in

Öykücüler İçin Harika Bir Kaynak: “Öyküyü Okumak”

Hem öykü yazarları hem yazar adayları hem de okurlar için oldukça önemli bir kılavuz niteliğindeki eser yeniden basılıyor.

oykuyu okumak ust
- Reklam -
- Reklam -

Bir dönem “Türkçe Off” ile efsaneleşmiş, dile karşı hassasiyeti ve birikimiyle edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden olan Feyza Hepçilingirler‘den kaynak niteliğinde bir kitap: Öyküyü Okumak.

Daha önce 2013 yılında Okuryazar Yayınevi tarafından basılan bu nadide çalışma yeni kapağıyla bu kez de Kırmızı Kedi etiketiyle çıkıyor okurlarının karşısına.  Özellikle öykü yazarları, öykü yazmak isteyenler ve öykü okurları için oldukça yol gösterici bir eser bu.

Kendisi de bir öykücü ve eleştirmen olan Feyza Hepçilingirler, usta kalemlerden genç yazarlara kadar değişen bir aralıkta, 13 adet öykü incelemesini bu kitapta bizler için derlemiş.

- Reklam -

Kitabın tanıtımı ise kitap hakkında bakın neler diyor:

oykuyu-okumak“Öykü yumuşak yumuşak okşamaz; başında ya da sonunda sarsar okuru. Bir tümceyle, bir ünlemle, bir sözcükle; kimi zaman susarak…”

Öykü nedir? Bir öykünün atmosferi, karakterleri, geçtiği zaman ve yer nasıl değerlendirilmelidir?

- Reklam -

Öykücülüğümüzün temel direği sayılan usta kalemlerden genç yazarlara uzanan bir çizgide Feyza Hepçilingirler’in seçtiği 13 öykü ve incelemelerinin bulunduğu bu kitap, öyküye dair sorulara cevap arıyor. Öykü dilinin derinlerine dalıyor. Ele aldığı öyküleri didiklemeye, anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.

Sırayla önce öyküyü ardından değerlendirmesini sunan Öyküyü Okumak okura kendi okuma pratiğini yazarın analizleriyle karşılaştırma imkânı veriyor.

Usta yazar ve eleştirmen Feyza Hepçilingirler, bildiğimiz, sevdiğimiz öykülere farklı bir pencereden bakarak okurla yazar arasındaki bağı derinleştiriyor, okumalarımıza yan yollar açıyor.

Kırmızı Kedi‘nin tekrar bizlerle buluşturduğu bu güzel eser, eminiz ki öykü tutkunlarının ve öykü yazarlarının ufkunu genişletecektir.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

bakemono no ko

Anime Gösterimlerinde Sıradaki Film: “Bakemono no Ko”

bob dylan

2016 Nobel Edebiyat Ödülü Bob Dylan’ın Oldu