in

Beşir Ayvazoğlu’ndan 2 Biyografi Kitabı Geldi

Türk edebiyatının önemli şairleri Tevfik Fikret ve Ahmet Haşim hakkında, Beşir Ayvazoğlu tarafından 2 biyografi kitabı kaleme alındı.

Beşir Ayvazoğlu

Beşir Ayvazoğlu imzalı iki yeni biyografi kitabı, yerli edebiyatta önemli bir boşluğu doldurmak için yola çıkıyor. Ahmet Haşim ve Tevfik Fikret biyografileri, Everest Yayınları etiketiyle okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Türk edebiyatının önde gelen yazarlarının hayatları ve edebi görüşlerini etraflıca inceleyen biyografi metinlerinin sayıları pek de fazla değil. Yazar Beşir Ayvazoğlu, Türkçedeki bu boşluğu doldurmak için kültür dünyamızın iki önemli şairinin hayatlarını mercek altına alıyor.

Çeşitli gazetelerde kültür sanat editörlüğü yapan, televizyon kanallarında kültür programları hazırlayan; Türkiye Yazarlar Birliği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gibi birliklere üye olan Ayvazoğlu çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda pek çok şiir, araştırma, inceleme ve biyografinin de yazarı olan isim; külliyatına iki yeni biyografi ekledi.

Tevfik ve Haşim Kitapları, Ciltli Baskılarla Okura Sunuldu

Everest Yayınları, son yıllarda kurgu kitaplarda olduğu kadar kurgu dışı kütüphanesinde de oldukça ciddi adımlar attı. Bunlardan birisi de biyografi kitapları oldu.

Her iki kitabı da ciltli baskılarla okurla buluşturan yayınevi, Türk şiirinin iki önemli kalemini çağdaş bir dille edebiyatseverlerin karşısına çıkartıyor.

Kaleme aldığı pek çok biyografiyle takdir gören Beşir Ayvazoğlu, yayımlanan her iki kitapta da; kişileri sadece şairlikleriyle değil; bütün yönleriyle ele almayı hedefliyor.

1867 – 1915 yılları arasında yaşayan Tevfik Fikret, edebiyata damga vuran; günümüzde hâlâ beğeniyle karşılanan kıymetli bir şair. Diğer tarafta 1887-1933 yıllarında yaşayan Ahmet Haşim de Türk edebiyatının büyük kalemlerinden biri.

İki kitabın da editörlüğü Mehmet Said Aydın’a, kapak tasarımları Emir Tali’ye ait.

Oyla!

Bengü Akagül

1997'de Kadıköy'de doğdum. Kitap okumaya lisedeyken Doğu Yücel'in romanı Varolmayanlar ile başladım. Bir zamanlar okuru olduğum yazarlar ve şairlerle zaman içinde çalışma fırsatı da yakaladım. Şimdilerdeyse okuyarak, yazarak ve izleyerek günleri deviriyorum.

nicolas cage lovecraft film

Nicolas Cage’li Lovecraft Filminden Fragman Yayınlandı

Sandman

Gaiman, Sandman 2. Sezon Çalışmalarını Onayladı