in

Dünyanın En Çok Kitap Okuyan Ülkeleri Açıklandı: Türkiye İlk 10’da Yer Alamadı

En çok kitap okuyan ülkeler açıklandı. Okuma eylemine ayrılan zaman dünya çapında araştırma konusu oldu.

En Çok Kitap Okuyan Ülkeler

En çok kitap okuyan ülkeler hakkında bir araştırma yayınlandı. Global English Editing’in verilerine göre dünya çapında kitap okuma eylemine en çok zaman ayıran ülke Hindistan oldu. Türkiye ise ilk 10’a girmeyi başaramadı.

Merkezi Britanya’da bulunan Global English Editing şirketi, yaptığı araştırmada ülkelerin okumaya ayırdıkları zamanı ölçtü. Listenin ilk sırasında yer alan ülke ise Hindistan oldu. Ülkede ortalama kişi başı haftalık okuma süresi 10 saat 42 dakika olarak duyuruldu.

Hindistan’ı takip eden Tayland haftalık 9 saat 42 dakikalık bir istatistiğe sahip. Çin ise haftalık 8 saat ile kendisine üçüncü sırada yer bulmayı başardı.

Kitap okuma endeksini oluştururken bireylerin haftalık olarak okuma eylemine harcadığı zaman dilimi esas alınıyor. Basılı kitapların yan sıra, gazete, dergi ve dijital ortamda yer alan içeriklerin de dâhil olduğu her türlü okunabilir materyal; araştırmanın ve puanlamanın kapsamında bulunuyor.

İşte En Çok Kitap Okuyan 10 Ülke

Okuma eylemine en fazla zaman ayıran 10 ülkenin 6’sının Asya’da bulunması dikkat çekiyor. Kalan 4 ülke ise Avrupa kıtasında yer alıyor.

İşte sıralamanın ilk 10 basamağında yer alan en çok kitap okuyan ülkeler:

 • Hindistan (10 saat 42 dakika)
 • Tayland (9 saat 42 dakika)
 • Çin (8 saat)
 • Filipinler (7 saat 36 dakika)
 • Mısır (7 saat 30 dakika)
 • Çekya (7 saat 24 dakika)
 • İsveç (7 saat 6 dakika)
 • Fransa (6 saat 54 dakika)
 • Macaristan (6 saat 48 dakika)
 • Suudi Arabistan (6 saat 48 dakika)

Türkiye kitap okuma sıralamasında 5 saat 54 dakikalık ortalamayla 18. sırada yer alıyor. Dikkat çeken bir diğer veri ise Türkiye’nin İspanya, Kanada, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin önünde yer alması oldu.

En Çok Kitap Okuyan Ülkeler listesi

Sıralamanın 11. basamaktan itibaren geri kalanı şu şekilde:

 • Hong Kong (6 saat 42 dakika)
 • Polonya 6 saat (30 dakika)
 • Güney Afrika (6 saat 18 dakika)
 • Avustralya (6 saat 18 dakika)
 • Endonezya (6 saat)
 • Arjantin( 5 saat 54 dakika)
 • Türkiye (5 saat 54 dakika)
 • İspanya (5 saat 48 dakika)
 • Kanada (5 saat 48 dakika)
 • Almanya (5 saat 42 dakika)
 • Amerika Birleşik Devletleri (5 saat 42 dakika)

OKUYAY Platformu, 2019 yılında yayımladığı Türkiye Okuma Kültürü Araştırması Raporu’nda Türkiye’nin yüzde 42,3’ünün kitap okuduğu verisi paylaşılmıştı.

Siz bu okuma oranları hakkında ne düşünüyorsunuz? Araştırmanın güvenilir bir yönteme dayandırıldığını düşünüyor musunuz Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşarak sohbete katılabilirsiniz.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

33 Yorum

Yorum Yap
 1. Bu süre ölçümleri nasıl sağlıklı bir şekilde yapılabilmiş, bir bilgi var mı? Veya okunan dini metinler bu sıraya dahil mi? Misal Hindistan birinci olmuş buna dini metinler dahil mi? Yada Suudi Arabistan Türkiye’den önde, burada da sanki Kur’an v.b. dini metin okuma süreleri bu sürelere dahil gibi geldi bana.

