in ,

Ketebe Çocuk: Canavarlardan Huysuzlara, Sonsuz Uzaydan Yağmur Ormanlarına Uçsuz Bir Yolculuk

Ketebe Çocuk kitaplığı genişliyor. Ketebe Yayınları, çocuk edebiyatında daha önce Türkçeye kazandırılmamış eserleri okurlarla buluşturmayı sürdürüyor.

Ketebe Çocuk Kitapları

Ketebe Çocuk kitaplığı yeni eserlerle külliyatını genişletmeyi sürdürüyor. Ketebe Yayınları, pek çok alanda olduğu gibi çocuk kitaplarında da kısa zamanda geniş bir yelpazeye ulaşmayı başardı.

2018 yılında yola çıkan Ketebe Yayınları, 4 yılın sonunda her yaştan okurun neredeyse her alandaki kültür ihtiyacını karşılayacak çeşitlilikte bir kataloğa sahip oldu. Klasiklerspekülatif kurgularExlibrisPoetikaBalkan kitaplığı40 Soruda dizisiAytmatov kitaplığıÜlkü Tamer eserleriKeşif dizisiBilim dizisiArkitekt, Kültür Dizisi ve Karanlık Tarih derken yayınevi çocuk edebiyatında da dikkat çeken eserleri okurla buluşturmayı sürdürdü.

İşte Ketebe Çocuk Kitaplığından Öne Çıkan 5 Kitap

Kıpır Kıpır Kıpırdak – Jeanne Willis

Kıpır Kıpır Kıpırdak - Jeanne Willis

Ketebe Çocuk’un Şubat 2022 kitaplarından olan Jeanne Willis imzalı Kıpır Kıpır Kıpırdak, çocukları huzurlu bir yağmur ormanının derinliklerine davet ediyor. Kıpırdak Maymun’un maceraları, “kendin olmak hakkında kıpır kıpır bir hikâye” sunuyor.

Ormandaki diğer hayvanları sıklıkla rahatsız eden Kıpırdak, bir gün ortadan kayboluyor. Üstelik, ormana karşı aniden baş gösteren bir tehlikenin ortasında.

Chantelle ve Burgen Thorne’ün resimlediği kitabın orijinal adı Speedy Monkey. 88 sayfadan oluşan romanı dilimize Hazan Özgül kazandırıyor.

Kitabın teması ise “eğlence, oyun, heyecan, empati, kendin olmak, arkadaşlık, yardımseverlik” sözcükleriyle tanımlanıyor.

Uzay Kaşifleri – Giulia De Amicis

Uzay Kaşifleri - Giulia De Amicis

Yazar ve illüstratör Giulia De Amicis imzalı Uzay Kaşifleri, “Evrenin Sırlarına Kısa Bir Bakış” alt başlığını taşıyor. Amicis aynı zamanda Ocean: Secrets of the Deep, Dinosaurs Explorers, Info Rock ve The World of Bees gibi kitaplarla da tanınıyor.

Evrenin karmaşık gizemlerini, az sözcükle eğlenceli grafik ve çizimlerle özetlemeyi hedefleyen Uzay Kaşifleri, çocukları öğretici bir uzay yolculuğuna çağırıyor.

“Sayfaları arasında zor sözcüklere bulanmış karmaşık açıklamalar bulmayacaksınız. Harika infografikler sayesinde her bir bilgi kırıntısı, her bilimsel gerçek, bir bakışta kavrayabileceğiniz şekilde elinizin altında olacak.”

Murat Murat tarafından 2021’de Türkçeye kazandırılan eserin orijinal adı Exploradores Del Espacio. Kitap toplamda 72 sayfadan oluşuyor.

Gölgem ve Ben – Cansu Sabetrasekh

Gölgem ve Ben - Cansu Sabetrasekh Ketebe Çocuk Kitapları

Ketebe Çocuk’un 2021 kitaplarından Gölgem ve Ben’i Cansu Sabetrasekh kaleme aldı. Eserin çizimleri ise Volkan Akmeşe imzasını taşıyor.

Bir çocuğun korkak gölgesine cesaret verme macerasını konu alan eser toplamda 32 sayfadan oluşuyor.

“Gölgem görünmekten çok korkuyordu. Attığım her adımda gizlenmek istiyordu. Ona yardım etmeye karar verdim.”

Çocuklar İçin Bitki Ansiklopedisi – Tereza Nemcova

Çocuklar İçin Bitki Ansiklopedisi - Tereza Nemcova Ketebe Çocuk Kitapları

Orijinal adı Encyclopedia of Plants, Fungi and Lichens for Young Readers olan Çocuklar İçin Bitki Ansiklopedisi kitabı 2021 yılında Feride Kurtulmuş tarafından dilimize kazandırıldı.

1982 doğumlu Çek yazar Tereza Nemcova imzasını taşıyan eser, Tomáš Pernický tarafından tamamı resimlenmiş özel bir tasarıma sahip.

Bitkilerin, mantarların ve likenlerin gizemli dünyasına bir kapı aralayan kitap, ayrıca nadir görülen bitki türlerine dair bilgilere de yer veriyor. Eser bu açıdan yalnızca çocuklara değil, her yaştan okura hitap etmeyi hedefliyor. Kitap toplamda 48 sayfadan oluşuyor.

Kocaman Kalpli Huysuz Graou – Ingrid Chabbert

Kocaman Kalpli Huysuz Graou - Ingrid Chabbert Ketebe Çocuk Kitapları

1978 yılında Fransa’nın Aveyron kentinde doğan Ingrid Chabbert, 2010 yılından beri çocuklar ve gençler için yazıyor. Chabbert, bugüne dek 30’dan fazla kitap kaleme aldı.

Yalnızlığı ve şekerleme yapmayı seven Graou’nun hikâyesi, Kırmızı Başlıklı Kız masalına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Tüm kurtların kötü kalpli ve huysuz olmayabileceğini gözler önüne seren eser, sımsıcak bir dostluk öyküsünü odağına alıyor.

2020 yılında Gamze Özdemir tarafından Türkçeleştirilen kitabın çizimleri Grudi’ye ait. Kitap toplamda 32 sayfadan oluşuyor.

Ketebe Çocuk tarafından yayımlanan kitaplardan sizin ilginizi çeken hangileri oldu? Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu bir advertorial içeriktir.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Beetlejuice 2 Geliyor: Beterböcek Devamı Kesinleşti

Beetlejuice 2 Geliyor: Yıllardır Beklenen Beterböcek’in Devamı Kesinleşti

J.K. Rowling ukraynalı çocuklar yardım kampanyası

J.K. Rowling, Ukraynalı Çocuklar için Yardım Kampanyası Başlattı