in

Buz ve Ateşin Dünyası Ön Siparişe Açıldı

Westeros’un yüzlerce yıllık tarihini konu alan Buz ve Ateşin Dünyası ön siparişe açıldı!

George R.R. Martin’in 2008 yılından beri yazdığı ve sayfalarında Yedi Krallık’ın tarihçesini, o zamanların destansı savaşlarını, Haneler arasındaki rekabetlerin kökenlerini, Fatih Aegon’un Westeros’a ilk ayak basışını, aile ağaçlarını ve daha pek çok kadim gerçeği barındıran “Buz ve Ateşin Dünyası” adlı muazzam külliyat Akılçelen Kitaplar tarafından dilimize kazandırıldı!

Kitabın yazımında Martin’e iki büyük Game Of Thones hayranı olan Elio M. García Jr. ve Linda Antonsson eşlik ediyor. İllüstrasyonlar ise üstat Ted Nasmith (Yüzüklerin Efendisi) ile Michael Komarck‘a (Dungeons & Dragons) ait. Kitabın arka kapak yazısı şu şekilde:

GEORGE R.R. MARTIN’DEN YÜZLERCE SAYFALIK YENİ İÇERİKLE WESTEROS VE ÖTESİNDEKİ TOPRAKLARIN BİLİNMEYEN TARİHİ

Geçmişin bir girizgâh olduğunu farz edersek, George R.R. Martin’in başyapıtı, son zamanların en özgün ve en keyifli fantastik destanı olan Buz ve Ateşin Şarkısı’nın epey sağlam bir girizgâha ihtiyaç duyacağında hemfikir oluruz. İşte o girizgâh, Buz ve Ateşin Dünyası ile geliyor.

Baştan sona rengârenk çizimlerle donatılmış bu kitap, Yedi Krallık’ın tarihini kapsamlı bir şekilde anlatıp Buz ve Ateşin Şarkısı ve son dönemlerin en popüler dizisi Taht Oyunları’nda yaşanan olayların habercisi olan epik savaşlar, amansız rekabetler ve cüretkâr isyanlarla ilgili tüm detayları gözler önüne seriyor. Bu kapsamlı tarihçe, George R.R. Martin’in ünlü web sitesi Westeros.org’un kurucuları ve belki de bu dünyayı vizyoner yaratıcısı kadar tanıyan yegâne kişiler olan Elio M. García Jr. ve Linda Antonsson ile yıllar süren işbirliği sayesinde gerçekleşti.

Septonların, büyücülerin ve ozanların nesilden nesile aktarılan halk hikâyelerini, âlimane görüşlerini ve bilgi birikimini Buz ve Ateşin Dünyası’nın sayfalarında bulacaksınız. Buz ve Ateşin Dünyası, Karanlık Çağ’dan Kahramanlar Çağı’na, İlk İnsanlar’ın gelişinden Fatih Aegon’un tarih sahnesine çıkışına, Aegon’un Demir Taht’ı hazırladığı günden Deli Kral II. Aerys Targaryen’a uzanan, dolayısıyla “günümüzde” Starklar, Lannisterlar, Baratheonlar ve Targaryenlar arasındaki çekişmeleri şekillendiren tüm olaylara dair kayıtları içeren kapsamlı bir tarihçedir. George R. R. Martin’in şaşırtıcı bir titizlikle detaylandırdığı bu evreni ve bu evrende yaşananları tam anlamıyla kavramanıza imkân tanıyacak olan Buz ve Ateşin Dünyası, kalemin kılıçtan keskin olduğunu size de ispatlayacak.

Yayınevinden aldığımız bilgiye göre Buz ve Ateşin Dünyası (Westeros ve Taht Oyunları’nın Anlatılmamış Tarihi) normal bir kitap değil. Kabartmalı yazılar, varaklar gibi şeylerin yanı sıra normal bir kitabın 2.5 katı uzunluğa sahip. Kitabın 30 cm’i aşkın bir boyu var. Ve bu da Brandon Sanderson’un tuğla büyüklüğündeki romanlarından bile daha uzun olduğu anlamına geliyor, çünkü onlar sadece 24 cm.’di. Dolayısıyla 334 sayfadan ibaret olmasına rağmen içindeki bilgiler yaklaşık olarak 660 sayfalık bir kitaba denk. Eh, kabartmalı baskılar, illüstrasyonlar, haritalar, döviz kuru canavarı vs derken buna bir de ekstra ebatlar eklenince fiyatı da 89 TL oluvermiş doğal olarak. Arkadaş Yayınevi’nin sitesindeyse an itibariyle 64 TL’ya satılıyor.

Çevirisini Can Ayas, Eralp ErsoyHarun İçöz ve Özge Altundağ dörtlüsünün, editörlüğünü Kayra “Keri” Küpçü‘nün üstlendiği kitap şu an ön siparişte, 15 Eylül’den itibarense tüm kitapçılardaki yerini alacak.

G.R.R. Martin’in 2014’te okurlarıyla paylaştığı ve sizler için çevirdiğimiz “AEGON’UN FETHİ” adlı örnek bölüme buradan ulaşabilirsiniz.

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kurban Ritüelinin Antik Çağlardan Günümüze Gelişen Macerası

it o stephen king

“O” (It) Filminin İlk İnceleme Notları Gayet İyi