazananları, yeni bir oyun için uçan bir Küp’e taşınıyor ve işler daha da ilginçleşiyor.

4. Escape Room / (2019)

Escape Room

Squid Game’in kan ve dehşet dolu sahneleri sizlik değilse fakat oyunlar ve işin gerilim kısmı ilginizi çekiyorsa Escape Room, kartlarla gelen davetiyeler ve ölümcül oyunlarıyla tam size göre. Altı karakterin hikâyesini izlediğimiz film, her odasında seyircinin de bulmacayı çözmek için uğraştığı bir yapboz gibi tasarlanmış.

5. Cube / (1997)

cube squid game benzeri film

Escape Room’un ilhamını aldığı yapım. Bir küpün içinde uyanan yabancıların hikâyesini anlatıyor, tuzaklar ve tabii ki ölümcül hatalar var. Karakterlerin içten çözmeye çalıştığı bir rubik küpüyle kavgası asla eskimeyen bir tür. 1997’den kalma efektler gözünüze hoş gelmiyorsa filmin Japon uyarlamasının da 22 Ekim 2021’de uluslararası pazara çıkacağını belirtelim.

6. 3% / (2016)

3% tam olarak Squid Game’deki gibi bir ölüm kalım durumu sunmuyor. Yine de o noktaya çok yakın: Zenginler fakir ve aşırı nüfuslu bölgelerden kaçıp küçük bir adaya kurulmuşlar. Fakirlerden bir kısmının da zenginlerin arasına katılma imkânı var. Oyunların kazananı, şanslı %3’ün arasında kendisine bir yer buluyor.

3 netflix

Brezilya yapımı dizi 4 sezon sürdüğü için, yeni Kalamar Oyunu’ndan yeni bölümler beklerken bol bol materyaliniz olacak diyebiliriz.

7. Circle / (2015)

Bir başyapıt değil ama basit duran bir oyunun insanların ölümüyle sonuçlanmasını izlemekten zevk alıyorsanız (böyle söyleyince pek hoş durmadı) keyifle izleyebileceğiniz bir film Circle. Bilimkurgu, gerilim ve psikolojik korku türlerini en klasik şekilde harmanlayarak kendine listede bir yer buluyor.

Circle 2015

Aaron Hann ve Mario Miscione imzalı filmde karanlık bir odada uyanan 50 karakterle tanışıyoruz. Hepsinin durması gereken belirli bir alanı var, hareket etmeleri yasak. Onları buraya kim koydu sorusunu ise izleyiciler cevaplamak zorunda. Tabii, her iki dakikada bir ışıkların kapanıp, bir karakterin öldüğünü de oyun ilerledikçe öğreniyoruz. Grup, ortak karar alarak oyuncuları oyundan çıkartabildiklerini de fark edince, oyun tam anlamıyla başlamış oluyor.

8. The Hunger Games / (2012)

Hayatta kalma oyunu konseptini popüler kültüre sokan bu yapımı hiç değilse duymamış kimse yoktur. Suzanne Collins’in aynı isimli roman üçlemesinden uyarlanan filmler, zenginlerin eğlencesi için ölümüne savaşan fakirleri konu ediyor.

The Hunger Games - squid game benzeri

The Hunger Games’in sunduğu distopik gelecekte oyunlar bir yer altı organizasyonu tarafından değil, devlet tarafından hazırlanıyor ve televizyonda yayınlanıyor. Bunun dışında, bildiğimiz ve sevdiğimiz konseptten çok şaşıldığını söyleyemeyiz. Öte yandan yeni Açlık Oyunları filminin yolda olduğunu da hatırlatalım.

Sizin bu türde sevdiğiniz yapımlar hangileri? Listeye eklemek istediğiniz film, dizi ve romanları Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Teen Vogue

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

4 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for murgul murgul dedi ki:

    Squid Game’i oldukça beğendim. Listedeki eserlere de göz atayım. Asya yapımları sosyal konulara ağırlık verdikleri için fazlasıyla ilgimi çekiyorlar.

  2. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

    Bu listede yeralmayan Liar Game, Kaiji, Kakegurui, Death Race ve Running Man de aslında listede yeralmayi hakediyor. Running Man’in aynı adlı romanı Squid Game’in anlatmaya çalıştığı konsepte belki de en yakını olabilir.

  3. Avatar for erdo erdo dedi ki:

    7. Circle aynı isimde iki film olması sebebi ile görseller karışmış sanırım.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

UNESCO 2023 Dünya Kitap Başkenti Akra

UNESCO 2023 Dünya Kitap Başkenti Belli Oldu

Road 96 İncelemesi

Road 96 İncelemesi: Yollar Bizi Bekler