in

Edebiyat Tarihinin Kültleşmiş Eserleri “Ketebe Kült” Dizisinde Buluşuyor

Ketebe Kült dizisi yayına başladı. Edebiyat tarihinin kültleşmiş eserlerini bir araya getiren dizi, Latin Amerika’dan Cesar Vallejo ve Türkiye’den Ramazan Dikmen ile yola çıkıyor.

ketebe kült dizisi kitapları

Ketebe Yayınları “Kült” adlı yeni dizisini duyurdu. Yayınevi, zaman içerisinde kült hâline gelmiş yerli ve yabanı eserleri bu seri altında bir araya getirmeye hazırlanıyor. Dizinin ilk kitabı okuru Latin Amerika’ya çağırırken diğeri Türk edebiyatından bir toplu öyküler ile okurun karşısına çıkıyor.

Ketebe Yayınları yayın yolculuğunu farklı diziler etrafında şekillendirmeye devam ediyor. Klasik metinlerden bilim dizisine, çocuk kitaplardan tarihin karanlık yüzüne geniş bir kitaplığı bünyesinde barındıran yayınevi şimdi de kült eserleri odağına aldığı yeni bir seri hazırlıyor.

1892 yılında Peru’da doğan ve ülkesinde “Dante’den sonra en büyük şair” gibi övgülerle anılan Cesar Vallejo’nun bütün kurmaca metinleri Vahşi Fabl kitabında bir araya geliyor.

Anlatılarında Perulu madencilerin trajedisinden gotik aşk hikâyelerine, zorlu şartlardaki çocuklardan kurban ayini yöneten İnka imparatoruna dek geniş bir yelpazeyi kullanan Vallejo, Beyza Fırat’ın çevirisiyle ilk defa Türkçe raflarında.

İzlenime ve imgeye dayalı kısa öyküler ile gotik ve toplumcu romanların bulunduğu Vahşi Fabl, yazarın şairliğinin dışında yazar kimliğini de gözler önüne seriyor.

“Kimse suçlu değil. Ya da sonsuza kadar hepimiz suçluyuz” da diyor Vallejo, “Ve her ikimiz de o an, dayanıklı, aralıksız, sert, sonsuz taş duvarla kapatılmış korkunç bir çaresizliği tadıyorduk” da.

Dizinin diğer kitabı Muhayyer ise genç yaşta hayatını kaybeden Ramazan Dikmen’in bütün öykülerini buluşturuyor.

1956 – 1997 yılları arasında yaşayan Ramazan Dikmen, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş; iki yıl araştırma göreviyle Brüksel’de bulunmuştu. Öykü, deneme, günlük, eleştiri ve Fransızcadan çevirileri çeşitli dergilerde yayımlanan Dikmen, 40 yaşında kanser nedeniyle yaşamını kaybetmişti.

Öykülerinde naif bir kalbin dünyadaki sessiz yolculuğunu anlatan yazar, kendi sesini duymak için kendine çeper inşa eden kahramanlara hayat verdi. Modern çağın ruhu ve bedeniyle göz göze gelen, zamanın hırçın atlı süvarileriyle çarpışan ve neyi kaybettiğini hatırlamaya çalışan bu ruhlar, yaşadıkları dönemin sosyal olaylarına da kayıtsız kalamayanlardı.

Muhayyer’de, dönemin sosyal meseleleri ile insanların ruh durumları bir arada yer buluyor. Değerlerin, inancın, dostluğun, şehrin ve mimarinin soluklandığı bu yerde, orman için kıymetli hazine addedilen yaşlı ağaçlara benzeyen ulu ve eşsiz ruhlara da özlem duyuluyor. Öykülerin satır aralarında İran Devrimi, Sovyet Rusya’nın Afganistan’ı işgali, İran-Irak Savaşı ve 12 Eylül darbesi gibi önemli siyasi olaylar da kendisine yer buluyor.

Ketebe Kült Dizisi Bir Yerli Bir de Yabancı Eserle Yolculuğuna Başladı

Vahşi Fabl – Cesar Vallejo | Arka Kapak Tanıtımı

Vahşi Fabl - Cesar Vallejo - ketebe kült dizisi

Daha ziyade şairliğiyle bilinse de aslında Latin Amerika’nın en usta nasirlerinden olan Cesar Vallejo’nun bütün kurmacaları Vahşi Fabl’da toplanıyor. Öykülerinde, kısacık ama yoğun romanlarında incelikli bir üslup ve yer yer şairliğini ele veren imgeci bir anlatım kullanan Vallejo’nun tematik yelpazesi de epey geniştir: Ustanın dikkatini Perulu madencilerin trajedisi de Gotik bir aşk hikâyesi de içinde bulunduğu ağır şartları anlayamayan zavallı bir çocuk da bütün şaşaasıyla kurban ayini yöneten İnka imparatoru da çeker. “Paco Yunque” adlı uzun öyküsü vatanı Peru’da bütün ilkokullarda okutulan Vallejo’nun öyküleri ve romanları, Beyza Fırat’ın titiz çevirisi ve kapsamlı sunuşuyla ilk kez Türkçede.

Orijinal adı Novelas y Cuentos Completos olan eser Beyza Fırat tarafından Türkçeye kazandırıldı. Kitap toplamda 380 sayfadan oluşuyor.

Muhayyer – Ramazan Dikmen | Arka Kapak Tanıtımı

Muhayyer - Ramazan Dikmen

Ramazan, okur-yazar, toplumsal manada sorumluluk sahibi birçok insanı sanki ışık hatlarıyla birleştiren bir kod isim gibidir. Atasoy Müftüoğlu’nu Fatih Yurdakul’a, Osman Can’ı Ahmet Şirin’e, Hüseyin Bektaş’ı Mustafa Yılmaz’a, Mustafa Işık’ı Hasan Aycın’a, Fuat Susuz’u Şeref Dursun’a, Yusuf Ziya Cömert’i Mete Çamdereli’ye, Cafer Turaç’ı Cemal Şakar’a, Sıtkı Ayan’ı Süleyman Özdil’e, Ahmet Kekeç’i Ali Osman Gençoğlu’na, Yaşar Ölmez’i Recep Yumuk’a, Hüseyin Atlansoy’u Hüseyin Su’ya, Ali Sali’yi Gültekin Tuğ’a… bağlayan bir ışık hattı. – Ömer Lekesiz

Boyun eğdiren müzmin kırgınlık duygusu. Büyük yıkımlardan sonra hayata ve insanlara dair ince sırlara erenlere özgü bilgece kabulleniş. Yakınmamanın onurlu tesellisiyle, her şeyin ıssız bir uzaklıkta kaldığı, yarınlardan hiçbir şey beklenmeden yalnızca annesine tutunarak yaşanan, bir ömrün hikayesi Muhayyer. – Cemal Şakar

Yazarın bütün öykülerini bir araya getiren Muhayyer toplamda 260 sayfadan oluşuyor.

Ketebe Kült dizisi hakkında sizin yorumlarınız neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Derinlik Sarhoşluğu - Önder Deniz Çavuşlar

Önder Deniz Çavuşlar’dan “Derinlik Sarhoşluğu”

The Dao of Drizzt -ra salvatore

Fantastik Dünyaların İkonik Karakteri Drizzt’in İç Sesi Kendi Kitabına Kavuşuyor: “The Dao of Drizzt”