  • Dini metin okumak okuma olmuyor mu? Saçma sapan ergen kitapları araştırmaya dahil olsun ama İslam ilimleri olmasın mı anlamadım nasıl bir yorum yapmışsın. Hristiyanlar dini metin okumuyor mu? Bunun yanında okuma oranına korsan kitaplar dahil edilse Türkiye çok daha iyi yerlerde olur bu arada Müslüman toplumların okuma oranı sizi şaşırtmasinin yanında rahatsız etmiş gibi

   • Benim sınıfımda 32 öğrenciden 3 öğrenci kitap okuyor.Yetiskinlerde bu oran daha düşüktür diye gözlemliyorum.Kendimizi kandiriyoruz.

 2. Doğrusu bu kadar üst sırada yer alacağım hiç düşünmezdim ama sevindim. Ancak Arabistan ın altında yer almak hem üzdü hem şaşırttı beni. Bu sıralamada bir tuhaflık var ama neyse…

  • Türkiyenin bu sıralamada olması çok ilginç… bizim millet hep mal, nasıl olur? Türkiye insanı yaşadığı kıtayı bilemezken!!! Bunlar hep dini metinler’den alınmış bence. Okumuş olsalar fakir olmazlar, pislik olmaz, dini ölümler olmaz, terör olmaz ve diğer bok işler.

   • Yeterince okusaydın böyle bir yorum yapmazdın. Sorun senin gibi eğitimsiz adamların diğerlerini cahil görmesi

 3. Banada pek sağlıklı gelmedi bu sonuçlar örnek benim evimde okuduğum kitap süresini nasıl elde ediyorlar ben bildiğim kadarıyla bu sonuca ders kitapları dahil kitap satış oranlarıyla ulaşmışlar (%64 kısım )sureye nasıl ulaşmışlar bilmiyorum şahsen guney afrika falan görünce saşırdım diger ülkelerde Şaşırttı beni.

  • Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi (DESAM) Türk halkının kitap okuma alışkanlığını masaya yatırdı. DESAM’ın ‘Türk Halkının Kitapla İmtihanı’ isimli raporuna göre dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere var. Ardından, yüzde 14 ile Japonya geliyor. ABD’de bu oran yüzde 12 olarak göze çarparken İspanya’da yüzde 9. Türkiye ise yüzde 0,1’lik kitap okuma oranıyla 86’ncı sırada yer aldı. Türkiye’de en çok kitap okuma oranıyla Ankara birinci sırada yer alırken Urfa sonuncu sırada yer alıyor.

   Türkiye’de kitap okuyanların yüzde 45’i aşk, yüzde 43’ü din (namaz hocası-dua kitapları), yüzde 12’si masal, fıkra, siyaset, kişisel gelişim kitapları okuyor.

   Kitaba yılda 5,5 lira ayrılıyor
   Rapora göre ayda cep telefonu ve iletişim masraflarına 173 lira ayıran 4 kişilik bir Türk ailesi kitaba ise yılda sadece 5,5 lira ayırıyor.

   “Bu rakamlar Türkiye’ye yakışmıyor”

 4. Hayatta kalmak için 12 14 saat çalışıyoruz biz kahve içmeye cafeye gidemiyiruz iş bim ev şeklinde devam ediyor zaten nenkitabi ne kitap okuması ?

 5. Bana İnandırıcı gelmedi,
  Avrupa ülkelerini geçtim Japon gibi bir ülke
  İlk yirmiye giremedi mi yani?
  Saçma sapan bir haber.

