Uluslararası Arkeoloji Buluşması Diyarbakır’da Başladı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen "41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu" 60’a yakın bilim insanını bir araya getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 1979 yılından günümüze düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun 41’incisi Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde başladı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla açılışı yapılan ve 5 gün sürecek sempozyuma ABD, İtalya, Almanya, Kanada, İngiltere, Avusturya, İsviçre, Belçika, Fransa ve Japonya’dan yaklaşık 60 bilim insanı katılıyor.

1979 yılından beri kesintisiz her yıl gerçekleştirilen, yayınları ve devamlılığı ile dünya çapında beğeniyle takip edilen sempozyum; arkeoloji alanında Türkiye’de gerçekleştirilen önemli bir bilimsel faaliyet.

Arkeolojik kazıların, bilimsel kriterlerden hiçbir şekilde taviz vermeden etkin, verimli ve en hızlı şekilde yapılmasını istediklerini vurgulandığı sempozyumda; Türkiye’nin en önemli 20 arkeolojik kazısının yıl boyu devam etmesi ve önümüzdeki yıldan itibaren tüm kazıların bu kapsama alınacağı belirtildi.

Kazıları tüm yıla yaymak ve daha hızlı yapabilmek için; Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Tarih Kurumu ortak bir çalışma yürütüldüğü kaydedildi.

Diyarbakır

Kazı ve Yüzey Araştırmalarında Büyük Artış

Bakanlar Kurulu kararı ile 2002 yılında Türk bilim adamlarınca gerçekleştirilen kazı çalışmasının 57, 2019’da ise 122 olduğunu belirten Murat Gürül, “2018 yılında 122’si Türk kazısı, 32’si yabancı kazı, 6’sı yabancı yüzey araştırması, 44’ü müze kazısı, 193’ü kurtarma kazısı ve 31’i kamu yatırımı kurtarma kazısı olmak üzere 586 arkeolojik çalışma gerçekleştirilmiştir. 2018 yılında kazı çalışmalarına 33 milyon lira ödenek aktarılmış olup, bu 2002 yılında aktarılan bütçenin yaklaşık 18 katıdır.” dedi.

450 bildirinin sunulacağı 5 gün sürecek ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde devam eden 41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu 21 Haziran’da son bulacak.

* * *

Karkamış Antik Kenti: Sırları Gizleyen Topraklarda Kazılar Yeniden Başladı

Malatya’da Binlerce Yıllık Mühürler Büyük İlgi Görüyor

Adıyaman’da 65 Milyon Yıllık Dev Salyangoz Fosili Bulundu

Kaynak: Kültür Bakanlığı

GÖZ ATIN  Türkiye'nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde Yer Alan 18 Eseri
Etiketler:  
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Uluslararası Arkeoloji Buluşması Diyarbakır’da Başladı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen “41. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu” 60’a yakın bilim insanını bir araya getirdi.

Başa dönün