in ,

Ölüm Ülkesinin Fethi – Charles Williams | Haftanın Kitabı #171

Bu haftaki önerimiz, spekülatif kurgunun kurucu isimlerinden Charles Williams’ın roman türündeki uzun soluklu yürüyüşünün ilk adımı.

Ölüm Ülkesinin Fethi - Charles Williams | Haftanın Kitabı #171

Künye

Yazar: Charles Williams
Kitap: Ölüm Ülkesinin Fethi
Çevirmen: Kerem Topçu
Orijinal Adı: Shadows of Ecstasy
Yayınevi: Ketebe Yayınları
Yayıma Hazırlık: Murat Murat
Kapak Tasarımı: Harun Tan
Sayfa sayısı: 256

* * *

Ölüm Ülkesinin Fethi – Charles Williams | Arka Kapak Tanıtımı

Ölüm Ülkesinin Fethi - Charles Williams

Geçtiğimiz yüzyılın hiçbir yazarı inanç, maneviyat ve doğaüstü temalarını, aralarında J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis ve Owen Barfield gibi isimlerin de olduğu Oxford Üniversitesinin ünlü edebiyat topluluğu Inklings’in bir diğer önemli üyesi Charles Williams kadar büyük bir heyecan, tutku ve adanmışlıkla işleyemedi. Poetika, edebiyat eleştirisi ve biyografi metinlerinin ötesinde iyi ile kötü arasındaki bitimsiz mücadeleyi anlattığı romanları ile tanınan Williams, T.S. Elliot’ın deyimiyle “hem anlık bir heyecan hem de kalıcı bir mesaj veren” eserleriyle “20. yüzyılda İngiltere’nin yetiştirdiği en yetenekli ve etkili yazarlardan biri.”

Charles Williams’ın roman türündeki uzun soluklu yürüyüşünün ilk adımı olan Ölüm Ülkesinin Fethi spekülatif kurgunun kurucu isimleri arasında yer alan yazar ile tanışmak için de iyi bir fırsat.

Avrupa’nın doymak bilmez bir iştahla sömürdüğü Afrika halkları, evrensel aşkı gerekirse şiddet yoluyla bulmayı göze almış karizmatik bir liderin saflarında birleşiyor. Hor görülmüş, insanlık hasletleri kendilerinden sökülüp alınmış binlerce takipçisiyle Nigel Considine ordularını Avrupa’ya sürüyor.

Peki kimdir bu Nigel Considine?

Güce aç bir deli mi? Yoksa Kilise’nin iddia ettiği gibi Deccal’in ta kendisi mi? Belki de şiire ve yüksek sanata tutkuyla bağlı olan Roger Ingram’ın umduğu gibi çağın ışığı, “aklın” ruhlarımızı lekelediği zamanların azizi? Kim olursa olsun onun ateşlediği direniş dünyayı değiştirecek.

Ölüm Ülkesinin Fethi yaşamın gizemi üzerine zeki, düşündürücü ve metafizik kurgu severler için mutlaka okunması gereken bir eser.


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Inklings Üyesi Charles Williams, Spekülatif Kurgunun Öncü Eseri Ölüm Ülkesinin Fethi ile İlk Defa Türkçede

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

James Joyce Eserleri müzik

James Joyce Eserlerinde Müzik: “İrlanda Tarihini Tüm Melodileriyle Duymak”

Shameless 11. Sezon final

Shameless 10 Yılın Ardından Final Yaparak Ekranlara Veda Etti