in

Robert Aickman’ın Tuhaf Korku Öyküleri “Avucumda Soğuk Elin” ile Raflarda

Robert Aickman imzasını taşıyan korku öyküleri koleksiyonu “Avucumda Soğuk Elin” Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

avucumda soguk elin robert aickman kapak

Robert Aickman tarafından kaleme alınan Avucumda Soğuk Elin raflardaki yerini almaya başladı. Eser, İthaki Yayınları tarafından Karanlık Kitaplık dizisi altında yayımlanıyor.

Tam adı Robert Fordyce Aickman olan İngiliz yazar 1914 yılında dünyaya geldi. Aickman çoğunlukla kaleme aldığı tuhaf öykülerle adından söz ettirdi. Öykü türü haricinde roman, kurgu dışı, otobiyografi gibi türlerde de çalışmalar yürüttü. Ayrıca Fontana Book of Great Ghost Stories’in ilk sekiz cildinin editörlüğünü üstlendi.

Young Girl’s Journal adlı öyküsüyle Dünya Fantazi Ödülü’nü kazandı. Ölümünün ardından İngiliz Fantazi Ödülü’ne layık görüldü. Eserleri çeşitli dizi ve radyo oyunlarına uyarlandı.

Orijinal adı Cold Hand in Mine: Strange Stories olan kitap ilk olarak 1975’te yayımlandı. Eser, Robert Aickman’ın tuhaf kurgu odaklı 8 korku öyküsünü bir araya getiriyor.

Avucumda Soğuk Elin – Robert Aickman | Arka Kapak Tanıtımı

Avucumda Soğuk Elin - Robert Aickman

“Aickman’ı okumak bir sihirbazı izlemek gibi. Genellikle numarasının sırrı hakkında pek bir fikrim bile olmuyor ama o kadar güzel yapıyor ki.” – Neil Gaiman

Çağdaş korku edebiyatının tuhaf kurgu alanında öne çıkan isimlerden biri olan, kendi tercih ettiği tabirle “garip öyküler” kaleme alan Robert Aickman, doğrudan dehşet verici eserler yazmak yerine satır arasına gizlediği tekinsizliklerle kendine has bir korku öyküsü türü oluşturmuş ve günümüzün birçok yazarına da ilham vermiş bir yazar. 1975’te yayımlanan Avucumda Soğuk Elin ise Aickman’ın bu yönünü en çok yansıttığı kitaplarından biri.

Sekiz garip öykünün bir araya geldiği bu kitapta, hayaletli mekânlar, aristokrat kahramanlar gibi birçok alışıldık korku unsurunun Aickman’ın ikircikli üslubuyla nasıl dönüşüme uğradığını ve klasik bir vampir hikâyesi anlatırken kendi üslubunda da değişiklik yapan Aickman’ın ustalığının farklı veçhelerini görmek mümkün.

Çoğumuz iki insanızdır. Sadece tek bir kişi olan kimsede bir eksiklik vardır.

Toplamda 288 sayfadan oluşan eseri Türkçeye Emirhan Burak Aydın kazandırıyor. Kitap Haziran 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Karanlık Kitaplık dizisinde yer alan diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Robert Aickman imzalı Avucumda Soğuk Elin hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Güzel Dünya, Neredesin? İncelemesi Sally Rooney

Güzel Dünya, Neredesin? İncelemesi: Sally Rooney’nin En İyimser Kitabı

Webtoon Çizgi Roman Yazarlarına Ne Kadar Ödüyor?

Webtoon Çizgi Roman Üreticilerine Yaptığı Ödemeleri Açıkladı