in

Bulgar Yazar Georgi Gospodinov’un Yeni Romanı “Zaman Sığınağı” Türkçede

Bulgar edebiyatının önemli kalemi Georgi Gospodinov, “Zaman Sığınağı” adlı yeni romanı ile okurların karşısına çıkıyor.

Zaman Sığınağı - Georgi Gospodinov
- Reklam -
- Reklam -

Georgi Gospodinov imzalı Zaman Sığınağı kitabı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, dilimize Metis Yayınları tarafından kazandırılıyor.

Bulgar edebiyatının önde gelen yazarlarından Georgi Gospodinov eserleri Türkçedeki yerini almayı sürdürüyor. Daha önce 2017’de Hüznün Fiziği ve 2018’de Doğal Roman kitapları ile karşımıza çıkan yazar, bu defa 2020’de yayımlanan son romanı Zaman Sığınağı ile okurla buluşuyor.

1968 yılında Bulgaristan’ın Yanbolu kentinde dünyaya gelen yazar, 1989’dan itibaren ülkesinin en çok başka dile çevrilen yazarlarından birisi oldu. Sofya Üniversitesi’nde Bulgar filolojisi eğitimi alan Gospodinov, ilk kitabını 1992’de yayımladı. Şiirle başladığı edebi kariyerine 1999’da Doğal Roman ile devam etti. Eser, 23 dile tercüme edildi. Öykü türündeki Ve başka Öyküler 2001’de yayımlandı. İkinci romanı Hüznün Fiziği ise 2016 yılında Jan Michalski Edebiyat Ödülü dahil pek çok ödülü kazandı.

- Reklam -

Hafızasını yitirenler için geçmiş kliniklerinin kurulduğu, anıları korumak için zaman sığınakları yaratılan roman okuru oyunbaz bir hikâyeye davet ediyor.

Zaman Sığınağı – Georgi Gospodinov | Arka Kapak Tanıtımı

Zaman Sığınağı - Georgi Gospodinov

“Geçmiş, şimdiki zamandan temel bir konuda farklılık gösterir – asla tek yönde akmaz.”
Daha önce Hüznün Fiziği’nde okuru öykülerin ve zihnin labirentlerinde dolaştıran Gospodinov, son romanı Zaman Sığınağı’nda bizi geçmişin labirentine davet ediyor.

Romanın yazarla aynı adı taşıyan kahramanının yolu, geçmişle kafayı bozmuş, sonunda da geçmişte kaybolan gizemli bir karakterle, Gaustin’le kesişiyor. İkisi birlikte, hafızası yavaş yavaş yitip giden insanlar için “geçmiş klinikleri” kuruyor, anılarından geriye kalanları korumak için onlara “zaman sığınakları” sunuyorlar. Ve nihayetinde tüm Avrupa’nın bir geçmiş çılgınlığına kapılmasıyla olaylar çığrından çıkıyor.

- Reklam -

“Bizler geçmiş fabrikalarıyız. Canlı geçmiş makineleri, başka neyiz ki? Zaman yiyoruz ve geçmiş üretiyoruz. Ölüm bile çözüm değil. İnsanın kendisi gider ama geçmişi kalır. Sonra tüm bu şahsi geçmiş nereye gider? Tüm o başlayıp tamamlanmamış hikâyeler, terk edilen sevgililer, kesilen ve kanamaya devam eden ilişkiler nereye gider?”

Zaman, yaşlılık, ölüm, hafıza, bireysel ve toplumsal geçmişler üzerine hem oyunbaz ve yaratıcı hem de dokunaklı ve derinlikli bir tefekkür olan bu romanı tüm edebiyatseverlere tavsiye ediyoruz.

Toplamda 296 sayfadan oluşan romanın çevirmenliğini Hasine Şen Karadeniz üstleniyor. Kitabı Özde Duygu Gürkan yayıma hazırlarken kapak resmi Mstislav Dobuzhinsky imzasını taşıyor. Eserdeki çizimler ise Nedko Solakov’a ait.

Zaman Sığınağı ve Georgi Gospodinov eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Dexter: New Blood Finali Michael C. Hall

Dexter: New Blood Finali Yayınlandı: Michael C. Hall Sonuçtan Memnun

Çin, Ay Yüzeyinin Altında Su Buldu

Çin, Ay Yüzeyinin Altında Su Tespit Etti: Yerinde Yapılan İlk Keşif Tarihe Geçti