in ,

2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Hakan Bıçakcı’nın Oldu

2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Bu sene öykü dalında düzenlenen yarışmayı, Normal Nefes Almaya Devam Edin ile Hakan Bıçakcı kazandı.

2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Hakan Bıçakcı

2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü sahibini buldu. Bu sene, öykü dalında gerçekleştirilen yarışmanın kazananı “Normal Nefes Almaya Devam Edin” adlı kitabıyla Hakan Bıçakcı oldu.

Ödül, 1992 senesinde aramızdan ayrılan, Türk edebiyatının büyük isimlerinden Cevdet Kudret’in anısını yaşatmak için 1993’ten beri her yıl eşi ve kızı tarafından TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı sırasında sahibini bulmak üzere veriliyor. Her sene Kudret’in eser verdiği  bir başka alanda (roman, öykü, şiir, deneme-inceleme-araştırma ve tiyatro) verilen ödül, bu sene öykü dalında verildi.

Jürisinde Deniz Yüce Başarır, Faruk Duman, Jale Sancak, Murat Yalçın ve Nursel Duruel’in yer aldığı 2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nün sahibi ise Hakan Bıçakcı oldu.

Ödülün gerekçesi şu cümle ile açıklandı:

“Bugünün tekinsiz dünyasının yarattığı sanrılar içinde kaybolan insanın metaforlar üzerinden, incelikli bir dil ve ritmi yüksek bir kurguyla anlatılması nedeniyle kitabı ödüle değer buldu.”

2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Kazananı Hakan Bıçakcı’dan İlk Açıklama: “Mutlu ve Şaşkınım”

Ekim 2019’da İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanan Normal Nefes Almaya Devam Edin geçen yılın dikkat çeken öykü kitapları arasındaydı.

Ödül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından şu sözlerle duyuruldu:

“Cevdet Kudret ailesinin, Üniversitemiz ve TÜYAP iş birliğiyle düzenlediği, 2020 yılında öykü dalında verilen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne Hakan Bıçakcı’nın “Normal Nefes Almaya Devam Edin” kitabı değer bulundu.”

Yazar Hakan Bıçakcı’nın ise ödüle ilk açıklaması şu sözlerle oldu:

“2020 gibi bir yılda, böyle güzel bir haber. Mutlu ve şaşkınım.
Jüri üyelerine çok teşekkür ederim.”

Çağdaş edebiyatımızın üretken yazarlarından Hakan Bıçakcı, 1978’de İstanbul’da dünyaya geldi. İlk romanını 2002 yılında (Romantik Korku) yayımladı. Pek çok dergide eleştirileri, sinema yazıları ve öyküleri basıldı. Rüya Günlüğü, Boş Zaman, Apartman Boşluğu, Karanlık Oda, Doğa Tarihi ve Uyku Sersemi adlı romanları ve Ben Tek Siz Hepiniz, Hikâyede Büyük Boşluklar Var ve Normal Nefes Almaya Devam Edin adlı öykü kitapları ile biliniyor.

Bıçakcı’nın eserleri kimi yabancı dillere de kazandırıldı.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü geçen yıl roman dalında Sus Barbatus! ile Faruk Duman, 2018’de şiir dalında Sonra, Doğdum ile Yavuz Türk, 2017’de tiyatro dalında Hakikat, Elbet Bir Gün ile Berkay Ateş, 2016 yılında edebiyat araştırması dalında Divan Edebiyatına Yeniden Bakış ile Nuran Tezcan ve 2015’te yine öykü dalında Kör Pencerede Uyuyan ile B. Nihan Eren almıştı.

Ödüle dair düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Diaries of Alan Rickman Günlükleri Kitap

Alan Rickman Günlükleri Kitap Oluyor: The Diaries of Alan Rickman Yolda

Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon Fragmanı: 1970’ler Vizyonuna Dönüş