in

Kazakistan Kiril Alfabesinden Latin Harflerine Geçiyor

Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu yeni Kazak alfabesini tanıttı. Ülke, 2023 ve 2031 arasında kademeli olarak Latin harflerine geçiş yapacak.

Kazakistan Kiril Alfabesi Latin Harfleri

Kazakistan, Kiril alfabesini bırakarak Latin harfli yeni Kazak alfabesine geçiş yapıyor. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, 31 harften oluşan yeni alfabesini tanıttı.

Çalışmalarına bundan birkaç sene önce, 2017 yılına başlayan Kazakistan 2023 ve 2031 dönemi arasında ülke çapında kademeli olarak kullanıma sokmayı planladığı ve Latin harflerinden oluşan yeni Kazak harflerini tanıttı.

Ahmet Baytursunov Dil Bilimi Enstitüsü’nün geliştirdiği ve çalışmaları nihayet tamamlanan alfabe “bir ses – bir harf” ilkesine göre hazırlandı. Yeni alfabe dokuz tanesi ünlü olmak üzere 31 temel harften oluşuyor. Fakat alfabede yer almayan X, W ve C gibi harfler de yabancı kökenli kelimelerde kullanılabilecek.

Kazak Türkçesi bünyesinde yer alan bazı sesler ise çift nokta imi, uzatma imi, çengel imi ve kısaltma imi gibi işaretlerle belirlenecek.

Kazakistan Başbakanı: “Yeni Kazak Alfabesi, dilin modernleşmesine katkı sunacaktır”

Başbakan Askar Mamin başkanlığında toplanan Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, söz konusu yeni alfabeyi geliştirmek için 40’tan fazla nüshanın incelendiğini belirtti. Ayrıca üç yıldan fazla bir süredir eğitim kurumlarında yeni alfabenin okunması ve yazılmasına ilişkin olarak birçok anket çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

kazakistan latin alfabesi

Başbakan Askar Mamin, toplantı sırasında yaptığı konuşmada Latin harflerinden oluşan yeni Kazak alfabesi ile ilgili şunları söyledi.
“Alfabenin geliştirilmiş nüshası, Kazak dilinin yaygınlaşmasına yeni bir ivme kazandıracak ve modernleşmesine katkıda bulunacaktır.”
Latin alfabesine geçiş ile ilgili ilk çalışmalar 2017 yılında, Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev önderliğinde başlamıştı.

Çalışmalar her ne kadar 2017 yılında başlamış olsa da, Kazakistan Hükûmeti ilk açıklamayı 2015 yılının ocak ayında yapmıştı. Hükûmet, Kazakçanın 2025 yılına kadar kademeli olarak Latin alfabesine geçeceğini duyurmuştu.

Ülkede halihazırda Kazakça dışında ağırlıklı olarak konuşulan diğer diller arasında Rusça, Özbekçe, Ukraynaca, Uygurca, Kırgızca ve Tatarca bulunuyor.

Kazakistan, 1940 yılından beri Kiril alfabesini kullanıyordu. Ancak bu tarihten önce 1929 ve 1940 yılları arasında da Latin alfabesi kullanmış, daha sonra yeniden Kiril alfabesine geçiş yapmıştı.

Peki ya sizler Kazakistan’ın da aldığı yeni bir karar ile tekrar Latin harflerine dönmesi konusunda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

22 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  Bir gecede cahil kalacaklar. :slight_smile:

 2. Avatar for Prenscukas Prenscukas dedi ki:

  Mustafa Kemal Atatürk’ün alfabeyi değiştirme nedeni de zaten Orta Asya ülkesindeki diğer Türk devletleriyle yakınlaşmak, uyum içinde olmak içindi. Ama orta asyadaki Türk devletleri Sovyet Rusya’nın himayesi altına girdiğinden dolayı bu plan uygulanamadı.

  Bu haber beni mutlu etti. Fark ettiyseniz artık ülkeler birleşiyor ve ülke sayısı azalıyor. Kanadayla, Amerika birleşecek diye bir söylentiler duymuştum, birde Fransayla, Almanya. Bizimde diğer Türk devletleriyle birleşmemiz gerekiyor, bu modern zamanda.

 3. Avatar for erce erce dedi ki:

  Fransayla, Almanya…

  NO WAY :joy::joy:

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Almayan Fransa siyasi bir birlik zannetmiyorum ki olsun. Diğer yandan tarihsel olarak aralarında pinpon topu gibi seken alsas-loren bölgesi nedeniyle zaman zaman değiş dokuş birliği oluyor. :slight_smile:

  Doğru hatırlıyorsam Grange’in son kitabı “son av” bu bölgede geçiyordu.

 5. Avatar for erce erce dedi ki:

  Konu dışı olacak ama… Çok görmek istediğim hatta sonra fanatasyik geziler için yazmak istediğim bir yer var. Tarihte Maignot hattı diye geçiyor. Gitme fırsatım olmadı. Neredeyse çok bilen kişi yok.

  Burası 1. Dünya harbi sonrası Alman Fransız sınırı etraf ormanlık ve dağalık. Arazinin açık olan tek yerinde Fransızların savaş sonrası yaptıkları bir yer altı kalesi var. Bu hat mayınlar, yerden çıkan gizli atış bölümleri ve bunkerlar ile korunuyor. O kadar büyük ve uzun ki içinde bir tren hattı var. Bazı koğuş duvarlarına askerler bunalmasın diye tarla, açık alan resimleri filan çizilmiş. Fantastik birsey. Tabi tarihin en buyuk hayal kırıklığı. Çünkü öngörülenin aksine Almanlar özellikle de Tiger tankları hattın ormanlık kısmından yıka yıka geçip bu kaleyi pas geçiyorlar. :blush: Ilgilenen olursa dite bir iki resim atıyorum araştırabilirler.

  Öte yanda Abd Canada olmaz ama belki… Fakat ne tarihsel ne milletsel ne dil ne din ne ekonomi Almanya ve Fransa birliği yukarıdaki arkadaşım nereden duydusa biraz abartılı… Benim bildiğim ülke sayısı azalmak bir yana bir de bölük pörçük oldu ülkeler iyice.


  images (1)

  images (4)

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

17 cevap daha var.

Sandman Dizisi Oyuncu Kadrosu

Sandman Dizisi Oyuncu Kadrosu Resmen Açıklandı

tomb raider dizisi

Netflix, Tomb Raider Dizisi Hazırlıklarına Başladı