in

Inklings Üyesi Charles Williams, Spekülatif Kurgunun Öncü Eseri Ölüm Ülkesinin Fethi ile İlk Defa Türkçede

Tolkien ve C.S. Lewis’in de parçası olduğu Inklings topluluğunun gözden kaçan üyelerinden Charles Williams ilk defa Türkçede. Fantezi edebiyatının öncüllerinden Ölüm Ülkesinin Fethi raflarda!

Ölüm Ülkesinin Fethi - Charles Williams

J.R.R. Tolkien ve C.S. Lewis gibi yazarların üyesi olduğu edebiyat topluluğu Inklings’in önemli bir ismi, Charles Williams ilk defa Türkçede. Yazarın Ölüm Ülkesinin Fethi romanı Ketebe Yayınları etiketiyle raflarda.

Yüzüklerin Efendisi ve Orta Dünya’nın yaratıcısı J.R.R. Tolkien, Narnia Günlükleri ve Kozmik Üçleme’nin yazarı C.S. Lewis gibi üyelere sahip olan Inklings topluluğu, 1930’lardan 1949’a kadar Oxford Üniversitesi’nde edebiyat üzerine kıymetli çalışmalar yürüttü. Inklings üyesi Charles Williams da spekülatif kurgu türünün öncül eserlerinden birisi olan Shadows of Ecstasy’yi, o yıllarda kaleme aldı.

Türkçeye Ölüm Ülkesinin Fethi olarak kazandırılan Shadows of Ecstasy ilk olarak 1933 yılında yayımlandı.

Williams, romancı kimliğinin yanında bir teolog ve eleştirmendi. Soren Kierkegaard gibi isimlerin çalışmalarının düzeltileri üzerine çalıştı. C.S. Lewis’in, hakkında “cadı-doktor” tanımlamasını yaptığı; mistik ve sezgisel romanları ile adından söz ettiren Williams, Inklings’in fırtınalı üyelerinden birisiydi.

Ölüm Ülkesinin Fethi çevrisiyle bu kıymetli kalem ilk defa Türkçe ile tanışma fırsatı yakalıyor.

Ölüm Ülkesinin Fethi – Charles Williams | Arka Kapak Tanıtımı

Ölüm Ülkesinin Fethi - Charles Williams

Geçtiğimiz yüzyılın hiçbir yazarı inanç, maneviyat ve doğaüstü temalarını, aralarında J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis ve Owen Barfield gibi isimlerin de olduğu Oxford Üniversitesinin ünlü edebiyat topluluğu Inklings’in bir diğer önemli üyesi Charles Williams kadar büyük bir heyecan, tutku ve adanmışlıkla işleyemedi. Poetika, edebiyat eleştirisi ve biyografi metinlerinin ötesinde iyi ile kötü arasındaki bitimsiz mücadeleyi anlattığı romanları ile tanınan Williams, T.S. Elliot’ın deyimiyle “hem anlık bir heyecan hem de kalıcı bir mesaj veren” eserleriyle “20. yüzyılda İngiltere’nin yetiştirdiği en yetenekli ve etkili yazarlardan biri.”

Charles Williams’ın roman türündeki uzun soluklu yürüyüşünün ilk adımı olan Ölüm Ülkesinin Fethi spekülatif kurgunun kurucu isimleri arasında yer alan yazar ile tanışmak için de iyi bir fırsat.

Avrupa’nın doymak bilmez bir iştahla sömürdüğü Afrika halkları, evrensel aşkı gerekirse şiddet yoluyla bulmayı göze almış karizmatik bir liderin saflarında birleşiyor. Hor görülmüş, insanlık hasletleri kendilerinden sökülüp alınmış binlerce takipçisiyle Nigel Considine ordularını Avrupa’ya sürüyor.

Peki kimdir bu Nigel Considine?

Güce aç bir deli mi? Yoksa Kilise’nin iddia ettiği gibi Deccal’in ta kendisi mi? Belki de şiire ve yüksek sanata tutkuyla bağlı olan Roger Ingram’ın umduğu gibi çağın ışığı, “aklın” ruhlarımızı lekelediği zamanların azizi? Kim olursa olsun onun ateşlediği direniş dünyayı değiştirecek.

Ölüm Ülkesinin Fethi yaşamın gizemi üzerine zeki, düşündürücü ve metafizik kurgu severler için mutlaka okunması gereken bir eser.

Kerem Topçu tarafından Türkçeye kazandırılan roman toplamda 256 sayfadan oluşuyor. Murat Murat’ın yayıma hazırladığı eserin kapak tasarımı ise Harun Tan’a ait.

Peki siz Charles Williams’ı Türkçede okuyacağınız için heyecanlı mısınız? Esere dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Ursula K. Le Guin posta pulu

Ursula K. Le Guin Anısına Posta Pulu Hazırlandı

Ölüm Edebiyatı Kitap Önerileri

Ölüm Edebiyatı: Ölüm ve Ölümsüzlük Üzerine Kitap Önerileri