in ,

Time Dergisi Açıkladı: 2020’nin En İyi 10 Filmi

2020’nin en iyi 10 filmi belli oldu. Time dergisi, yılın en iyi yapımlarını seçti. Listenin ilk sırasında Kelly Reichardt’ın First Cow’u yer alıyor.

2020'nin En İyi 10 Filmi

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, haftalık köklü haber dergilerinden Time; 2020’nin en iyi 10 filmi hakkında bir liste hazırladı. Pandemi nedeniyle zora giren sinema sektöründe bu yıl öne çıkan yapımlar sizlerle!

Yayın hayatına 1923 yılında başlayan, ABD’nin ilk haftalık haber dergisi olma özelliğini taşıyan Time dergisi, aynı zamanda Avrupa, Asya, Kanada ve Okyanusya için ayrı edisyonlarla okurların karşısına çıkıyor.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıktığı düşünülen Koronavirüs, kısa sürede tüm dünyaya yayılarak bir pandemi haline geldi. Haliyle tüm dünya Covid-19 tedbirleri kapsamında çeşitli kısıtlamalara gitti. Gerek bağımsız sinema salonları gerekse zincir sinemalar yılın önemli bir bölümünde kapalı kaldı. Yazın gelmesiyle kısa bir süreliğine açılan salonlar da sonbaharla birlikte yeniden bir bir kapandı. Büyük film festivalleri ertelendi ya da dijital ortamda gerçekleşti.

2020’nin En İyi 10 Filmi

Haliyle vizyona girmesi beklenen yapımlar ertelendi, ertelenmeyenler dijital ortamdaki ücretli video yayın servislerine geldi.

Yılın En İyi Filmleri Belli Oldu

Peki bu yıl izlemeye değer hangi yapımlar bir şekilde izleyici ile buluşmayı başardı? Time editörleri, 2020’nin en iyi 10 filmi için bir liste hazırladı.

10. sırada Galaxy Quest, RED 2 ve The Necessary Death of Charlie Countryman filmleri ile tanıdğımız Dean Parisot’un komedi ve bilimkurgu yapımı Bill and Ted Face the Music yer alıyor. Yapım, Bill & Ted serisinin üçüncü filmi olma özelliğini de taşıyor.

Marvel’ın Eternals filmini de yönetmesi beklenen, The Rider ve Songs My Brothers Taught Me yönetmeni Chloé Zhao’nin Nomadland’i listede 8. sırada yer alıyor. Dram türündeki yapım Altın Aslan ödülüne de layık görülmüştü.

4. sırada Do the Right Thing, Malcolm X, She’s Gotta Have It ve Jungle Fever yönetmeni Spike Lee’nin David Byrne’s American Utopia filmi yer alıyor. American Utopia, David Byrne’ün “konser filmi” olma özelliğini taşıyor.

The Trial of the Chicago 7 - 2020’nin En İyi 10 Filmi

The West Wing, A Few Good Men ve The Social Network gibi başarılı yapımların yazarı Aaron Sorkin’in yönettiği The Trial of the Chicago 7 ise listenin 3. sırasında. Netflix’te yayınlanan yapım, Amerikan hukuk tarihi temalı bir dram filmi. Kadrosunda ise Eddie Redmayne, Alex Sharp ve Sacha Baron Cohen gibi isimler yer alıyor.

Yılın en iyi filmi olarak ise Night Moves, Old Joy, Certain Women ve Wenduy and Lucy ile tanınan Kelly Reichardt imzalı First Cow yer alıyor. Western ve drama türlerini birleştiren yapım oyuncu kadrosunda Alia Shawkat, John Magaro ve Dylan Smith gibi isimleri barındırıyor.

Listenin detaylı sıralaması aşağıdaki gibi.

İşte Time Editörlerinden 2020’nin En İyi 10 Filmi

10. Bill and Ted Face the Music – Dean Parisot

9. Miss Juneteenth – Channing Godfrey Peoples

8. Nomadland – Chloé Zhao

7. Wolfwalkers – Tomm Moore ve Ross Stewart

6. Emma. – Autumn de Wilde

5. Lovers Rock – Steve McQueen

4. David Byrne’s American Utopia – Spike Lee

3. The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

2. Collective – Alexander Nanau

1. First Cow – Kelly Reichardt

Geçen yılın Time dergisine göre en iyilerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki sizce 2020’de izleyici ile buluşmayı başaran en iyi filmler hangileriydi? Listedeki yapımlardan hangilerini izleme fırsatı buldunuz? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı belirtebilirsiniz.

Kaynak: Time

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

the crown tarihi diziler

The Crown Dizisi Birleşik Krallık Hükûmetini Endişelendiriyor

leonardo da vinci bakteri ve mantar

Leonardo da Vinci Çizimlerindeki Mikroskobik Canlıların Gizli Dünyası Keşfedildi