in

Dune Sapkınları: Frank Herbert’ün Kült Bilimkurgu Serisinde 5. Kitap Türkçede

Dune Sapkınları sonunda Türkçede. Frank Herbert’ün kült serisinin 5. kitabı, uzun bir bekleyişin ardından İthaki Bilimkurgu Klasikleri’ne katıldı.

Dune Sapkınları - Frank Herbert
- Reklam -
- Reklam -

Dune serisinin uzun zamandır merakla beklenen 5. kitabı Dune Sapkınları, İthaki Yayınları etiketiyle yeniden Türkçeyle buluşturuluyor. Frank Herbert’ün meşhur bilimkurgu serisinin yeniden basımında bir adım daha atıldı.

İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri kapsamında yeniden dilimize kazandırılan Dune serisinde son Türkçe baskı 2017 yılında 4. kitap olan Dune – Tanrı İmparatoru ile gelmişti. Sonrasında serinin yeni baskılarını takip edenler için zorlu bir bekleyiş süreci başlamıştı. İthaki, nihayet sevilen serideki sessizliğini bozdu ve 5. kitap olan Dune Sapkınları’nın ön siparişe açıldığını duyurdu.

Şu sıralar Denis Villeneuve tarafından yeni bir sinema uyarlamasına da hazırlanılan seri, daha önce dilimize Kabalcı Yayınları ve Sarmal Yayınları tarafından çevrilmişti. Dune Sapkınları ilk olarak 1984 yılında Heretics of Dune adı ile orijinal dilinde okurla buluşmuştu.

- Reklam -

Dune Sapkınları – Frank Herbert – Dune #5 | Arka Kapak Tanıtımı

Frank Herbert, deneylerden çok deneysel yaklaşımların had safhaya ulaştığı, tür içerisindeki “iyi edebiyat iyi edebiyattır”cıları bir araya getiren yeni dalga bilimkurgu akımının en önemli temsilcilerinden. Türün tüm olanaklarını, suyunu çıkarana kadar kullandığı Dune serisinin beşinci kitabı Dune Sapkınları, inanç ve inançsızlık arasındaki çizgiyi soluklaştıran, epik serinin sonuna bir kala taşları yerinden oynatan bir eser.

Tanrı İmparator II. Leto’nun üç bin beş yüz yıla yakın süren hükümdarlığının son bulmasının üstünden bin beş yüz yıl geçti. Altın Yol için yaptığı bu fedakârlıktan sonra insanlar II. Leto’nun “gerçekten de” ölüp ölmediğinden hâlâ emin değillerdi ve İmparatorluk harap olsa da Altın Yol’u sıkı sıkıya takip etmeye devam edeceklerdi.

Büyük Saçılma sonucu milyonlarca insan parçalanan medeniyeti terk ederek uzayın bilinmeyen köşelerine dağılmışlardı. Artık Rakis denen Arrakis yine çölleşmişti ve kum solucanları ölmekteydi. Bu sırada, Kayıp Olanlar gücü ellerine geçirmek için geri dönmüştü. Hizipler, İmparatorluk’tan arta kalanın kontrolünü ele geçirmek için yarışırken Rakis’te Sheeana adında bir kız tüm dikkatleri üstüne çekmişti çünkü son Tanrı İmparator’un bahsettiği kehaneti gerçekleştirebiliyordu: Kum solucanlarını kontrol etmek.

Tüm bunlar olurken Bene Geseritler’in önünde iki seçenek vardı: Ya gizli manipülatörler olarak, hayatta kalmaya çabalayan insanlığın aynı yolda ilerlemesini yönlendirmeye devam edip gerilimi azaltacak ya da Altın Yol’u kabul edip insanlığı yok olma tehlikesinden uzak yeni bir geleceğe götüreceklerdi.

- Reklam -

“Şahane planlanmış bir eserin heybetli bir parçası. Fevkalade!” Los Angeles Herald Examiner
Dune Sapkınları - Frank Herbert - Dune #5

Toplamda 600 sayfadan oluşan romanın çevirmen koltuğunda yine Dost Körpe oturuyor. Eserin kapak tasarımı Hamdi Akçay’a ait. Kitap aynı zamanda İthaki Yayınları’nın gözde dizisi Bilimkurgu Klasikleri’nin 57. kitabı olma özelliğini taşıyor. Serinin tüm kitaplarına buradan göz atabilirsiniz.

Dune Sapkınları 29 Ekim 2020 tarihinden itibaren raflarda olacak. Eser şu anda ön siparişte.

Dune’un şimdiye dek İthaki etiketiyle Türkçeye çevrilen kitapları ise şöyle: Dune, Dune Mesihi, Dune Çocukları ve Dune Tanrı İmparatoru.

Peki siz seriyi takip ediyor musunuz? Yeni baskı için heyecanlı mısınız? Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Dune: İyi Bilimkurgu İyi Edebiyattır

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for ulu.taborlin.kvothe ulu.taborlin.kvothe dedi ki:

    Uzun zaman sonra benim için çok güzel bir haber.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Adnan Oktar Fosil

Adnan Oktar’a Ait Evlerden 150 Milyon Yıllık, Değeri 10 Milyon Doları Bulan Yüzlerce Fosil Çıktı

mank filmi

Mank Fragmanı: David Fincher’dan Yeni Netflix Filmi