 6. Söz konusu araştırma sonuçlarının güvenilir olduğunu düşünmüyorum çünkü kitap okuma alışkanlığı ve kitap okumaya ayrılan saatten çok kitap okuyan kaç kişi okuduğunu anlaması çok daha önemli çünkü Hindistan’da 856 tane din var ve kitap okumaya en çok zaman ayırdığı iddia edilen Hindistan’da gerçekten anlayarak kitap okumaya o kadar çok zaman ayırmış olsaydı çok daha ileri bir ülke olurdu. Hindistan’da halk, Müslümanların çoğunlukla yaşadığı ülkelerde olduğu gibi zamanlarının çoğunu hiç anlamadan okudukları dini kitapları okumaya ayırdığı herkesçe bilinmektedir. Dinî kitapları, 7/24 / 365 gün okusalar bile teknoloji ve medeniyette bir adım bile ilerleyemezler. Örneğin Türkiye dahil tüm Müslüman alemi ve dini kitapları okumaya çok zaman ayrılan ülkelerin kalkınmış ülkeler arasındaki yerine ve bilimsel araştırma ve teknolojik gelişmelerine bakmak gerekir. Kimse kimseyi böyle temelsiz, mesnetsiz, akıl, bilim ve mantıktan yoksun sözde araştırmalar ile boş şeylerle meşgul etmese çok daha iyi olur.

  • Türkiyede kaç kişi Dini kitap okuyor da konuyu sürekli aynı noktaya taşıyorsunuz. Bir şairin okuduğu kitaplar yazdığı şiirler bilimi ne kadar ileri taşır. Öyleyse şiir ve sanattan uzak duralım. Ne alakasız yorumlarınız var. Kuranin gelişmeye bir ayetini söyler misin

 7. Türkiye ilk 100 de bile yok yalan bence. Türkiye dünyada kitap okuma sıralamasına 209 ülke arasında 201incidir

 8. Ne yazık ki, hiçbir bilimsel inceleme, araştırma teknikleri ve yöntemlerine dayanmayan afaki bir sözde araştırmalar çok yaygınlaştı. Üst sıralarda yer alan ülkelerin kalkınmış ülkeler arasındaki yerine bakmak gerekir. Dinî kitapları okumakla bilimsel ve teknolojik gelişmelerde bir adım bile ilerlemek mümkün değildir.

  • Dini kitaplar teknoloji geliştirmez adı üstünde dini kitap. Dinden beklentiniz nedir bilim üretmesi mi. Şiir den de bilimsel ilerleme çıkmaz mesela

 9. Hic inandirici degil 15 yıldır 4 kitap sahibi yazarim . Sadece klasiklerin ve ünlü isimlerin kitaplarinin alindigi ama asla okunmadigi bu ulkede, 5 saat okuma olmuyordur. Bir ayda bile 5 saat okusak ne ala!! Haber inandirici gelmiyor

  • Zorunuza gidiyor galiba. Sizin kitaplar belli ki pek para etmemiş. İlk 10 sıra Avrupa sonra japonya kore Rusya falan çıksa oooo harika müthiş aynen öyle falan derdiniz. Dünya değişiyor toplumlar değişiyor. Bugun okuma oranları yükselen bu ülkeler dünden bugüne çağ atlayacak degil

 10. Çok aptalca bir sonuç açıklaması olmuş açıkçası hiç güvenilir değil. Dunyanin en geri kalmış zavallı bağnaz ülkeleri listenin en başlarında nasıl olurda yer alır? Bu anket hangi verilere göre yapılmış acaba?

 11. Erdal Demirkıran ne diyor. Bu ülkede kitap okuma oranını satıştan anlayamazsın. Çünkü ! Bir kitabı en az 20 kişi okur diyor. Yani.

 12. Ben kesinlikle inandırıcı bulmuyorum. Dînî kitaplar (Kur’an, İncil vb.) bu veriyi etkilemiştir. Gözümde hiç bir itibarı yok bu araştırmanın.

 13. İnanıyorum ki kitaplar daha ucuz olsaydı sıralamada ilk 5teydik. Ülke zaten zar zor geçiniyor. Ben öğrenciyken ayda bir kitap alabilirdim. Genelde kütüphaneye giderdim.

 14. Külliyen yalan . Hafta da 6 saat.. uuuuuf. Kuyruklu yalan. 6 saat. Hemde haftada… Ooooy… şeddeli yalan… Haftada 6…. Dakika değil saat.. Katmerli Yalan..

  Ayda 6 saat bile çıkmaz… Arkadaşlar olmaz… olamaz. Hani, belki, bi ihtimal, olmaz ya.. Yılda 6 saat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi Kitapları muzır

Karar Bozuldu: Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi Kitapları Artık ‘Muzır’ Değil

VOIR David Fincher

VOIR: David Fincher İmzalı Belgesel Dizisi Netflix’e Geliyor