in

Dune Rahibeler Meclisi: Frank Herbert’ün Bilimkurgu Klasiğinde Son Cilt Raflarda

Dune 6. ve son kitap yeniden raflarda. Frank Herbert’ün sinemaya da uyarlanan meşhur bilimkurgu serisi Dune Rahibeler Meclisi ile sona eriyor.

Dune Rahibeler Meclisi Frank Herbert 6. Kitap
- Reklam -

Bilimkurgu okurlarının yakından takip ettiği Dune serisinde 6. ve son cilt raflardaki yerini aldı. Dune Rahibeler Meclisi kitabı, İthaki Yayınları imzasıyla okurlarla buluşuyor.

Dune’un 5. kitabı olan Dune Sapkınları geçen ekim ayında okurların karşısına çıkmıştı. İthaki, fazla beklemeden 6. kitap için sevindiren haberi okurlarıyla paylaştı. Serinin finali olarak kaleme alınan 6. kitap Dune Rahibeler Meclisi artık raflarda.

İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri kapsamında okurla buluşturduğu seride son kitap yayımlandı.

- Reklam -

Türkçede daha önce Sarmal ve Kabalcı Yayınları etiketiyle okuma fırsatı bulduğumuz, Frank Herbert’e Hugo ve Nebula ödüllerini getiren bilimkurgu roman serisi Dune; Arthur C. Clarke’ın ifadesiyle, “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek roman” olarak da anılıyor.

Orijinal adı Chapterhouse: Dune olan kitap ilk olarak 1985 yılında yayımlanmıştı.

Dune Rahibeler Meclisi – Frank Herbert | Arka Kapak Tanıtımı

Dune Rahibeler Meclisi Frank Herbert 6. Kitap

Frank Herbert, deneylerden çok deneysel yaklaşımların had safhaya ulaştığı, tür içerisindeki “iyi edebiyat iyi edebiyattır”cıları bir araya getiren yeni dalga bilimkurgu akımının en önemli temsilcilerinden. Türün tüm olanaklarını, suyunu çıkarana kadar kullandığı Dune serisinin altıncı ve son kitabı Dune Rahibeler Meclisi, felsefe dozu yüksek, her bir cümlesi akılda yer eden, epik serinin ününe yaraşır bir eser.

Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeni yok edilmişti. Maderşahi örgüt Saygın Analar, Eski İmparatorluk’tan geriye kalanları yakıp kül ediyordu. Mutlak fetihlerinin önünde duran tek bir güç kalmıştı geriye: Bene Gesserit.

- Reklam -

Başrahibe Ana Darwl Odrade’nin önderlik ettiği Bene Gesseritler, yeşilliklerle dolu Rahibeler Meclisi gezegeni adım adım bir çöle dönüştürüyordu. Amaçları büyük kumsolucanları için ideal bir ortam yaratmak ve bilinen evrendeki en önemli maddenin üretimini kontrol etmekti – melanjın.

Bu sırada Saygın Analar önlerine çıkan her gezegeni yok ederek Rahibeler Meclisi’ne yaklaşıyordu. Bene Gesserit’ten kat kat güçlü olan, Dağılış’tan dönen bu acımasız tarikat karşısında çaresiz durumdaki Rahibeler Birliği’nin elinde tek bir gerçek silah vardı artık. Sayısız hayat sürmüş biri. Paul Muad’Dib’e ve Tanrı İmparator’a hizmet etmiş biri: Duncan Idaho.

“Etkileyici… popüler serinin şanına yakışır bir kitap.” – The New York Times

Dost Körpe tarafından dilimize kazandırılan Rahibeler Meclisi toplamda 544 sayfadan oluşuyor. Şu anda ön sipariş aşamasında olan kitap 24 Aralık 2020 tarihinde dağıtıma çıkacak.

Denis Villeneuve imzalı yeni bir film uyarlamasına da hazırlanan Dune, önümüzdeki yıllarda hayli konuşulacak gibi görünüyor. Villeneuve’ün kadrosunda Zendaya, Timothée Chalamet ve Rebecca Ferguson gibi oyuncuları barındıran uyarlaması 1 Ekim 2021 tarihinde beyaz perdede ve HBO Max’te olacak.

Dune kitapları hakkındaki dair yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Kybele heykeli türkiye

Kybele Evine Döndü: 1.700 Yıllık Tanrıça Heykeli 60 Sene Sonra Türkiye’de

Patrick Rothfuss kralkatili 3. kitap

Patrick Rothfuss’tan Kralkatili 3. Kitap Yorumu: “Önemsemeseydim Çoktan Elinizdeydi”