in

Terry Pratchett’ın Devrimlerin Tarihine Saygı Duruşunda Bulunduğu Diskdünya Romanı “Gece Bekçileri” Çıktı

Terry Pratchett imzalı fantastik kurgu serisi Diskdünya, 29. kitap “Gece Bekçileri” ile devam ediyor.

Gece Bekçileri: Diskdünya #29 / Terry Pratchett

Terry Pratchett tarafından kaleme alınan Diskdünya serisi, Gece Bekçileri kitabıyla Türkçedeki macerasına devam ediyor. Eser, Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

İngiliz yazar Sör Terry Pratchett’ın dünya çapında ses getiren Diskdünya serisi, daha önce Türkçede yayımlanmamış yeni kitaplarıyla yolculuğunu sürdürüyor.

İlk kitabı Büyünün Rengi 1983’te yayımlanan seri, toplamda 41 kitaptan oluşuyor. Öte yandan seri, Diskdünya ana başlığı altında birçok alt diziye de ayrılıyor. Gece Bekçileri de Ankh-Morpork City Watch (Bekçiler) serisinin 6. adımı olarak yayımlanıyor. Ankh-Morpork maceralarında bugüne dek Muhafızlar! Muhafızlar!, Asayiş Berkemal, Kilden Ayaklar, Savaş Naraları ve Beşinci Fil kitapları yayımlandı.

Orijinal dilinde 2002’de Night Watch adıyla yayımlanan Gece Bekçileri daha önce BBC Radio 4 tarafından 2008’de radyo tiyatrosuna da uyarlanmıştı. Öte yandan Bekçiler serisi, The Watch adıyla BBC dizisine de adapte edilmişti.

Gece Bekçileri: Diskdünya #29 / Terry Pratchett | Arka Kapak Tanıtımı

Gece Bekçileri: Diskdünya #29 / Terry Pratchett

Diskdünya’nın devrimci ruhları, tarihi yeniden yazmaya yeltenirse… 

Hayalî evrenlerin azametli mucidi Sör Terry Pratchett’ın benzersiz yaratımı “Diskdünya”nın ilk kez Türkçeye çevrilen yirmi dokuzuncu kitabı Gece Bekçileri, kadim kent Ankh-Morpork’un geçmişini, şimdisini ama hepsinden ötesi geleceğini tehdit eden cani bir katilin ensesinde, devrimci bir zamansal paradoks hikayesi anlatıyor.

Dünya çapında 100 milyonun üzerinde satan külliyatın en karanlık serüvenlerinden biri olarak anılabilecek roman, “Bekçiler” alt serisinin de altıncı halkası.

Pratchett, devrimler tarihine saygı duruşunda bulunduğu satırlarında, sürekli tekerrür eden tarihî olguları derinlemesine irdeliyor, devrimlerin gerekliliği, gerçekliği ve kalıcılığı üstüne zihnimizi soru işaretleriyle dolduruyor.

Değişmeyen tek değil, pek çok şey vardır aslında. Örneğin, tarih. Fakat bir ırmaksa tarih ve onda asla geri geri yüzülemezse, yaşlı Vimes ile genç Sam’in maceraları hangi yöne ilerleyecektir?

Vimes, son günlerde azılı bir seri katilin ensesindedir. Bekçileri bile öldüren Carcer adındaki bu cani, yakayı ele vermekten her seferinde kurtulmuştur. Yine bir kovalamaca sırasında, üstelik Vimes tam da Carcer’ı Üniversite Kütüphanesi’nin çatısında kıstırmışken, zamanda bir yarık açılır ve iki adam bir anda kendilerini geçmişin Ankh-Morpork’unda bulur. Vimes, yardım ararken Gece Bekçileri devriyesine yakalanır, zira şehirde o günlerde sokağa çıkma yasağı vardır. Fakat asıl tuhaflık, Vimes’a silah doğrultan bekçi yardımcısındadır: Gözleri parlayan bu genç adam, Vimes’ın kendisinden başkası değildir! Yaşlı Vimes ile genç Sam karşı karşıyadır ve belki de en fenası, geçmiş değiştikçe geleceğin de tehlikeye girmesidir…

Kurulan barikatlar, direniş… Adım adım iç savaşa sürüklenen bir şehirde kan akıtılacak bir devrim gecesi. Tarihi rayına oturtmanın tek yolu, zamanı durdurmak!

Niran Elçi’nin pürüzsüz Türkçe’siyle Diskdünya’daki yerini alan Gece Bekçileri, zamanın karmaşık işleyişine tabiri caizse çomak sokan, devrim ruhunu iliklerinize kadar hissettirecek, katıksız bir macera!

Toplamda 424 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini, serinin diğer kitaplarında olduğu gibi yine Niran Elçi üstleniyor. Romanın editörlüğü Ümit Mutlu, kapak görseli Paul Kidby, grafik uygulaması Aynur Sarıbüyük imzalarını taşıyor.

Bekçiler alt serisi Thud! ve Snuff kitaplarıyla devam edecek. Diskdünya serisinin detaylı okuma rehberi için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Terry Pratchett Kimdir?

1948 – 2015 yılları arasında yaşayan İngiliz yazar Terry Pratchett, çoğunlukla fantazi, bilimkurgu, hiciv ve mizah türlerindeki eserleriyle tanındı. Diskdünya adını taşıyan serisi, dünya çapında 100 milyondan fazla okura ulaştı. Yazar, Diskdünya dışında Bromeliad Üçlemesi ve Johnny Maxwell Üçlemesi gibi popüler serilere imza attı. Neil Gaiman ile birlikte Kıyamet Gösterisi (Good Omens) kitabını kaleme aldı. British Science Fiction Award, Prometheus Award, Locus Award, Carnegie Medal gibi ödüllere layık görüldü. 2007’de Alzheimer başlangıcı teşhisi kondu. 66 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Diskdünya serisi ve Terry Pratchett’ın Gece Bekçileri kitabı hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum platformu üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Johnny Depp "Modigliani" Filmini Yönetecek

Johnny Depp, Al Pacino’nun Yapımcılığını Üstlendiği “Modigliani” Filmini Yönetecek

Dijital Yayın Servisleri İlk Defa İzlenme Oranlarında Geleneksel Medyayı Geride Bıraktı

Dijital Yayın Servisleri İlk Defa İzlenme Oranlarında Geleneksel Medyayı Geride Bıraktı