in

Dune Filmi, Tam 1 Yıl Sonraya Ertelendi!

Dune vizyon tarihi tam 1 yıl sonraya ertelendi. Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs pandemisi, büyük yapımların kaderiyle oynamaya devam ediyor.

Dune Vizyon Tarihi Erteleme

Dennis Villenevue’ün yönettiği Dune filmi resmi olarak Ekim 2021’e ertelendi. Frank Herbert’ün klasik bilimkurgu serisinden uyarlanan film hem kaynak eseriyle hem de yıldız dolu oyuncu kadrosuyla bu yılın en çok beklenen yapımlarındandı.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle büyük yapımlar ya birer birer ertelenir ya da boş salonlara oynarken Dune’un sene sonundaki yayını bu kaderlerden kaçınmasını sağlayacak gibi duruyordu.

Warner Bros.’un Wonder Woman 1984’ü Noel dönemine ertelemesiyle bu plan suya düştü. 18 Aralık’ta çıkması planlanan Dune da aynı stüdyonun eseri olduğu için ertelenmemesi garip karşılanmıştı. Warner Bros’un iki yapımını aynı tarihlerde çıkartarak birbirlerine kırması beklenmedik bir hamleydi ve gerçekleşmedi.

Black Widow ve No Time to Die gibi diğer büyük stüdyoların gişe canavarı filmlerinin ertelenmesi sonrasında Warner Bros. da Dune için tetiği çekti.

Warner Bros.’un bir başka büyük filmi olan The Batman’in de Ekim 2021 tarihinde vizyona girmesi bekleniyordu. Dune’daki bu gelişmenin Kara Şövalye’yi nasıl etkileyeceği de merak konusu.

Dune

Collider’ın özel haberine göre Dune filminin yeni vizyon tarihi: 1 Ekim 2021 olarak açıklandı. Yani Dune neredeyse bir yıl ertelendi. Filmin orijinal yayın tarihinden de 10 aylık bir öteleme söz konusu.

Timothêe Chalamet’i genç Paul Atreides olarak izleyeceğimiz filmde Emmy ödüllü genç aktris Zendaya da Chani’yi canlandıracak. Paul’un Bene Gesserit rahibesi annesi Lady Jessica rolü de Rebecca Ferguson’a emanet. Leto ve Paul’un savaştaki sadık adamları Duncan Idaho ile Gurney Halleck’i de sırayla Jason Momoa ve Josh Brolin perdeye getirecek.

Geçen haftalarda aralık ayını işaret eden fragmanı yayınlandığında bizleri heyecanlandıran Dune’u yakın zamanda izlemek mümkün olmayacak.

Dune Ertelemesi ile Birlikte ABD’de Salonlar Yeniden Kapatılıyor

Diğer yandan ise Hollywood filmleri için her şeye rağmen en büyük pazar olan Amerika Birleşik Devletleri sinemalarının hâlâ kapalı olması durumu var. ABD’de sinemalar geçen aylarda pandemi şartlarına uygun olarak açılmış fakat kimi günler salonların maliyetini bile karşılayamayan bir seyirci ortalamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Ülkedeki en büyük salon zinciri olan Regal Cinemas geçen günlerde yeni James Bond filmi No Time to Die’ın ertelenmesinin ardından ülke çapındaki salonlarını kapatma kararı almıştı.

Dune Filmi

Öyle görünüyor ki salgın ABD’de kontrol altına alınana kadar merakla beklediğimiz Hollywood filmlerini izlemek olasılık dahilinde değil.

2020 yılında beyaz perdede Tenet dışında neredeyse hiçbir büyük yapım yer almadı.

Dune filmini bir yıl daha bekleyecek olmak size nasıl hissettiriyor? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

* * *

* Dune: İyi Bilimkurgu İyi Edebiyattır

Kaynak: Collider

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

15 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for patriotic patriotic dedi ki:

  Bir nisan şakası gibi. :scream:

 2. Avatar for Saralondes Saralondes dedi ki:

  Eyvah, gitti devam kitapları…

 3. Avatar for ulu.taborlin.kvothe ulu.taborlin.kvothe dedi ki:

  Şaka diyin lütfende rahat bir şekilde uyuyum

 4. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Çok harcayıp karşılığını almamak var. Haklı bir karar. Olan yine Dume serisini bekleyenlere oldu.

 5. Avatar for fatihcetin fatihcetin dedi ki:

  İşte şimdi İthaki’nin söylediği sözlerin doğruluğu ortaya çıkacak. Ya Dune devam kitaplarını çıkarıp kitaplarını filmlerin/dizilerin çıkış tarihine göre çıkarmadığını ispat edecek ya da Dune filmi geldiğinde devam kitaplarını çıkaracak ve bütün söylediği sözleri yutmuş olacak. Merakla o kaos ortamını bekliyorum.

  Not: Dune 5’i bu sene sonuna kadar çıkaracaklarını okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. Yorum ona göre yapılmıştır.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

10 cevap daha var.

Mean Girls Oyuncuları

Mean Girls Oyuncuları 16 Yıl Sonra Buluştu

2020 Nobel Edebiyat Ödülü

2020 Nobel Edebiyat Ödülü’nü Kazanması Olası Yazarlar