in

Daha Önce Basılmamış Bir Yerdeniz Öyküsü Yayınlanıyor!

2014’te e-kitap halinde yayınlanan The Daughter of Odren (Odren’in Kızı) isimli öykü, Charles Vess’in illüstrasyonlarını yapacağı Yerdeniz antolojisi ile ilk kez kâğıt üzerinde okurlarla buluşacak.

Ursula K. Le Guin’in Yerdeniz Büyücüsü, ilk olarak küçük bir yayıncı olan Parnassus tarafından 1968’de yayınlanmıştı. Yıllar geçtikçe Le Guin Yerdeniz’e tekrar tekrar döndü ve biz de her seferinde heyecanla eşlik ettik ona. 2001’de yayınlanan Öteki Rüzgar’dan sonra uzun süre yeni bir Yerdeniz hikayesi okuyamadık. Ancak bu durum, Le Guin’in 2014’te e-kitap formatında yayınladığı The Daughter of Odren ile sona ermişti.

Odren’in Kızı, Yerdeniz’de geçen bir ihanet ve intikam öyküsünü anlatıyor. Weed, Lord Garnet’in kızı, 14 yıldır eski anıta adak adamaktadır; onu unutmaması için, babasını ve öncülük ettiği hayatı hatırlaması için, intikamının alınacağı güne kadar beklemesi için. Ve sonunda o gün gelmiştir: babası intikamını, kendisi de babasını geri alacaktır.

Bu öykünün basılması ise Yerdeniz Büyücüsü’nün 50. yılı şerefine 2018’de Saga Press etiketiyle çıkacak The Books of Earthsea (Yerdeniz Kitapları) ile olacak. Bu antolojide şimdiye kadar yayınlanmış 6 Yerdeniz kitabının yanı sıra Yerdeniz’de geçen The Word of Unbinding, The Rule of Names (bu iki öyküyü, Halas Büyüsü ve İsim Kuralları olarak Rüzgarın On İki Köşesi’nde okuyabilirsiniz) ve The Daughter of Odren öyküleri de yer alıyor. Antolojinin illüstrasyonları ise bol ödüllü ünlü çizer Charles Vess tarafından yapılmakta.

Ursula Le Guin’in antolojiyle ilgili yorumu şöyle:
Yerdeniz’i yazmak 32 senemi, olduğu gibi baştan sona bir hikaye şeklinde yayınlatmak ise 16 senemi aldı. Yazarlar ve büyücüler, sihir etkisini gösterirken sabırlı olmayı öğrenirler. Charles Vess gibi bir büyücüyle işbirliğine yol açtığında bir yazar sihrinin işe yaradığını biliyordur.
Ayrıca Vess, antoloji için yaptığı bazı taslakları Facebook sayfası üzerinden paylaştı. Aşağıda bir kısmına yer verdiğimiz çizimlerin tamamını sosyal medya paylaşımlarından görebilirsiniz.

Vess’in Tor.com’a yaptığı açıklama ise şu şekilde:
Yerdeniz Büyücüsü’nü ilk defa 1970’te okudum, takip eden yıllarda da serideki diğer tüm kitapları. Her birini çok sevdim, hatta birkaç kongrede Ursula’nın etrafında gezinsem de onunla konuşacak cesareti bulamamıştım. Sonra, 2 yıl kadar önce bana bu projeyi önerdiler ve ilk olarak onunla konuşmam gerektiğini biliyordum, hala gergindim. Ama o ilk kongre çok hoş bir tecrübe oldu ve ondan sonra yaptığımız e-mailleşmeler de öyle. Onun ejderhalarını ve dünyasını doğru bir şekilde göstermek için verdiğimiz uzun çaba aynı derecede ödüllendiriciydi de. Artık benim için onun beynine girip aklındakileri çizimlerimle kağıda dökmek daha kolay geliyor. Ejderhalarının hem görsel hem de karakter olarak altı kitap boyunca gösterdiği gelişme beni hala büyülüyor ve bu gelişimi illüstrasyonlarımda göstermek istiyorum.
Bildiğiniz gibi Metis Yayınları, altı Yerdeniz kitabını tek bir cilt olarak yayınlamıştı. Ancak tüm Yerdeniz anlatılarını içeren, Vess’in çizimleriyle süslenmiş böyle bir eseri ülkemizde görebilir miyiz bilmiyorum. Özellikle içindeki iki öykünün telifinin Ayrıntı Yayınları’da olduğunu düşünürsek pek de kolay görünmüyor.

Ayrıca bu antoloji Yerdeniz külliyatının son hali olabilir. Çünkü Ursula K. Le Guin geçen sene verdiği bir röportajda şiir yazmaya devam ettiğini söylemiş ve eklemişti: “Bir hikaye yazmak oldukça güç ve metanet istiyor, bir roman yazmak ise çok daha fazlasını. Artık o güce sahip değilim ve kurgu yazmayı özlüyorum.” Yani Yerdeniz’de geçen yeni bir hikaye göremeyebiliriz.

The Books of Earthsea 2018’de yayınlanacak. Yazarın hayat ve kitaplarla ilgili yazılarının derlemesinden oluşan Words Are My Matter (Benim Meselem Kelimeler) ise önümüzdeki ekimde raflarda olacak.

Oyla!

Burak Mermer

1993’te Sivas'ta doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları'nda yüksek lisans öğrencisi. Edebiyatı, sinemayı ve bilgisayar oyunlarını çok sever. Hayatın anlamının Radiohead şarkılarında gizli olduğuna inanmakta, başka dünyalara duyduğu tutku sayesinde yaşamayı sürdürmektedir.

4 Yorum

Yorum Yap

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Haftanın Kitabı #48 – Gelecekbilim Kongresi

    Avatar: Son Hava Bükücü’nün Yaratıcısı Fantastik Edebiyata Adım Atıyor