in , , ,

İçeriğin Peşinde #6: Ne Kadar Hızlı Seversin? | Daha Hızlı Daha Öfkeli

İçeriğin Peşinde serimizin altıncı bölümünde sizleri hızla tanıştırıyor ve “Daha Hızlı Daha Öfkeli” filminin DVD versiyonunu inceliyoruz.

icerigin pesinde 6 2 fast 2 furious

İçeriğin Peşinde adlı serimizin altıncı bölümüne hoş geldiniz rıhtımımızın güzel yolcuları. Bu hafta yine indirimdeyken aldığım ve gerçekten her yönüyle dopdolu bir DVD film incelemesi ile karışınızdayım. Muhteşem filmimizin adı Daha Hızlı Daha Öfkeli, yani Hızlı ve Öfkeli serisinin ikinci filmi.

Şahsen Hızlı ve Öfkeli serisinde dördüncü filme kadar olan tüm filmleri oldukça fazla seviyorum. Eh tabi Hızlı ve Öfkeli 1 incelememizden de bileceğiniz üzere sevgim adil bir inceleme yapmama engel değil. Fakat şunu demeliyim ki, şimdiye kadar incelediğim en iyi DVD film buydu. Neden mi? Hadi öğrenelim.

Menü Tasarımları

Bu filmi açmak bir oyunu açmaya benziyor. DVD’nin içerisinden bir medya oynatma programı çıkıyor, ben Media Player Classic kullandığım için onu kurmaya gerek duymadım. Filmi açtığınızda ise karşınıza dil seçimi çıkıyor. Fakat Türkçeyi seçseniz bile menüler İngilizce olarak kalıyor. Daha sonraki ekranda binmek istediğiniz arabayı seçiyorsunuz. Menü tasarımı, arka plan müzikleri ve fotoğrafları seçtiğiniz arabaya göre değişiyor. Ayrıca ana menüye girerken seçtiğiniz arabayla ilgili kısa bir animasyon ve küçük bir sürüş videosu gösteriliyor. Arka planlarda fotoğraflar kullanılsa da DVD menülerine girerken bizleri küçük videolar karşılıyor. Seçtiğiniz arabalar menü geçişlerindeki videoları değiştirmiyor.

Peki bu videoların ve fotoğrafların kalitesi nasıl? Harika! Baştan savma yapılmamışlar, her araba için ayrı ayrı bir sürü fotoğraf ve video var ve hepsi kalite olarak harikalar. Neredeyse üç-dört DVD filme verilen emek bir tek filme verilmiş. Seçtiğiniz araçlara göre bazı özel seçenekler de açılıyor fakat bunlardan aşağıda bahsedeceğiz.

dvd dhdo

dilsecimi dhdo

menu 1 dhdo

menu 2 dhdo

menuroman dhdo

menu suki dhdo

dilsecimi dhdo

Özel Seçenekler

İsterseniz bir de özel seçeneklere göz atalım. Ama sizi şimdiden uyarayım; burası bayağı uzun bir kısım olacak. Çünkü bu filmin özel seçenekleri kendini aşmış durumda. DVD’nin içerisinde bizleri tamı tamına 52 dakikalık Türkçe altyazılı özel içerik karşılıyor. Ayrıca aşağıda bahsetmeyecek olsak da yönetmenin yorumları da özel seçeneklere dahil. Sanırım ilk bahsetmemiz gereken kısım Prelude…

Prelude (6:13)

Yaklaşık altı dakikalık bu kısa filmde serinin ilk filminden sonra Paul Walker’ın başına neler geldiğini ve nasıl olup da Miami’ye geldiğini öğreniyorsunuz. Bu kısım filmi oynatmak istediğinizde karşınıza çıkıyor, yani özel seçenekler menüsünün içinde değil.

romans car dhdo

Roman’ın arabası

Evet, bakalım Roman’ın arabasını seçenler ne gibi özel seçeneklerle karşılaşıyor. Bu arada ana menüden istediğiniz gibi diğer arabalara da geçebilir, onların özel seçeneklerini de izleyebilirsiniz.

Roman’s spotlight (2:17)

Bu kısımda Roman adlı karakteri canlandıran Tyrese Gibson’ın filme neler kattığını, kendisinin sahne arkasında ne gibi hatalar yaptığını görüyoruz. Ayrıca onun Brian ve diğer insanlarla olan ilişkilerinden, nasıl bir insan olduğundan da bahsediliyor. Tyrese bizlere sette çalışmanın ve oyuncu olmanın nasıl bir şey olduğundan da bahsediyor. Bunların dışında gerçekten çok güzel kamera arkası görüntüler mevcut.

