in ,

Ketebe Keşif Dizisi Zorlu Okuma Deneyimlerine Işık Tutmaya Geliyor

Ketebe Keşif Dizisi yola çıktı. John Berger, Walter Benjamin ve Roland Barthes gibi yazarları derinlemesine keşfetmeye hazırlanın.

Ketebe Keşif Dizisi kitaplar

Ketebe Yayınları, düşünce dünyasına yön veren eserlere yakın bakış atmamızı sağlayan Keşif Dizisi ile okurları selamlamayı sürdürüyor.

Klasikler, spekülatif kurgular, Exlibris, Poetika, Balkan kitaplığı, 40 Soruda dizisi, Aytmatov kitaplığı, Ülkü Tamer eserleri derken Ketebe’de oldukça geniş bir kültür ağı oluşuyor.

Yayınevinin çiçeği burnunda dizisi “Keşif” ise kuramsal metinlerle başı belada olanlara rehber niteliğinde. Kuşkusuz her okurun okuma deneyimi farklı farklıdır. Kimi yazarları layıkıyla anlamak için ise öncesinde ciddi bir birikime ihtiyaç duyulur. Ketebe Keşif Dizisi de okurlara zor yazar ve metinlere giden yolda rehber görevi görmek için yola çıkıyor. Bunu da anlaşılır ve eğlenceli yollarla yapıyor.

Serinin şimdiye dek yayımlanan eserlerinde kültür ve akademi dünyasının önemli isimlerinden John Berger, Roland Barthes ve Walter Benjamin’in çalışmaları incelendi.

İşte Ketebe Yayınları Keşif Dizisi Kitapları

John Berger’in Görme Biçimleri – Katja Lang ve Emmanouıl Kalkanıs

John Berger’in Görme Biçimleri - Katja Lang ve Emmanouıl Kalkanıs

Booker ödüllü ünlü yazar ve sanat eleştirmeni John Berger’in Görme Biçimleri adlı eseri, bugün birçok sanat okulunda okutulan ilk kitaplardan birisi. 1972 tarihli BBC kanalında yaptığı programdan esinle oluşturulan Görme Biçimleri, görsel kültür ve sanat hakkında eleştirel düşünmenin anahtar çalışmaları arasında.

Katja Lang ve Emmanouıl Kalkanıs ikilisi tarafından kaleme alınan bu eser, hem Berger’in eserini tahlil ediyor hem de eleştirel düşünme sürecine dair yeni deneyimler sunuyor. Orijinal adı An Analysis of John Berger’s The Ways of Seeing olan ve toplamda 120 sayfadan oluşan eseri dilimize İpek Topçuoğlu kazandırıyor.

Roland Barthes’ın Yazarın Ölümü – Laura Seymour

Roland Barthes’ın Yazarın Ölümü - Laura Seymour

Fransız felsefeci, göstergebilimci, edebiyat eleştirmeni ve toplum teorisyeni Roland Barthes; kültür dünyasının önde gelen bir başka ismi. Yazarın Ölümü ise Barthes’ın en bilinen ve tartışılan çalışmalarından birisi.

Laura Seymour bu kitabında Yazarın Ölümü eserinin edebiyat tarihindeki yerini, çalışmanın yapıldığı edebi ortamı, eleştirileri, metnin aldığı tepkileri ve çalışmanın kültür dünyasına etkilerini akıcı bir dil ve etkili analizlerle ortaya koyuyor.

224 sayfadan oluşan kitabın orijinal adı An Analysis of Roland Barthes’s The Death of Author. Eseri dilimize İpek Topçuoğlu çeviriyor.

Walter Benjamin’in Mekanik Yeniden Üretim Çağında Sanat Eseri – Rachel Dini

Walter Benjamin’in Mekanik Yeniden Üretim Çağında Sanat Eseri - Rachel Dini

Dizinin bir diğer eseri ise kültür, akademi ve eleştiri dünyasının bir başka kıymetli ismine, Walter Benjamin’e odaklanıyor. Alman düşünce insanı, kültür tarihçisi ve estetik kuramcısı Benjamin; bugün hâlâ çalışmalarıyla önemli anlayışlara yön vermeyi sürdürüyor.

Yazarın sanatın teknolojiyle olan ilişkisini ve sanat alanındaki yeni olanakların gündelik hayata etkilerini konu aldığı Mekanik Yeniden Üretim Çağında Sanat Eseri çalışması; Rachal Dini tarafından kapsamlı ve açıklayıcı bir şekilde analiz ediliyor.

Toplamda 132 sayfadan oluşan eserin orijinal adı An Analysis of Walter Benjamin’s the Work of Art in the Age of Mechanical Reproduction. Kitabı dilimize Onur Yiğit kazandırıyor.

Sizin bu seride dikkatinizi çeken kitap hangisi oldu? Yakın gelecekte bu dizide hangi eserleri görmeyi diliyorsunuz? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu bir advertorial içeriktir.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Squid Game Netflix

Netflix CEO’su: Squid Game Kanalın En Popüler Dizisi Olabilir

Netflix Dizi ve Filmleri İzlenme Rakamları

Netflix, Film ve Dizilerinin Toplam İzlenme Rakamlarını Açıkladı