in

J.R.R. Tolkien’in Bitmemiş Öyküler Kitabı Özel Çizimlerle Genişliyor

J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya külliyatında oldukça önemli bir yer tutan “Bitmemiş Öyküler” kitabı, illüstrasyonlarla genişletilmiş özel bir baskıyla geliyor.

Bitmemiş Öyküler - J.R.R. Tolkien

Orta Dünya’nın yaratıcısı J.R.R. Tolkien öldükten sonra yarım kalmış hikâyelerini barındıran Bitmemiş Öyküler kitabı, illüstrasyonlarla genişletilmiş yepyeni bir baskıya kavuşuyor.

Usta yazarın 1973’teki ölümüyle birlikte oğlu Christopher Tolkien, babasının yarım kalmış çalışmalarına gömülmüş ve yedi sene sonra 1980’de Bitmemiş Öyküler ile Orta Dünya’nın son parçalarını okurlara sunmuştu. Diğer bütün eserleri de yayınlayan HarperCollins 2020 yılı içerisinde resimlerle süslenmiş ve evreni, hikâyeleri açıklayan notlarla genişletilmiş özel bir 40. yıl baskısı çıkartacak.

Tolkien Mirası Vakfı bu kitabın daha önce hiç illüstre edilmediğini ve kitaptaki sanat eserlerinin Alan Lee, John Howe ve Ted Nasmith gibi önceki Tolkien çizimlerinden tanıdık isimlerin imzalarını taşıyacağını belirtti. İllüstrasyonlardan bazıları kitabın çıkmasından önce Eylül ayında çıkacak olan 2021 Tolkien Takvimi’nde de kullanılarak görücüye çıkacak.

Bitmemiş Öyküler - J.R.R. TolkienBitmemiş Öyküler, Orta Dünya’nın pek çok köşesinden pek çok hikâyeyi tek bir ciltte buluşturmasıyla oldukça önemli bir kitap. Gondolin’in Düşüşü ve Hurin’in Çocukları’nın öyküleri gibi Yüzüklerin Efendisi’ni okurken hafifçe adı anılmış ama ne olduğu açıklanmamış pek çok geçmiş macerayı barındırıyor

İllüstrasyonlu Bitmemiş Öyküler, Yarım Kalmış Hikâyeleri Barındıracak

Geçtiğimiz yıllarda Gondolin’in Düşüşü ve Hurin’in Çocukları, Christopher Tolkien tarafından olabildiğince tamamlanıp ayrıca birer kitap şeklinde basılmıştı. İthaki Yayınları da bu eserleri dilimize kazandırarak Tolkien severleri mutlu etmişti. Bu kitapların aksine, Bitmemiş Öyküler’in yeni illüstrasyonlu basımında restore edilmiş metinler değil, orijinal yarım kalmış hikâyeler bulunacak.

Amazon’un yeni Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında hâlâ çok bilgimiz yok. Ancak tahminlerimiz Kral Aragorn’un da bir üyesi olduğu Numenor’u ve genel olarak Orta Dünya’nın İkinci Çağ’ını anlatacağı yönünde. Diziyi beklerken Numenor’un ne olduğunu, Aragorn’un soyunu ve bu yüce ırkın nasıl olup da Orta Dünya’dan silinip gittiğini öğrenmek için de Bitmemiş Öyküler ideal bir kaynak.

2021 tolkien takvimi

Kitapta kullanılacak illüstrasyonları barındıran 2021 Tolkien Takvimi Eylül 2020’de; yeni koleksiyonluk basımıyla gelecek olan Bitmemiş Öyküler ise 1 Ekim 2020’de İngiltere’de raflarda olacak. Ülkemizde Tolkein eserlerinin Yüzüklerin Efendisi üçlemesi haricinde İthaki Yayınları tarafından basıldığı biliniyor. Ancak dilimize ne zaman çevrileceği şimdilik belirsiz.

Yeni baskıyı almayı düşünüyor musunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

* * *

* Londra ve Paris Kitap Fuarları, Corona Virüsü Nedeniyle İptal Edildi

Kaynak: tor

Oyla!

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

10 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

  İngiltere’de Eylül’de çıkacakmış. Ondan önce Türkiye’de çıkmasının zaten ihtimali yok. O yüzden zaman çok olduğu için ikisini de alacağım sanırım :smiley: zaman az olsa borca girip ikisini de alırdım…

 2. Avatar for Blackheart Blackheart dedi ki:

  “İllüstrasyonlu Bitmemiş Öyküler, Yarım Kalmış Hikâyeleri Barındıracak” denmiş, o zaman piyasa şu an bulunan baskıya ek olarak bu yarım kalmış hikayeler mi eklenecek?

 3. Avatar for silence silence dedi ki:

  Kitabı içeriğini özetlemişler sadece. Kitabı okuyan birisi olarak şunu söyleyeyeyim; Silmarillion’da deniz ötesinden Numenor’dan yardım geldi diyor ya o yardım nasıl geldi onu anlatıyor veya Sauron suretini kaybetti diyor onun öncesini anlatıyor. Bunun gibi şeyler. Türkçe’ye çevirilen her Orta Dünya kitabını okudum. Zordur, çevirisi kötüdür, sahaflara mecbursunuz ama Kayıp Öyküler 1-2’yi bulabilirseniz onları okuyun. Asıl bitmemiş öyküler onlar, burada hiç olmazsa bir son var. Orada öykü anlatılıyor tam heyecanlı yerine geldiğinde hikaye bitiyor. Christopher Tolkien buralarda durumu anlatmaya başlıyor. Yazıları bulamadım veya babam burada yazmayı bırakmış gibi ama Orta Dünya’yı babasından sonra bilen en iyi ikinci kişi olduğu için babasından ziyade kendi fikirlerini anlatıyor. Zaten Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit de dahil olmak üzere çıkan kitapların hepsi Orta Dünya Tarihi’nin içinde birer bölüm sadece Orta Dünya Tarihi asıl kitaplar. İthaki aynı kitapları kapak değiştirip değiştirip basacağına Orta Dünya Tarihi’ni basmaya başlasa daha çok kitap satar.

 4. Avatar for Mehmet_Cakici Mehmet_Cakici dedi ki:

  Sadece Gandolfin ve Hurin hikayelerinden bahsediliyor yarım kalmış derken, tam halleri ayrıca basıldığı için buna eklemiyorlar sanırm, gerçekten koleksiyoncu tuzağı doğrusu :slight_smile:

 5. Avatar for silence silence dedi ki:

  @Mehmet_Cakici’ya katılıyorum. Mesela Yüzüklerin Efendisi tekli sürüm için özel baskı diyorlar. Özel filan değil bildiğiniz 3 kitabın tek ciltli hali o kadar. Aynısı her yerde var. Buz ve Ateşin Şarkısı, Harry Potter serisi vb. İki adet resim koyuluyor veya ciltli baskı yapılıyor kapağa yaz özel baskı. Şimdiki moda ise resimli sürümler. Kitap mı fotoroman mı belli olmuyor. Hem ressamın çizdiği resmin benim okurken aklımda oluşan resimle aynı olduğunu nasıl biliyorsunuz? Belki ben başka şekilde hayal etmiştim. Almak veya almamak sizin sorumluluğunuzda. Tavsiyeniz ne derseniz? Okumak istiyorsanız alın, sonra da arkanızda bırakın. Okunacak daha çok kitap var.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

5 cevap daha var.

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi – Umutları Tazeleme Vakti!

Isaac Newton

Isaac Newton El Yazmalarından Biri Kütüphanede Bulundu