The Ride (2:38)

Bu kısım daha çok araba meraklıları için desem yeridir. Bu iki dakikalık videoda bizlere Mitsubishi Eclipse adlı arabayı nasıl şekillendirdiklerini ve onu Tyrese’in karakterine nasıl uydurduklarını anlatıyor. Tyrese arabanın görünüşünü kendisinin geliştirdiğini ve kendisinden önce oldukça korkunç göründüğünü anlatıyor. Tüm bunların dışında arabanın içinde ve dışında yapılan bazı değişikliklerden detaylıca bahsederken sizlerin de böyle bir arabayı nasıl yapabileceğiniz hakkında bazı tüyolar vermişler. Eh tabii ki bol bol sahne arkası görüntüler de mevcut.

Driving School (2:07)

Bu kısımda ise oyuncunun film için katıldığı sürüş kursunu ve orada nasıl uyum sağladığını, nasıl bir sürücü olduğunu anlatıyor.

brians car dhdo

Brian’ın arabası

İsterseniz bir de Brian’ın arabasında bizi nelerin beklediğine göz atalım…

Spotlight on Paul Walker (2:19)

Paul Walker’ın ikinci bir filme neden katıldığından kısaca bahsederken filmin oyuncuları ve ekibi onun kişiliği ve sürücülüğü hakkında yorumlarda bulunuyorlar. Ayrıca tabii ki Paul ve Tyrese arasındaki ilişkiden bahsedilirken Paul Walker’ın filme neler kattığından da bahsedilmiş.

The Ride (4:14)

Bizlere Paul Walker’ın kullandığı araba olan Mitsubishi Lancer Evo 7’den ve onu daha piyasaya bile çıkmadan nasıl aldıklarından bahsederken arabanın dış görünüşünü ve iç aksamlarını nasıl değiştirdiklerinden bahsediyorlar. Ayrıca filmin kahramanı için dört araba kullanılması gibi bazı merak uyandırıcı sahne arkası ve çekim tekniklerinden de bahsediliyor.

Driving School (2:46)

Yine sürüş okuluna geri dönüyoruz, bu sefer Paul hakkında bazı bilgiler verilirken; onun araba kullanırken ne kadar yetenekli olduğundan ve hatta dublörlerin yapması gereken bazı sahneleri bile kendisinin yaptığından bahsediliyor.

suki car dhdo

Suki’nin arabası

Ana menüde seçilen arabalarla ilgili son özel seçenekler de Suki’nin arabasıyla ilgili olanlar, isterseniz onlara da göz attıktan sonra filmin özel seçeneklerine geçelim.

Spotlight on Devon Aoki (2:25)

Devon Aoki’nin film sayesinde arabalarla kurduğu ilişkinin hayatına ne gibi katkıları olduğundan bahsederken, setteki oyuncuların oldukça ünlü olmalarına rağmen ne kadar mütevazi ve arkadaş canlısı olduklarından bahsediyor.

The Ride (2:27)

Devon Aoki’nin kullandığı arabadan bahsediliyor ve onun pembe olmasına rağmen ne kadar güçlü bir araba olduğu anlatılıyor. Ayrıca arabanın üzerinde ve içinde malzeme olarak neler kullandıklarından bahsediyorlar. Daha sonra Devon arabası hakkında nasıl hissettiğini anlatıyor.

Driving School (1:48)

Devon Aoki’nin filme katılana dek hiç araba kullanmadığından, ehliyetinin bile olmadığından ve film için katıldığı sürüş eğitimindeki performansından bahsediliyor.

Özel Seçenekler

Filmin özel seçeneklerinde bizleri birbirinden güzel videolar karşılamaya devam ediyor. İsterseniz onlara da bir göz atalım.

Inside 2 Fast 2 Furious (10:04)

Bu kısımda oyuncuların sürücülük hakkındaki yorumları, genel olarak filmin nasıl yapıldığı ve bunun için ne kadar çok insanın emeğinin gerektiği anlatılmış, fakat söylemeliyim ki ilk başta ekranın alt ve üstünde oynayan şeritler izlemeyi oldukça zorlaştırıyor. Neyse ki kırmızı şeritler bir yerden sonra kayboluyor.

