in

Luigi Ballerini’nin Ödüllü Distopya Romanı “Adı Sıfır” Türkçe Raflarında

Luigi Ballerini’nin ödüllü distopya romanı Adı Sıfır raflarda. Dünya’nın geleceğine dronelar eşliğinde bakma zamanı.

Adı Sıfır Luigi Ballerini
- Reklam -

Luigi Ballerini imzalı ödüllü Adı Sıfır kitabı raflardaki yerini aldı. Eser, edebiyat yayıncılığında 10. yılını kutlayan On8 Kitap etiketiyle okurların karşısına çıktı.

Türkçede daha önce Doğaya Fısıldayan Çocuklar ve Parlak Fikir Pastası kitapları ile tanıdığımız İtalyan yazar Luigi Ballerini, bir eseri ile daha dilimizdeki yerini genişletiyor.

1963 yılında İtalya’da dünyaya gelen yazar doktor ve psikanalist olarak çalıştı. Çocuk ve gençlik kitapları yazdı. Gazete ve dergilerde eğitim hakkında konuştu. Zia Dorothy (Dorothy Teyze) ile White Raven Ödülü’ne, Parlak Fikir Pastası (La signorina Euforbia. Maestra pasticciera) ile İtalyan Andersen Ödülü’ne, Adı Sıfır (Io sono Zero) ile Bancarellino Ödülü’ne layık görüldü.

- Reklam -

Orijinal dilinde 2015’te yayımlanan Adı Sıfır, pek çok dile kazandırıldı ve tiyatro oyununa uyarlandı. Distopya ve bilimkurgu türlerini bir araya getiren eserde, yeni dünyaya dronelar eşliğinde bakıyor.

Adı Sıfır – Luigi Ballerini | Arka Kapak Tanıtımı

Adı Sıfır Luigi Ballerini

İnsanın kalbine, dünyanın geleceğine dron uçuşu…

Dış dünyadan habersiz yaşayan bir genç. Ekranlardan ve bilgisayarlardan oluşan steril bir dünyada, kimseyle temas etmeden tek başına büyüyen biri. Tek bir canlıya dokunmadan, yağmura, kara maruz kalmadan. Bu sanal hayattan gerçek dünyaya adım attığı o gün, on altı yıldır bildikleri işine yaramaz olur…

- Reklam -

Çağdaş İtalyan edebiyatının ödüllü yazarlarından Luigi Ballerini, bilimkurguyla distopyayı ustaca harmanlıyor. Teknolojiyle biçimlenen dünyanın geleceğine “dronlar eşliğinde” bakıyor, aile kavramını sorguluyor, okura sarsıcı keşifler sunuyor. Günlük yaşamın her ânını ele geçiren teknolojinin etik sınırlarını ve kullanım amaçlarını sorgulayan roman dünyanın geleceğini düşünenleri, insanın en temel duygularında keşfe çıkarıyor. Edebiyat yayıncılığında 10. yılını kutlayan ON8, ödüllü yeni kitabıyla her yaştan okura güncel tartışmalar sunuyor.

2016 Bancarellino Ödülü
En İyi Gençlik Kitabı

Dünyanın, kendisinin Dünya dediğinden çok daha büyük olduğunu, insanların bir arada yaşadığını, birbiriyle konuştuğunu, birbirine dokunduğunu, tartıştığını, âşık olduğunu şimdi benden de duydu. Kimsenin yalnız başına büyümediğini ve her zaman birbirimize ihtiyacımız olduğunu, ama özellikle de kişinin yalnızca bir ses olamayacağını, bir bedeni de olması gerektiğini ona anlatmaya çalıştım. Sarılacak, okşayacak, sevecek bir beden. Kavga ettiğin, sonra da barış yaptığın bir beden. Koşan, düşünen, hata yapan, uyuyan, gülen, acı çeken bir beden.

Toplamda 188 sayfadan oluşan Adı Sıfır romanında tercüme Tülin Sadıkoğlu’na ait. Eserin son okuması ise Hande Demirtaş tarafından yapıldı. Roman Mayıs 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini aldı.

Luigi Ballerini ve eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

franz kafka eserleri mektupları çizimleri

Kafka’nın Yıllardır Kayıp Olan El Yazması Eserleri ve Kişisel Mektupları Dijital Erişime Açıldı

banksy kimdir hakkında bilgi

Gizemli Sokak Sanatçısı Banksy Hakkında 7 Gerçek