in ,

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi – Umutları Tazeleme Vakti!

Hakan: Muhafız 3. sezon incelemesi sizlerle. Netflix Türkiye’nin ilk orijinal yapımında, Corona esintili yeni sezon yorumlarımızla karşınızdayız.

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi

Hakan: Muhafız 3. sezon (The Protector) izleyicisi ile buluştu. Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Hazar Ergüçlü’nün paylaştığı Netflix dizisine 3. sezondan başlayacaklar ya da önceki sezonları hatırlamayanlar için öykünün kısa bir özetini geçerek başlayalım.

Hikâye bir Kapalıçarşı çocuğu olan Hakan’ın süper güçlerini keşfetmesiyle başlamıştı. Kendisi, Fatih döneminden atalarından yadigâr kalan İstanbul’u koruma görevini üstlendi ve bu uğurda kendisine “sadık olanlar” ismini takan kişilerle beraber savaşıyordu. Savaştığı kişilere gelirsek onlar da yine İstanbul’u ele geçirmeye çalışan düşmanlar olarak gösterilmişti. Tüm bunların yanında ilk sezonlarda tarihi mekânlar, tarihi olaylar ve tılsımlı nesneler de kendilerine oldukça yer bulmuştu.

Hakan: Muhafız 3. Sezon Yayılan Bir Virüs ile Başlıyor

Şans mıdır yoksa bir miktar geleceği görme midir bilmem ama Hakan: Muhafız, dünya gündeminden düşmeyen Corona Virüsü haberlerine paralel bir zamanda çıktı. Yeni sezon önceki bölümlere nazaran çok daha karanlık ve distopik başlıyor. Önceki sezonun sonunda Hakan’ın kardeşi Levent’in kanından bir virüs yapılmıştı. İşte o virüsü artık İstanbul’u kırıp geçirirken görüyoruz. Hoş, bu çok sürmüyor. Muhafız ve sadık olanlar virüsü kendisine zorla yaptırılan Nisan’ı (Funda Eryiğit) kaçırıp ona bir panzehir yaptırıyorlar. Bu aşı da tüm İstanbul’a uygulanıyor. Ve görünürde herkes kurtuluyor.

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi

Virüs Ardından…

Bana kalırsa tüm sezonun konusu bu hastalık olabilirdi ama o kadar hızlı çözülüyor ki. İlk sezonda da dediğim gibi bu sezonun da giriş bölümleri size baştan epey yapmacık geliyor. Sanki oyuncular yazanı okuyup öylesine geçiyorlar, olayların akışı çok hızlı. Ne olup ne bitiyor anlamıyorsunuz ve ilk iki üç bölüme de inanmanız güçleşiyor. Ama ikinci sezon gibi benden çokça kötü eleştiri almıyor dizi, çünkü sonraki bölümlerde gizemler ve ters köşeler sizi nihayet sürükleyici bir atmosfere alıyor.

Hakan’ın geçen sezondan kalan serseri, kaba, orayı burayı yıkan halleri aynı devam ediyor. Bir de sanırım senarist Hakan’a gerçek aşkını verme konusunda hâlâ kararsız. Bu sezonda Hakan’ın yine yeni bir sevgilisi oluyor ve inanmayacaksınız ama o da hayatının aşkı oluyor. Artık bunu umursamamaya başlıyorsunuz.

Muhafızımız bu defa çok daha karanlık bir ruh haline ve umutsuzluğa sahip. Kardeşi ölüyor, sadık olanların güvenini kaybediyor ve Vezir denilen son Ölümsüz’ün oyunlarına katlanıyor.

Son Ölümsüz: Vezir

Vezir aslında tüm ölümsüzlerin başı olarak görülüyor ve aynı zamanda kendisinin diğer ölümsüzlerden de farkları var. Yansımalara, suretlere hükmediyor ve aynı Harry’nin beynine giren Voldemort gibi kendi de Hakan’ın suretlerine bürünerek onu çıldırtıyor. Hakan bu sezonda heyecansız, yorgun ve bıkmış.

Vezir’in kim olduğunu bulabilmek adına geçmişe giden ve bu kısımda da kimyager olan Nisan’dan yardım alan Hakan, her zaman yolculuğundan daha güçsüz çıkıyor. Ama her yolculuğunda da birebir kendisi gibi olan atası Muhafız’ın hayatıyla ilgili oldukça fazla şey öğreniyor -ki bu bilgilerin hepsi Vezir’in kim olduğu gerçeğiyle kendisini yüzleştiriyor.

