in

İskoç Polisiye Yazarı Ian Rankin’in Dedektif Rebus Serisi “Kan Meselesi” ile Devam Ediyor

Ian Rankin imzalı polisiye roman serisi “Kan Meselesi” ile yoluna devam ediyor. Maceranın yeni cildi, Alfa Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

Kan Meselesi -  Ian Rankin

Ian Rankin tarafından kaleme alınan ünlü polisiye roman serisi Dedektif Rebus, 14. kitabı Kan Meselesi ile devam ediyor. Roman, yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi Alfa Kitap etiketiyle yayımlanıyor.

1960 yılında İskoçya’da doğan Ian Rankin, polisiye edebiyat türünde verdiği eserlerle tanınıyor. Rankin’in eserleri, İskoçya ve İskoç yazarlarına özgü bir suç kurgu şekli olan “tartan noir” adıyla tanımlanıyor. Yazarın kitapları, çoğunlukla İskoçya ve ağırlıklı olarak Edinburgh’da geçiyor.

Kitapları televizyon dizilerine uyarlanan yazar; Grand Prix du Roman Noir, The Edinburgh Award ve Grand Prix de Littérature Policière gibi birçok ödülün de sahibi.

İlk kitabı 1987 yılında yayımlanan Dedektif Rebus serisi, günümüzde hâlâ devam ediyor.

Orijinal adı A Question of Blood olan Kan Meselesi, ana dilinde 2003 yılında yayımlanmıştı. Seri toplamda 24 ana kitap ve birçok yan maceradan oluşuyor.

Kan Meselesi – Ian Rankin | Arka Kapak Tanıtımı

Kan Meselesi -  Ian Rankin

Raydan çıkmış eski bir ordu mensubu Edinburgh’daki bir okula girip iki genci öldürür. Dedektif Müfettiş Rebus bu davada esrarengiz bir taraf olduğundan şüphelenir. Katil hakkında şaşırtıcı bilgiler edinirken, yalnız olmadığını görür. Ordu müfettişleri de davanın peşindedir. Katil arkasında sırlar ve yalanlarla dolu bir geçmiş bırakmıştır.

Rebus bir yandan da kendi sorunlarıyla uğraşmak zorundadır. Hastaneden yeni çıkmıştır ve ellerinin nasıl yandığını kimseye söylemez. Siobhan Clarke’ı taciz eden suçlunun ölümüyle sonuçlanan ev yangınıyla bir alakası var mıdır? Rebus kendini tuhaf olasılıkların içinde bulur ve bir insanı cinayet işlemeye iten nedenleri düşünür – intikam meselesi mi yoksa kan meselesi mi?

Kan Meselesi Hakkında Ne Dediler?

“Dedektif John Rebus serisi polisiye roman türünün en iyilerinden.” – Entertainment Weekly

“Rebus’un üstesinden geldiği zorluklar ve çözdüğü bilmeceler parlak bir ustalığın örneği.” – The Sunday Times

“Kan Meselesi ustaca yazılmış ve şefkat unsuruyla güçlendirilmiş bir roman.” – Literary Review

Toplamda 504 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Cem Demirkan, grafiklerini Adnan Elmasoğlu gerçekleştiriyor. Kitap, Ağustos 2022 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Ian Rankin kitapları ve yazarın John Rebus serisinin son kitabı Kan Meselesi hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for ivy ivy dedi ki:

    Serinin bazı kitapları tükenmiş olduğu için bu seriden hiçbir kitabı almadım.

    Bu nedenle John Rebus ile tanışmadan, Şikayetler’den -Malcolm Fox gibi- bir başka ilginç karakterle tanışmış oldum.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Cobra Kai 5. sezon resmi fragman

Karate Kid Efsanesini Devam Ettiren Cobra Kai’nin 5. Sezonundan Yeni Fragman

yeni yüzüklerin efendisi oyunu

Yeni Bir Yüzüklerin Efendisi Oyunu Geliyor