in

Âmâk-ı Hayal’in Yazarının 111 Yıldır Kayıp Olan Eseri Ortaya Çıktı

Âmâk-ı Hayal’in yazarı Filibeli Ahmed Hilmi’nin 100 yılı aşkın süredir kayıp olan Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor? eseri sonunda ortaya çıktı.

Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor? Filibeli Ahmed Hilmi
- Reklam -
- Reklam -

Filibeli Ahmed Hilmi’nin kayıp eseri Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor? ortaya çıktı. Eser, 111 yıl sonra Mavi Gök Yayınları etiketiyle Latin alfabesinde.

Filibeli Ahmed Hilmi denince akla ilk olarak Âmâk-ı Hayal geliyor. İsmini Hayâlin Derinlikleri olarak günümüz Türkçesine yaklaştırabileceğimiz bu eser, 1910 yılında yazılmış; birçok tasavvufi öğretinin yanında çeşitli dinleri de içinde barındıran kapsamlı bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bilim, felsefe ve ontoloji gibi temaların yer aldığı bu önemli kitap, gerçek üstü yanı ile de günümüzde hâlâ büyük ilgi görmekte.

1865 ve 1914 yılları arasında yaşayan Filibeli Ahmed Hilmi, Vahdet-i Vücud inancının takipçilerindendi. A’mâk-ı Hayâl başta olmak üzere çeşitli türlerde pek çok eser verdi. İstibdadın Vahşetleri yahut Bir Fedainin Ölümü, İslam Tarihi, Bir Millet Nasıl Mahvolur ve Pek Müşkil Bir Vaziyet bunlardan bazıları.

- Reklam -

Yazarın kayıplara karışan iki eseri ise yüz yıldan uzun bir zaman sonra tekrar okurun karşısına çıkıyor. 1910 yılında yayımlanan Müslümanlar! Dinleyiniz! ve 1913’te yayımlanan Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor?, ilk baskı sonrasında bir daha gün yüzüne çıkmamıştı.

Şimdi ise bu iki kitapçık günümüz Türkçesine aktarılırken Osmanlı Türkçesindeki tıpkıbasım hali de eş zamanlı olarak okura sunuluyor. Eserler, beraberinde çeşitli açıklamalar ve fotoğraflarla zenginleştiriliyor.

Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor? – Filibeli Ahmet Hilmi Efendi | Arka Kapak

Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor? Filibeli Ahmed Hilmi

Türk edebiyatının ilk felsefi ve gerçeküstü romanını kaleme alan Filibeli Ahmet Hilmi, ortaya koyduğu tüm eserlerinde verdiği “hakikati kavramak” mücadelesi ile meşhur olmuştur. Pek çok eseri onlarca baskı yapan ve oldukça ilgi gören düşünürün iki eserinin ise kayıplara karışmış olması hayli enteresandır. 1910 yılında yayımlanan “Müslümanlar! Dinleyiniz!” ve 1913 yılında yayımlanan “Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor?” isimli iki kitapçık, ilk baskısından sonra bir daha hiç gündeme gelmemiş, günümüz Türkçesine çevrilmeyi bırakın Latin alfabesine dahi aktarılmamıştır.

Yorgun düşen Devlet-i Aliyye’nin vatandaşlarına, toplumun huzurunu, ittihadını ve terakkisini sağlamak adına bir nutuk ve bir öğüt amacı ile kaleme alınmış “Müslümanlar! Dinleyiniz!” eserinde meşrutiyet ve hürriyetin faziletlerini sık sık tekrar etmiş; İslâm toplumlarının tembelliğinin ve doğru yoldan ayrılmasının sebeplerini sıralamıştır.

- Reklam -

Türk Ruhu Nasıl Yapılıyor eserinde ise Balkan Savaşı’nda yaşanan ağır yenilginin ardından elde kalan toprakların ve vatandaşların müdafaası için halkın Türklüğe sarılması gerektiğini öğütlemiş Türklerin mağlubiyetinin çeşitli sebeplerini sıralamış; zaferin birlik, ilerleme, eğitim ve çalışkanlıkla doğacağını müjdelemiştir.

Bir asırdır hiç yayınlanmayan ve sahafların tozlu raflarında dahi rastlanamayan bu değerli eserler Mavi Gök Yayınları’nın gayretleri ile uzun ve meşakkatli çalışmaları neticesinde yayına hazırlanmıştır. Eserlerin özüne müdahale edilmeden, okuyucuların daha rahat okuyabilmesi amacıyla çeşitli açıklamalar ve fotoğraflar eklenerek ilk basım yılından 111 sene sonra hem günümüz Türkçesi ile hem de Osmanlı Türkçesindeki tıpkıbasım hali ile yayımlanmıştır.

Sözlerimizi Filibeli Ahmet’in bu eserin kapağına eklediği küçük rica ile noktalayalım.“Her vatanperverden, bu eserciği Türklere okumasını ve anlamasını niyaz ederiz.”

Toplamda 128 sayfadan oluşan kitap Şubat 2021 tarihinden itibaren raflardaki yerini alıyor. Eseri yayıma hazırlayan isim ise Mustafa Kemal Kaya.

Peki siz Filibeli Ahmet Hilmi Efendi’nin kayıp kitaplarının ortaya çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz? Âmâk-ı Hayal’i okumuş muydunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder’s Justice League’in Yeni Fragmanı Yayınlandı: Epik Sahnelere Hazır Olun!

Ejderha Yolu Daniel Abraham

Ejderha Yolu İncelemesi: Epik Fantastik, Yeniden