in

J.R.R. Tolkien’in Bitmemiş Öyküler Kitabı Özel Çizimlerle Genişliyor

J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya külliyatında oldukça önemli bir yer tutan “Bitmemiş Öyküler” kitabı, illüstrasyonlarla genişletilmiş özel bir baskıyla geliyor.

Bitmemiş Öyküler - J.R.R. Tolkien
- Reklam -

Orta Dünya’nın yaratıcısı J.R.R. Tolkien öldükten sonra yarım kalmış hikâyelerini barındıran Bitmemiş Öyküler kitabı, illüstrasyonlarla genişletilmiş yepyeni bir baskıya kavuşuyor.

Usta yazarın 1973’teki ölümüyle birlikte oğlu Christopher Tolkien, babasının yarım kalmış çalışmalarına gömülmüş ve yedi sene sonra 1980’de Bitmemiş Öyküler ile Orta Dünya’nın son parçalarını okurlara sunmuştu. Diğer bütün eserleri de yayınlayan HarperCollins 2020 yılı içerisinde resimlerle süslenmiş ve evreni, hikâyeleri açıklayan notlarla genişletilmiş özel bir 40. yıl baskısı çıkartacak.

Tolkien Mirası Vakfı bu kitabın daha önce hiç illüstre edilmediğini ve kitaptaki sanat eserlerinin Alan Lee, John Howe ve Ted Nasmith gibi önceki Tolkien çizimlerinden tanıdık isimlerin imzalarını taşıyacağını belirtti. İllüstrasyonlardan bazıları kitabın çıkmasından önce Eylül ayında çıkacak olan 2021 Tolkien Takvimi’nde de kullanılarak görücüye çıkacak.

- Reklam -

Bitmemiş Öyküler - J.R.R. TolkienBitmemiş Öyküler, Orta Dünya’nın pek çok köşesinden pek çok hikâyeyi tek bir ciltte buluşturmasıyla oldukça önemli bir kitap. Gondolin’in Düşüşü ve Hurin’in Çocukları’nın öyküleri gibi Yüzüklerin Efendisi’ni okurken hafifçe adı anılmış ama ne olduğu açıklanmamış pek çok geçmiş macerayı barındırıyor

İllüstrasyonlu Bitmemiş Öyküler, Yarım Kalmış Hikâyeleri Barındıracak

Geçtiğimiz yıllarda Gondolin’in Düşüşü ve Hurin’in Çocukları, Christopher Tolkien tarafından olabildiğince tamamlanıp ayrıca birer kitap şeklinde basılmıştı. İthaki Yayınları da bu eserleri dilimize kazandırarak Tolkien severleri mutlu etmişti. Bu kitapların aksine, Bitmemiş Öyküler’in yeni illüstrasyonlu basımında restore edilmiş metinler değil, orijinal yarım kalmış hikâyeler bulunacak.

Amazon’un yeni Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında hâlâ çok bilgimiz yok. Ancak tahminlerimiz Kral Aragorn’un da bir üyesi olduğu Numenor’u ve genel olarak Orta Dünya’nın İkinci Çağ’ını anlatacağı yönünde. Diziyi beklerken Numenor’un ne olduğunu, Aragorn’un soyunu ve bu yüce ırkın nasıl olup da Orta Dünya’dan silinip gittiğini öğrenmek için de Bitmemiş Öyküler ideal bir kaynak.

- Reklam -

2021 tolkien takvimi

Kitapta kullanılacak illüstrasyonları barındıran 2021 Tolkien Takvimi Eylül 2020’de; yeni koleksiyonluk basımıyla gelecek olan Bitmemiş Öyküler ise 1 Ekim 2020’de İngiltere’de raflarda olacak. Ülkemizde Tolkein eserlerinin Yüzüklerin Efendisi üçlemesi haricinde İthaki Yayınları tarafından basıldığı biliniyor. Ancak dilimize ne zaman çevrileceği şimdilik belirsiz.

Yeni baskıyı almayı düşünüyor musunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.


* Londra ve Paris Kitap Fuarları, Corona Virüsü Nedeniyle İptal Edildi

Kaynak: tor

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

  Parayı sömürüyorlar resmen ya :frowning: Bu ay Bitmemiş Öyküler yeni basımını almayı düşünüyordum. Ama bu da çıkacak şimdi. Tolkien hayranı olmak da bazen cebi sıkıntıya sokuyor :smiley:

 2. Avatar for Faust Faust dedi ki:

  Aynı dertten muzdaribiz…

 3. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

  İngiltere’de Eylül’de çıkacakmış. Ondan önce Türkiye’de çıkmasının zaten ihtimali yok. O yüzden zaman çok olduğu için ikisini de alacağım sanırım :smiley: zaman az olsa borca girip ikisini de alırdım…

 4. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  “İllüstrasyonlu Bitmemiş Öyküler, Yarım Kalmış Hikâyeleri Barındıracak” denmiş, o zaman piyasa şu an bulunan baskıya ek olarak bu yarım kalmış hikayeler mi eklenecek?

 5. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Yeteri kadar J.R.R.T. eserim mevcut daha fazlası için uzun bir süre geçmesini bekleyeceğim. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi – Umutları Tazeleme Vakti!

Isaac Newton

Isaac Newton El Yazmalarından Biri Kütüphanede Bulundu