in

Distopik Roman “Barbarlar Şehri” Raflarda

Yurtdışında bir hayli ilgi gören genç-yetişkin distopyası “Barbarlar Şehri,” Yabancı Yayınları etiketiyle bizlerle.

Yazar Lee Kelly’nin ilk kitabı olan ve 2015’te yurtdışında yayınlandığında hem yetişkin hem de genç okurların büyük beğenisini kazanıp eleştirmenlerden tam not alan distopik roman Barbarlar Şehri (City Of Savages), Yabancı Yayınları tarafından dilimize kazandırıldı.

Üçüncü Dünya Savaşı patlak vermiş, Manhattan bir tür esir  ve fuhuş kampına dönüştürülmüştür. Şehir Rolladin adındaki zalim birinin kontrolü altındadır. İşte böyle bir ortamda biri şehirden nefret eden, ötekiyse onu tek evi belleyen iki kız kardeşin, Skyler ile Phee’nin başından geçenleri konu alıyor romanımız.

Kitabın arka kapak yazısı ve tanıtım metni şöyle:

Savaş bizi ölüme terk etti. Şehir bizi diri diri yedi.

Kırmızı Müttefikler’in New York’a saldırmalarının üzerinden neredeyse yirmi yıl geçmiştir ve savaş tutsakları kampına dönüşen Manhattan, Rolladin ve fuhuş efendileri tarafından demir yumrukla yönetilmektedir. Skyler Miller’a göre Manhattan, onu şehrin sınırlarının dışındaki dünyadan geri tutan bir kafestir fakat kız kardeşi Phee için Manhattan, bildiği tek evdir.

Sky ve Phee, bir gün annelerinin savaş zamanlarından kalan günlüğünü keşfedince, annesi ve Manhattan’ın geçmişi hakkında bildikleri şeylerin göründüğü gibi olmadığını öğrenirler ve sırlarla çevrili hayatları ilmik ilmik çözülmeye başlar.

“Çıkış romanında Kelly, birçok yüreği ağza getiren sahneyi ve New York’un post apokaliptik havasını  canlı bir şekilde gözler önüne seriyor.”
-Publishers Weekly-

“Kelly’nin bu distopik fantezi çıkış romanı, Açlık Oyunları’nın havasını andırıyor… Bu sürükleyici ve tempolu öykü okurları kendine bağlayacak.”
-Booklist-

“Kelly’nin kalemi dâhice ve inanılmaz. Her iki kız kardeşin gözünden pürüzsüz, karanlık ve doyurucu bir hikâye anlatıyor. Bu iki güçlü kadın karakter, insan doğasının, kendini koruma içgüdüsünün  ve aile bağlarının gücünü gösteriyor. Bu roman en eşsiz distopyalardan biri.”
-Voya-
Melda Dinçel tarafından çevrilen Barbarlar Şehri bir seriye ait değil; tek kitaptan oluşuyor. Yabancı Yayınları etiketiyle satışa sunulan romanın ön okumasına buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Talihsiz Serüvenler Dizisi incelemesi netflix

Talihsiz Serüvenler Dizisi: Bu Kadar Trajedi de Fazla Ama!

CosmicZion Zine’ın 2. Sayısında İskandinav Mitolojisinden Odin Var!