in

Son ve İlk İnsanlar: Olaf Stapledon’dan Geleceğe İddialı Bir Öngörü

Son ve İlk İnsanlar raflarda. Bilimkurgunun geri planda kalmış önemli yazarlarından olan Olaf Stapledon imzalı eser Türkçede.

Son ve İlk İnsanlar - Olaf Stapledon

Son ve İlk İnsanlar Türkçe raflarındaki yerini aldı. Bilimkurgu dünyasının az bilinen isimlerinden Olaf Stapledon tarafından kaleme alınan roman, insanlığın geleceğinin milyarlarca yıla uzanan yaratıcı ve iddialı bir öngörüsü olma özelliğini taşıyor.

1886 yılında doğan ve 1950 yılında, 64 yaşındayken ölen Olaf Stapledon filozof olarak tanınıyordu. Aynı zamanda bir bilimkurgu yazarıydı. Yazıları ve kitapları ile Arthur C. Clarke, Stanislaw Lem, Bertrand Russell, John Gloag, C.S. Lewis, Vernor Vinge ve John Maynard Smith gibi ünlü yazarları da etkilemeyi başarmış olan Stapledon, Son ve İlk İnsanlar’da sekiz farklı insan türü boyunca insanlığın tarihini bugünden itibaren anlatıyor.

Geçen yıl içerisinde Altay İlktan Aktürk çevirisiyle Cem Yayınevi etiketiyle basılan eser, şimdi de Kanes Yayınları etiketiyle ve Yağmur Sevinç çevirisi ile raflardaki yerini aldı. Orijinal adı Last and First Men olan kitabın tanıtım metnine hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son ve İlk İnsanlar – Olaf Stapledon | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Son ve İlk İnsanlar - Olaf Stapledon

“Daha önce hiçbir kitap hayal gücümü bu denli etkilemedi. Stapledon’un milyonlarca ve yüz milyonlarca yıla uzanan öngörüleri, medeniyetler ile tüm insan ırklarının yükselişi ve düşüşü, evrene dair bütün bakış açımı değiştirdi ve o zamandan beri yazılarımın çoğuna tesir etti.”
Arthur C. Clarke

İngiliz filozof ve yazar Olaf Stapledon’un bu bilim kurgu şahseri, insanlığın geleceğinin milyarlarca yıla uzanan yaratıcı ve iddialı bir öngörüsüdür. Romanın başkahramanı; etinden kemiğinden sıyrılmış, salt zekaya indirgenmiş insanlığın ta kendisidir. Çağlar boyunca gelişen, medeniyetin zirvesine çıkan, yok olmanın eşiğine gelen, diğer gezegenlerden aldığı saldırılara ve güneş enerjisindeki düşüşe karşı hayatta kalma mücadelesi veren insanlık, sürekli yeni duyular ve entelektüel yetenekler geliştirir.

Olaf Stapledon’un rakipsiz hayal gücünün ürünü olan bu roman, günümüzden başlayıp iki milyar yıl sonrasında insanlığın yok oluşuna kadar uzanmaktadır.

Toplamda 400 sayfadan oluşan kitabı Mart 2022 itibarıyla kitapçılardan ve çevrimiçi kitap satış sitelerinden temin edebilirsiniz.

Kitabın konusunu sizler nasıl buldunuz? Son ve İlk İnsanlar hakkındaki yorum ve görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Star Trek: Strange New Worlds Fragmanı

Star Trek: Strange New Worlds Fragmanı Yayınlandı: Yeni Uzay Yolu Dizisi Yolda

The Penguin dizisi

Colin Farrell’lı The Penguin Dizisi Resmi Olarak Duyuruldu: The Batman Evreni Genişliyor