New York Halk Kütüphanesi’nden “Tuhaf Objeler” Koleksiyonu

Virginia Woolf’un bastonu, Charles Dickens’ın zarf açacağı, Walt Whitman’ın saçı ve dahası... New York Halk Kütüphanesi'ndeki bu parçalara mutlaka göz atmak isteyeceksiniz!

Yazarlara ait ilginç nesneler, Berg Koleksiyonu ile meraklıların beğenisine sunuluyor!

New York Halk Kütüphanesi, devasa arşivinin yanı sıra New York şehir kültürüne ait önemli bir faktör olmasıyla tanınıyor. Bu kütüphane, basılı materyallerin dışında ilginç nesnelere de ev sahipliği yapıyor. 35 bin parçadan oluşan Berg Koleksiyonu da bu koleksiyonlardan bir tanesi.

Realia” arşiv biliminde standart kategorilere girmeyen günlük nesneleri tanımlamak için kullanılan bir tabir. Berg Koleksiyonu da realia’nın önemli örneklerinden bir tanesi. Koleksiyonda Virginia Woolf’un bastonundan Mark Twain’in kalemine, Walt Whitman’ın saçından Nabokov’un kelebek çizimlerine dek pek çok ilgi çekici nesne bulunuyor.

Berg Koleksiyonu, adını Henry ve Albert Berg isimli iki kardeşten alıyor. Arşiv esasen 40’larda Berg kardeşlerin kütüphaneye yaptığı bağışla birlikte ün kazanmış. İçindeki elyazmalarıyla araştırmacılar için önemli bir kaynak olan koleksiyon, küratörler için de büyük bir önem taşıyor.

Bu koleksiyon ile ilgili olarak hazırlanan kısa bir videoyu buradan izleyebilirsiniz:

Ne yazık ki günümüzde bu koleksiyonu görmek için New York Halk Kütüphanesi’nden randevu almak gerekiyor, fakat son yıllarda randevu şartlarının esnetilmiş olması, ilgilileri sevindirecek bir haber. Bunun yanı sıra kütüphane yönetiminin 2020’ye dek bu hazineleri Gottesman Hall’da sergilemek gibi bir planı da bulunmakta.

 • 27
  Shares

Stranger Things Kitap

98, İstanbul. Küçükken Harry Potter sayesinde fantastik edebiyata giriş yaptım ve daha sonra hayal gücü içerikli her şey hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bunun yanısıra animasyonun her türlüsünü, özellikle bilgisayar animasyonunu çok seviyorum. İflah olmaz bir Disney ve Pixar hayranıyım. Boş vakitlerimde Fleet Foxes dinleyip hayal kuruyorum.

New York Halk Kütüphanesi’nden “Tuhaf Objeler” Koleksiyonu için 3 yorum

 1. Howl dedi ki:

  Gülhanede Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi ve Kütüphanesi var. Ambiansı ve kitaplar beni cezbetmişti. Ve orada da Nazımdan Necip Fazıla bir çok yazarın bu içerikteki gibi kullandıkları eşyalar sergileniyor. Hatta randevu almanıza da gerek yok. Yolunuz düşerse uğrarsınız. Aşağıdaki resimler belki sizi cezbeder. :slight_smile:

  image


 2. Orası efsane. Girişte Tanpınar ve Yahya Kemal büstlerinin arkasında kediler sığınıp, uyur. Onları da çekmeyi unutmayın. Bir bu, bir de Rumelihisarı’nda bulunan Tevfik Fikret müzesi de harika. Servet-i Fünun şairlerinin çoğunun eşyaları sergileniyor. Ikisini de görmek büyük bir zevkti. Büyükada’da galiba Sait Faik müzesi olacaktı. Bir tek oraya gidemedim ama tavsiye ederim. :smiley:


 3. Şunlara bakıyorum yemin ediyorum imreniyorum. Adamlarda herşeyin bir ciddiyeti var hevesi var. Kütüphaneler zaten tıklım tıklım bizimkilere bakıyorsun adım atan yok. Bu koleksiyonu çok merak ettim özellikle Mark Twain’in o meşhur kalemini.


New York Halk Kütüphanesi’nden “Tuhaf Objeler” Koleksiyonu

Virginia Woolf’un bastonu, Charles Dickens’ın zarf açacağı, Walt Whitman’ın saçı ve dahası… New York Halk Kütüphanesi’ndeki bu parçalara mutlaka göz atmak isteyeceksiniz!

 • 27
  Shares

 

 

Başa dönün
Daha fazla Haberler
Stephen King Durmak Bilmiyor: Kral’ın Homofobi Karşıtı Novellası “Elevation” Çıktı!

Stephen King kitap yazmaya doyamıyor. Alışılmışın dışına çıkarak homofobiyi konu edinen yeni novellası Elevation yurt...

Kapat