in

Stephen King İmzalı “Gwendy’nin Düğme Kutusu” Çıktı

Stephen King okurlarını sevindiren haber İnkılap Kitabevi’nden geldi. Yazarın, Richard Chizmar ile ortaklaşa kaleme aldığı Gwendy’nin Düğme Kutusu adlı romanı Türkçe olarak raflardaki yerini aldı.

Gwendy’nin Düğme Kutusu - Stephen King ve Richard Chizmar
- Reklam -
- Reklam -

Stephen King ile başlayan her haber yeni bir üretimin duyurusu niteliğinde oluyor. Yeni dizi uyarlaması, film uyarlaması, yeni roman, yeni öykü kitabı… Şimdi de sırada Türkiye’de çoğu okurun gözden kaçırdığı bir kitap var: Gwendy’nin Düğme Kutusu.

Orijinal dilinde Mayıs 2017’de yayımlanan kitap, Kral’ın son dönemde yayımlanan Elevation, The Outsider (Yabancı), Sleeping Beauties (Uyuyan Güzeller), End of Watch (Son Nöbet) gibi kitaplarının gölgesinde kaldı.

King’e bu yeni kitabında Amerikalı yazar Richard Chizmar eşlik ediyor. Cemetery Dance adlı korku edebiyatı dergisinin yayıncısı olan Chizmar, Cemetery Dance Publications’ın da sahibi. Antolojiler hazırlayan, kısa filmler çeken, korku hikâyeleri kaleme almayı seven bir isim. Bu noktada, Stephen King ile ortak bir projede yer alması pek de şaşırtıcı değil.

- Reklam -

The Button Box serisi olarak anılan bir dizinin ilk kitabı olma özelliği taşıyan Gwendy’nin Düğme Kutusu’nun devamı olan Gwendy’s Magic Feather’da ise King’i yalnızca önsöz bölümünde görüyoruz. İkinci kitabın yazarlık koltuğu tamamen Richard Chizmar’a ayrılmış durumda.

Gwendy’nin Düğme Kutusu – Stephen King ve Richard Chizmar | Arka Kapak

Üzerinde 8 tane düğmesi ve 2 tane tutacağı olan bir kutu… Bu kutunun yeni sahibi; 12 yaşındaki Gwendy Peterson. Gwendy, kutunun sahip olduğu gizli ve görünmez gücü yöneterek dünyayı güzelleştirme ya da dünyayı felaketlere sürükleme gücüne sahip olduğunu fark ediyor.

Gwendy bu gizli gücün dünyanın iyiliği ya da kötülüğü üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacağını düünürken kutunun gücü Gwendy yönetmeye başlıyor. İşte tam da burada Gwendy’nin içindeki küçük ses giderek cevabı olmayan sorular soruyor: “Neden sen, Gwendy Peterson? Bu yuvarlak dünyada bütün o insanların içinden neden seni seçti? Bu kutu da neyin nesi… Ve bana ne yapıyor?”

Tüm bu soruların sonunda Gwendy’nin Düğme Kutusu okuru çarpıcı bir gerçekle yüzleştiriyor: “Hayatının ne kadarı kendine ait, ne kadarı ikramlarıyla ve düğmeleriyle birlikte kutuya ait?”

- Reklam -

Usta yazar Stephen King’in ve Richard Chizmar’ın birlikte kaleme aldığı Gwendy’nin Düğme Kutusu okuyucuya hem tatlı hem de insanın keyfini kaçırabilecek bir hikâye sunuyor.

Eser; Tılsım, Eğlence Parkı, Yaratık, Düzenleyiciler gibi bazı önemli Stephen King romanlarının haklarını elinde bulunduran İnkılap Kitabevi aracılığıyla okurla buluşturuldu. Yayınevi son dönemlerde King kitaplarını alt markası olan Sayfa6 Yayınları adı altında basıyordu. Gwendy’nin Düğme Kutusu ise doğrudan İnkılap Kitabevi etiketiyle geldi.

136 sayfalık kitabın editörlüğünü Kadriye Kızıl, çevirmenliğini ise Sema Nur Toksöz üstleniyor. Kapak tasarımı ise Faruk Baydar’a ait.

Serinin ikinci halkası olan Gwendy’s Magic Feather, orijinal dilinde Kasım 2019’da çıkış yapıyor. İnkılap Kitabevi’nin serinin diğer kitabını dilimize kazandırıp kazandırmayacağı ise henüz belli değil.

Bu yeni Stephen King eserini bekliyor muydunuz? Kitap hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Stephen King’in Yazar Adaylarına Önerdiği 42 Kitap

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

8 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Bir King bir de Brandon’un kendisini klonlattığını düşünmeye başladım. Hadi bu olmadı diyelim kesin insanüstü varlık olabilirler.

 2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Ben daha gerçekçi bir şekilde asistanları olduğunu düşünüyorum. King artık basitçe aylık kazancını çıkaran bir yazar değil, sinema filmi falan derken büyük para dönüyor. Bir de sinemaya uyarlanması neredeyse her kitapta garanti. Bu yüzden maaşla iki adam tutup, ağzıyla yazdırması işten bile değil. Üstelik kendisi için kitaplarına fast-food zincirlerinden büyük markalardan reklam aldığı da söyleniyor ki bu da dönen parayı daha da arttırır.

 3. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Mutlaka sözlü yazdırması çok mümkün. Ben biraz espriyle yaklaşmıştım. Bu kadar hızlı yazabilmek de zaten el yorar. On parmak kullanan kimseler daha kısa sürede daha hızlı sonuç almasını sağlar.

 4. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Eşiyle ya da oğluyla da halledebilir. King kendini bize bir edebiyat aşığı ve yazma delisi gibi gösteriyor hep ama şu an iyiyden iyiye tüccarlaştı. :confused: Bilemiyorum, belki de ben yanılıyorumdur ama şöhretin ve paranın kimseye yaramadığı da bir hakikat

 5. Avatar for Montana Montana dedi ki:

  Şuna son zaman romanları için katılıyorum. Uyuyan Güzeller kitabını oğluyla birlikte yazdı. Ben fikir hariç gerisini pek beğenmedim açıkçası. Oğulları Owen King ve Joe Hill zaten yazıyorlar. ‘‘Sülalem yazar bro’’ dese yeridir Stephen’ın.

  Ayrıca son yazdıkları eski yıllarda yazdıklarına göre başarısız kalıyor. Paraya ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum ki bütün kült eserler bu adamın kaleminden çıkıyor. Amaç para değilse ne olabilir diye düşünmemize yol açıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

3 cevap daha var.

8 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Joker

Joker, Gişe Hasılatında 1 Milyar Dolar Barajına Ulaştı

sin city

Frank Miller’ın Çizgi Romanı Sin City Dizi Oluyor