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi

Sürpriz Bozanlara Gelince

Dizinin ilk bölümleri saymazsak daha ayakları yere basarak ilerlediğini ve oldukça keyifli olduğunu söylemeliyim. 7 bölüm süren sezonun her bölümü yaklaşık 40-50 dakika arası ve sıkmadan yormadan kendini izletme becerisine sahip. Şimdi o becerilere neden olan başarılı sürpriz bozanlara gelelim.

Aslında bir yerde artık anlıyorsunuz ama kadroya yeni katılan kimyager Nisan, ki kendisi Hakan’ın yeni aşkı, Vezir olarak en baştan beri gözümüzün önünde duruyor. Ama bu dahi sizi o kadar şaşırtmıyor çünkü diğer ters köşe Nisan’ın Hakan’ın atası olan ve sürekli geçmişe giderek izini sürdüğü atasının sevgilisi olması. İlk Muhafızın sevgilisinin bir Ölümsüz olan Nisan olduğunu görüyoruz ve daha fazlası onu İstanbul için geçmişte öldürdüğünü, aslında ona ihanet ettiğini izliyoruz. Son Ölümsüz’ün derdi İstanbul’dan ziyade bir gönül kırıklığı.

Ve sezon finaline geldiğimizde de Vezir amacına ulaşıyor ve İstanbul onun oluyor. Sadık olanlar dâhil herkesi Hakan’ın üstüne saldırtıyor ve kahramanımız kendini İstanbul’un anahtarını da alarak denize atıyor.

Denizden çıktığındaysa kendisinin izini sürdüğü ilk Muhafız olarak buluyor. 1459’da, Osmanlı’da ve hâlâ Vezir ile mutluyken.

The Protector Netflix

Hakan: Muhafız 4. Sezon Bölümlerinde Bizleri Neler Bekliyor?

Muhafız’ın yeni sezonunun onaylandığının haberini sizlerle daha önce paylaşmıştık. İhtimaller arasında geçmişte geçen bir Muhafız öyküsü de izleme durumumuz da artık var ama bütçe konusunu göz önünde bulundurursak bu pek mümkün bir ihtimal gibi gelmedi bana.

Bunun yanında diğer ölümsüzlerden biri olan Rüya öldü, Faysal beklenmedik biçimde Vezir’in yanında saf tuttu ve sadıkların yeni başı Zeynep feminist mottolarına zıt biçimde cinsiyetçi küfürleriyle ortalıkta salınmaya devam etti. Kadrodaki yeni sadıklar doğru dürüst hiç işlenmedi ve niye bu kadar az kaldılar onu da anlamadık. Hani İstanbul’un her yerinde Muhafız’ın emrini bekleyen sürüyle sadık vardı? Dediğim gibi bu sezon Hakan’ın yorulduğu ve git gide tek başına bir kahraman olma yolunu izlediği bir sezondu.

Hakan: Muhafız 4. sezon bölümleri ne zaman gelecek sorusu ise henüz yanıt bulamadı. Dizinin 4. sezon onayını aylar önceden aldığı biliniyor.

Hakan: Muhafız 3. Sezon İncelemesi

Son Olarak

İlk sezonda yer alan Polis Tekin ya da pazarcı kız gibi karakterler diziye başarılı bir gerçekçilik katıyordu. İstanbul’u ve mahalle kültürünü de başarılı bir biçimde verebiliyordu izleyiciye. Öyle ki kullanılan müziklerde de alternatif isim ve türler öne çıkıyordu, bu da diziyi çok daha izlenilir kılıyordu.

Bu sezonda onlar yine yok ama ikinci sezon gibi baştan savma da demek mümkün değil. Bu sezon sonraki sezonu izlemek için oldukça heves uyandırıcıydı.

Dizi hazır yeni çıkmışken hafta sonu için güzel bir etkinlik olacaktır, iyi seyirler.

Siz de 3. sezon bölümlerine dair yorum, değerlendirme ve beklentilerinizi bizlerle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Corona Virüsü’nden Korunma Yolu: Mr. Spock’ın Vulcan Selamı!

Oyla!

Uygar Özdemir

Sanat tarihi, Türk mitolojisi ve fantastik edebiyat meraklısı; sıklıkla okur, çizer, yazar.

Disney Beauty and The Beast (Güzel ve Çirkin) dizi

Beauty and The Beast Öncesi, Disney+ Dizisi Olacak

Bitmemiş Öyküler - J.R.R. Tolkien

J.R.R. Tolkien’in Bitmemiş Öyküler Kitabı Özel Çizimlerle Genişliyor