in

Orkun Uçar’dan Uzay Maceralarından Yapay Zekâ ve İnternet Korsanlarına Uzanan Bir Roman: “Opus”

Orkun Uçar yeni kitabı “Opus” ile okurların karşısına çıkıyor. Bilimkurgu ve macera türündeki eser, Holden Kitap tarafından yayımlanıyor.

Opus - Orkun Uçar

Orkun Uçar edebiyat dünyasına Opus adlı yeni kitabıyla dönüyor. Üç uzun hikâyenin aynı çatı altında buluştuğu eser, Holden Kitap etiketiyle okurların beğenisine sunuluyor.

2004 yılında Burak Turna ile birlikte kaleme aldığı Metal Fırtına kitabıyla adını geniş kitlelere duyuran Orkun Uçar; zaman içerisinde Metal Fırtına serisi dışında kaleme aldığı eserlerle bilimkurgu ve fantazi edebiyatının önemli temsilcileri arasına girdi. Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü ve Xasiork Ölümsüz Öyküler Yayınevi ile spekülatif kurgu türü için emek verdi.

Asi, Zifir, Kızıl Vaiz, Derin İmparatorluk, Derzulya Serisi, Kült ve Absentium ile yazarlık kariyerini sürdüren Orkun Uçar’ın yeni yayınevi bir süredir merak ediliyordu. Sorunun cevabı eski Xasiork üyesi Baran Güzel tarafından kurulan Holden Kitap’tan geldi. Macerasına artık Holden Kitap çatısı altında devam edecek Uçar’ın burada okurlarla buluşturduğu ilk kitap ise Opus oldu.

Üç uzun hikâyenin birleşiminden oluşan Opus; çoklu evrenler, uzay kolonileri, yapay zekâlar, klonlar, tiranlar ve gizemli gezegenler gibi temalar etrafında şekilleniyor. Kitapta yer alan ve hepsi birbiriyle bağlanan anlatılar ise Sigun, Demir Yıldız ve S.O.D başlıklarını taşıyor.

Demir Yıldız daha önce Yüksek Doz Gelecek adlı kolektif çalışmada, S.O.D. ise Yüksek Doz Çürüyüş’te kendisine yer bulmuştu. Her iki kısa roman da Opus’a dahil olurken yazarı tarafından yeniden şekillendirildi.

Opus – Orkun Uçar | Arka Kapak Tanıtımı

Opus - Orkun Uçar

“Hayal gücünün iki çocuğu vardır: Sanat ve din. Onları tohumlayan ise yalan söyleme yetisidir.”

OPUS, birbiriyle bağlantılı üç kısa romandan oluşuyor. Sigun adında evden çıkamayan bir internet korsanının hikâyesiyle başlayan roman daha sonra uzayın sonsuzluğunda gezinen bir maceraya dönüşüyor. Çoklu evrenler, uzay kolonileri, yapay zekâlar, klonlar, tiranlar ve gizemli gezegenler hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Orkun Uçar fantazyanın Türkiye’deki en büyük yazarlarından biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Biz okurlara düşen ise bu görkemli romanın sayfaları arasında gezinirken aklımıza hâkim olmak.

“Eskiden insanlar görünmeyen tanrılara taparmış ama bizim tanrılarımız aramızda dolaşıyor. Arkalarında kanlı ayak izleri bırakarak…”

Toplamda 248 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü Baran Güzel, kapak tasarımını Barış Şehri üstleniyor. Kitap, Ağustos 2022 itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Orkun Uçar eserleri ve yazarın yayımlanan son romanı Opus hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Dune Awakening oyun

Hayatta Kalma Temalı Yeni Dune Oyunu “Awakening” Duyuruldu: İlk Fragman Paylaşıldı

Empire of Light fragmanı

Sam Mendes’in Yeni Filmi “Empire of Light”ın İlk Fragmanı Paylaşıldı