in

Kırmızı Oda Dizisi ‘Hırsızlık’ Davası ile Gündeme Geldi

Kırmızı Oda dizisinin bazı bölüm senaryolarının çalıntı olduğu iddia edildi. Final yapan diziye İranlı yazarın kitabından alıntı yapıldığı öne sürülerek dava açıldı.

Kırmızı Oda Dizisi 'Hırsızlık' Davası ile Gündeme Geldi
- Reklam -
- Reklam -

Kırmızı Oda dizisi final yapmış olmasına rağmen hırsızlık iddiası ile yeniden gündem oldu. TV8’de yayınlanan ve 61. bölümde final yapan dizinin İranlı yazarın kitabından izinsiz alıntı yaptığı öne sürüldü.

İlk olarak Eylül 2020’de yayınlanmaya başlayan ve toplamda 2 sezon boyunca TV8’de yayınlanan Kırmızı Oda dizisinin yapımcılığını Onur Güvenatam, senaryosunu ise Deniz Gürlek ile Melek Seven üstleniyordu. Psikolojik dram türündeki yapım Gülseren Budayıcıoğlu’nun 2004 yılında çıkan Madalyonun İçi adlı kitabından uyarlanmıştı. Başrolünde Binnur Kaya’nın yer aldığı ve bir psikologu canlandırığı yapım aynı zamanda birçok ünlü oyuncuyu da farklı hikâyeler doğrultusunda konuk etti. Aralarında Meriç Aral, Tülin Özen, Burak Sevinç, Erkan Petekkaya, Gökhan Özoğuz ve Merve Dizdar gibi isimlerin de yer aldığı bir oyuncu kadrosu, dizinin yayın süreci boyunca katkıda bulundular.

Daha önce de meslek etiği tartışmaları ile gündeme gelen Kırmızı Oda dizisi, şimdi de hırsızlık iddiaları ile gündemde. İranlı yazar Shahzade N. İgual, dizinin 35. bölümden itibaren yayınlanan İranlı Mitra’nın 8 bölümlük hikâyesinin kendi hayat hikayesini anlattığı Tahran’ın Kırmızı Sirenleri adlı kitabından alındığını öne sürdü.

- Reklam -

TV100’den Birsen Altuntaş’ın yaptığı habere göre İranlı yazar Shahzade N. İgual (Nilecem Elham Eftekhariniasr İgual) avukatı Şeyda Yıldırım vasıtasıyla İstanbul Fikri Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Yazar, dilimize ilk olarak 2017 yılında Mona Kitap tarafından kazandırılan Tahran’ın Kırmızı Sirenleri adlı kitabından alındığını öne sürüldüğü bölümler için diziye ve yapımcılarına dava açtı.

Kırmızı Oda Dizisi Yapımcıları Henüz Bir Cevap Vermedi

Kırmızı Oda hırsızlık iddiaları

- Reklam -

İranlı yazar OGM Prodüksiyon ve Medya Hizmetleri A.Ş ve tv8’e açtığı dava kapsamında öncelikle dizinin 35-36-37-38-39-40-41-42. bölümlerin yurt içi ve yurt dışında yayınlanmasının, televizyon, dijital, basın, açık hava, sinema, satış noktası, basılı tanıtım malzemeleri, radyo, internet kanalları, sosyal medya ve diğer elektronik iletişim araçlarında kullanılmasının durdurulması talep etti. Ayıca 100 bin TL’lik maddi bir tazminat talep etti. Davanın olumlu sonuçlanması halinde maddi tazminatın ihlal tarihinden başlayarak işleyecek ticari avans faiziyle birlikte davalılardan tahsil edilmesinin önü açılacak.

61. olan final bölümü 18 Şubat 2022 Cuma günü yayınlanan dizinin yapımcıları ve senaristleri ise konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklamada bulunmadılar.

Kırmızı Oda dizisini izlediniz mi? Söz konusu bölümlerin çalıntı olduğu konusunda sizler neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

robert pattinson dune 2

Robert Pattinson, Yeni Dune Filminde Oynamak İstiyor

Isle of the Dead: Yeni The Walking Dead Dizisi

The Walking Dead’e Maggie ve Negan’ı Anlatacak Yeni Spin-Off Geliyor: Isle of the Dead