in ,

GTA Temalı Süpermarket: San Andreas Rüzgârları Ukrayna’da

GTA temalı süpermarket Ukrayna’nın Lviv kentinde hizmete açıldı. Oyunlardan materyallerin kullanılması ise telif hakları konusunu gündeme getirdi.

GTA temalı market San Andreas Ukrayna

Ukrayna’nın en büyük süpermarket zinciri Fozzy Group’a ait Silpo, Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden Lviv’de bir şube açtı. Diğer şubelerden farkı ve sitemize taşınmasının sebebiyse bu şubenin GTA (Grand Theft Auto) temalı olması.

Ekim ayının son gününde Lviv’deki Volodymyra Velykoho sokağında bulunan Ocean alışveriş merkezinde açılan süpermarket Grand Theft Auto yapımlarının farklı oyunlarından karakterler ve çizimlerle süslenmiş. Ayrıca marketin adı da Grand Theft Auto oyunlarında imza hâline gelen yazı fontuyla hazırlanmış. Şirketten gelen resmi açıklamada ise seriden bahsedilmiyor. Market, Los Angeles’taki Venice kumsalından ilham almış:

“Sabah 8’den akşam 11’e kadar Melekler Şehri’nde geçen efsanevi televizyon dizisi ve bilgisayar oyununa göndermeler yapan çizimleri inceleyin.”

GTA temalı market San Andreas Ukrayna

Görselleri incelediğinizdeyse herhangi bir şekilde “gönderme” denemeyeceğini fark edeceksinizdir. Süpermarketin duvarları farklı GTA oyunlarında tanıdığımız karakterlerle dolu, özellikle de GTA San Andreas, GTA Vice City ve GTA V’den alınmış görseller kendilerini belli ediyor. Süpermarketin adı ve ürün kategorilerinin yazıldığı font bile GTA Vice City’de kullanılmış Pricedown fontunun aynısı.

Süpermarkette ayrıca Baywatch filmlerinden görseller, sörf tahtaları, Los Angeles grafitileri ve sahilin görselleri bulunuyor.

GTA temalı market San Andreas Ukrayna

Marketin GTA Temalı Olması “Henüz” Telif Hakkı Sorunu Yaratmadı

Süpermarket zincirinin yetkilileri GTA stilinin kullanılması için Rockstar Games’ten izin alıp alınmadığı sorulduğunda net bir cevap alınamadı. Şirket, marketin tasarımının belli bir üründen değil Los Angeles ve Venice Sahili’nden esinlendiğini yineledi. Rockstar Games’le telif hakları üzerinden bir sorun yaşanıp yaşanmadığı sorulduğundaysa gelen cevap şöyle oldu:

“Silpo eylemlerini iyi niyet ve diğer şirketlerin ekonomik çıkarlarına gösterilen saygı dâhilinde yapar. Bu şube özelinde veya herhangi bir bağlamda telif hakkı sahipleriyle görüşüp muhtemel sorunları çözmeye hazırız.”

 San Andreas oyun

Rockstar Games’ten ise konuyla ilgili bir yorum gelmedi. Grand Theft Auto başta olmak üzere pek çok ünlü oyun serisinin yapımcısı olan şirket şu sıralar serinin son oyunu GTA V’ı yeni nesil konsollara adapte etmek için çalışıyor. Oyunun eski sürümleri 12 Kasım’da çıkan yeni nesil konsollarda hâlihazırda oynanabilse de; güncellenmiş versiyonu için 2021’in ikinci yarısı işaret edilmişti.

 San Andreas oyun

 San Andreas oyun

 San Andreas oyun

Siz süpermarketin iç tasarımını nasıl buldunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Ain

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon Fragmanı: 1970’ler Vizyonuna Dönüş

Pinball 1973 Haruki Murakami

Pinball, 1973: Haruki Murakami’nin İlk Eserlerinden Birisi 40 Yıl Sonra Türkçede