Bizlere daha sonra çekimler sırasında fanların gösterdikleri sevgiden, setteki insanların ilişkilerinden ve yeni oyuncular kullanmanın avantajlarından bahsederken ayrıca bazı sahnelerin nasıl çekildiğinden ve Miami’de çekim yapmanın nasıl bir his olduğundan da bahsediyorlar.

kırmızıseyler dhdo

Silinmiş Sahneler (6:08)

Bu kısımda filmden çıkarılan sahneleri ve onların neden filmden çıkarıldığını anlatılıyor. Bu kısmı uzun uzun yazarak keyif kaçırıcı içerik yaratmak istemiyorum, ama bu bölümdeki altı dakikalık videolar serisi oldukça tatmin edici diyebilirim.

Outtakes (2:45)

Bu kısımda çekim hataları ve komik sahneler yer almış.

Tricking Out a Hot Import Car (İthal arabaları yenilemek) (3:21)

Diğer benzer bölümlerde olduğu gibi ithal araçları nasıl yenilediklerini ve neleri değiştirdiklerini anlatıyorlar.

Supercharged Stunts (5:29)

Filmde kullanılan tehlikeli sahneleri nasıl çektiklerini, bu sahneleri hazırlamanın ne kadar zor ve uzun sürdüğünü anlatıyorlar.

Making Music With Ludacris (5:01)

Bu beş dakikalık kısımda Ludacris bizlere film için hazırladığı şarkıyı anlatırken, video klibin nasıl çekildiğiyle ilgili bazı görüntüler izliyoruz.

Dil seçenekleri

Dil seçeneklerinde Türkçe dublaj olmaması gerçekten çok kötü. Sadece İngilizce ve Çekçe dublaj mevcut. Bunun yanı sıra Türkçe, İngilizce, Çekçe, Yunanca ve Arapça altyazı mevcut. Şahsen altyazıda küçük hatalar bulmama rağmen tüm özel seçeneklerin yukarıda saydığımız dillerde ve Türkçe altyazılarının olması beni sevindirdi diyebilirim.

Kapak ve Disk tasarımı

İşte film hakkındaki en mükemmel kısımlardan biri de burası. Öncelikle filmin kutu tasarımı çok güzel yapılmış, tüm yazılar okunuyor ve fotoğraflar net olarak basılmış. Arka tarafta yazan tüm özellikler diskin içindekilerle uyuşuyor. Saydam bir kap kullanılması ayrıca hoşuma giderken kutunun kapağı açılınca bizleri yine yazı ve fotoğraflar karşılıyor ki bu süper bir şey. Diskin üzerinde ise yine farklı bir tasarım kullanılarak filme başlamadan önce seçtiğiniz üç arabanın fotoğrafı basılmış. Arka kapak karışık değil, gayet net ve anlaşılır bir şekilde okunabiliyor. DVD’nin tasarımı o kadar çok hoşuma gitti ki karşıma çıkan diğer tüm filmlerin değerlendirmesini bu filmin tasarımı üzerinden yapacağım.

Sonuç

Evet, gerçekten bir sonuca varmamız gerekirse Daha Hızlı Daha Öfkeli DVD’si şimdiye kadar incelediklerimin en iyisiydi. Özel seçenekleri ve tasarımsal özellikleri tamamen yeterli hatta yer yer gereğinden fazla idi. Öyle ki dil seçenekleri bile oldukça fazlaydı. Elbette eksikleri vardı, mesela özel seçenekler kare (4:3) şeklindeydi ama bu çoğu filmde böyle ve ayrıca altyazıda yer yer hatalar vardı. Fakat bunlar genele bakıldığında gerçekten hiçbir şey ifade etmiyorlar.

Elbette DVD’yi John Wick’teki dolu dolu içerikten de tanıdığımız As Sanat yayınlamış. Bakalım kendilerinin tüm filmleri bu şekilde güzel olacak mı yoksa arada çürük elmalar da çıkacak mı? Ne dersiniz? Yorumlarınızı forumumuzda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Puan

daha hizli daha ofkeli ortalama

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Konstantin Mührü

Vatikan’da Başlayıp İstanbul’a Uzanan Efsanevi Bir Gizem Avı: Konstantin Mührü

kökler naomi novik

Naomi Novik’in Ödüllü Fantastik Romanı “Kökler” Sonunda Türkçe