in

Türkiye’nin İlk Kedi Müzesi Eskişehir’de Açılacak: Başkan Büyükerşen Duyurdu

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi, Türkiye’nin ilk “kedi müzesi”ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

kedi müzesi eskişehir odunpazarı ilk

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen duyurdu: Türkiye’nin ilk “kedi müzesi” Eskişehir’e kuruluyor. Müze için çalışmalar başlamış durumda.

Eskişehir, son yıllardaki kültürel hareketlerine bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Son olarak Japon Mimar Kengo Kuma’nın imzasını taşıyan Odunpazarı Modern Müze (OMM) hizmete açılmıştı. OMM, Müze ve Kültürel Miras Ödülleri’nde (Museum ve Heritage Awards) Yılın Uluslararası Projesi seçilmişti.

Şimdi ise şehir yeni bir müze için hazırlıklara başladı. Kedi müzesi için ses getiren ilk hamle ise sanatçı Berna Türemen’den geldi. Türemen, 50 senedir dünyanın çeşitli ülkelerinden temin ettiği kedi tablolarını, heykellerini, biblolarını, oyuncaklarını ve türlü ev eşyalarını müzeye bağışladı. Bu özel koleksiyon ile birlikte kedi müzesi için de hazırlıklar başlamış oldu.

kedi müzesi ilk

Eskişehir’in tarihi bölgelerinden Odunpazarı’na açılması planlanan müze, teması gereği Avrupa’daki birkaç müzeden birisi olacak. Türkiye için ise bu bir ilk olarak kayda geçecek.

Büyükerşen: “Eskişehir’de Kurulacak Kedi Müzesi Yerli ve Yabancı Turistlerin İlgi Odağı Olacak”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“17-24 Mayıs Müzeler Haftası’nın son gününde bizleri son derece heyecanlandıran bir projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Sanatçı Berna Türemen’in 50 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinden temin ettiği kedi tabloları, heykelleri, bibloları, oyuncakları ve çeşitli ev eşyalarından oluşan koleksiyonunu belediyemize bağışlamasıyla, çocuklar ve gençler başta olmak üzere tüm hayvan severlerin ilgisini çekeceğine inandığımız Türkiye’nin ilk Kedi Müzesi’ni şehrimize kazandırmak için çalışmalara başladık.”

Başkan Büyükerşen, sanatçı Berna Türemen’e bağışından ötürü teşekkür etti ve müzenin yerli yabancı turistlerin ilgi odağı olacağına dair inancını paylaştı.

Haber, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Twitter hesabı üzerinden de paylaşıldı:

Müzenin olası açılış tarihi hakkında şimdilik bir bilgi paylaşılmadı. UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Odunpazarı, yeni bir müze ile sanatseverleri karşılamaya hazırlanacak.

Siz son dönemlerde Eskişehir’in kültür dünyası için attığı adımları nasıl değerlendiriyorsunuz? Kedi Müzesi fikri ilginizi çekti mi? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: eskisehir.bel.tr

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for SoundOfSilence SoundOfSilence dedi ki:

  Ben haberin gidişatından böyle bir müze fikrinin yani kedilere bağlanan kültürel, gezilebilir bir yapı anlayışının Türkiye’de “ilk” olduğunu anlıyorum. Belirtmek istediğim kısım bence fikrin “ilk” olmadığıydı. Yoksa ben de biliyorum müze ile kedi evi arasındaki farkı :slight_smile:

 2. Avatar for Abraxas Abraxas dedi ki:

  Hayvan barinaği değil mi Van’daki Kedi Evi? Ne alakasi var müzeyle anlamadim.

  Türkiye icin basbayağı yeni bir fikir ve alaninda bir ilk, Kedi Müzesi.

 3. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

  Kin beslemek mi??? Kin falan söz konusu değil. Amma abarttınız. Sadece bir “obje” müzesini “canlı kedi” merkezi ile benzetmeniz garip geldi bana. Sorun yok. Saygılar.

 4. Avatar for Abraxas Abraxas dedi ki:

  Kin? İlginç bir alınganlık. Sağlıcakla kalın.

 5. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

  Kinayeli olduğunu varsaydığınız ifadelerimden hareketle, tanımadığınız insanlar hakkında derinlemesine psikolojik tahlillere girmek ve “kedi” meselesindeki söylediklerinize mukabil yorumlarımı “kin” ve “düşmanlık” olarak değerlendirmek için bu kadar çaba sarf etmenizi “kin” ve “nefret” kavramlarının manasını tam olarak bilmemenize bağlamayı düşünüyordum ki, önemli bir çevirmen olduğunuzu hatırlayarak bu iddiamdan geri adım attım. Çünkü ben de kıdemli bir hukukçu olarak ironi ile rencide etme kavramları arasındaki farkı iyi bilen birisiyim. Geriye; “sizin açınızdan” konu hakkında lüzumundan fazla gösterilmiş hassasiyet ile “benim açımdan” tanımadığı bir insana ironik cevap vermiş olmanın gereksizliği şıkları kalıyor ki, sanırım gerçek olan da budur. Her halükarda meydana gelen yanlış anlamadan dolayı özür dilerim. Saygılar, iyi çalışmalar.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

Çok Satan Mangalar 2021: Demon Slayer

2021’in İlk Yarısında En Çok Satan Mangalar Açıklandı: Demon Slayer Tahtını Koruyor

Kabuk - Zeynep Kaçar | Haftanın Kitabı #177

Kabuk – Zeynep Kaçar | Haftanın Kitabı #177