in ,

Az Bilinen 10 Bilimkurgu Dizisi: Gözden Kaçan Kült Yapımlar

Bilimkurgu dizileri 60’lı yıllardan beri televizyon dünyasının önemli bir parçası. Görece az bilinen ve gözden kaçırmış olabileceğiniz kült yapımlara göz atma zamanı!

Bilimkuru Dizileri Az Bilinen

Bilimkurgu 1930 ve 1940’larla birlikte popüler kültüre imzasını attı. Türün Altın Çağı’yla birlikte pek çok bilimkurgu hikâyesi basılı medyada kendine yer buldu. 1938’de Superman doğdu ve diğer gezegenlerden Dünya’ya gelen, insanlarla etkileşime geçen bir uzaylı Amerika’nın en büyük kültürel sembolü hâline geldi. Bilimkurgu dizileri de yazılı medyadan hemen sonra ortaya çıktı.

1963’te Doctor Who, 1966’da Star Trek ile bilimkurgu dizileri furyası başladı. O zamandan beri de dünyanın dört bir yanından seyirciler bilimkurgunun sunacağı yeni, çılgın galaksileri ve hayal gücünün sınırındaki uzaylıları merakla bekliyor. Günümüzde bilimkurgu görsel medya olarak her zamankinden daha sık karşımıza çıksa da, geçmişte saklı kalmış pek çok mücevher de izlenmeyi bekliyor. Sevenlerinin dillerinden düşürmediği 10 bilimkurgu dizisinden oluşan listemiz sizlerle.

Saklı Kalmış 10 Bilimkurgu Dizisi – Öneriler

10. The Prisoner (1967-1968)

bilimkurgu dizileri The Prisoner

The Prisoner 1967’de başlayan ve sonraki yıl biten bir İngiliz bilimkurgusu. İstihbarat servisinde çalışan isimsiz bir ajanı konu alıyor. Ajan, işinden habersizce ayrılıp ülkeden kaçmaya çalışınca kaçırılıyor ve evinin yeniden yaratıldığı bir köye hapsediliyor. Köyün bir tarafı dağlık ve diğeri de deniz, kaçmak imkânsız. Buna rağmen gerçekleştirilen herhangi birkaçma girişimi de Rover tarafından engelleniyor. Rover, köyü gözetleyen ve kaçmaya yeltenen mahkumları durdurmak için öldürme dahil elindeki bütün gücü kullanan devasa, beyaz bir balon.

9. My Parents Are Aliens (1999-2006)

My Parents Are Aliens

Yine bir İngiliz dizisi olan My Parents Are Aliens, aslında çocuklar için geliştirilse de yetişkinlerin de keyif alacağı bir bilimkurgu altyapısına sahip. Kendilerini evlat edinen aileyle tanışan üç kardeş, Mel, Josh ve Lucy kısa sürede anne babalarının bir garipliği olduğunu sonra da uzaydan geldiklerini fark ediyor. Bakımevlerine dönmemek için uzaylı ebeveynlerinden kaçmayan çocuklar anne babalarına Dünya’da nasıl yaşandığını öğretmeye çalışıyor.

8. Quark (1977-1978)

Quark Bilimkurgu Dizileri

8 bölümlük tek sezonuyla Quark bilimkurgunun mizah için kullanıldığı ilk örneklerden. Lost In Space, Star Wars, Flash Gordon ve 2001: A Space Odyssey gibi filmlerle dalga geçen dizi bilimkurguyu olabilecek en sürreal hâline çekiyor. Köpek kafaları şeklindeki uzay gemileri ve gülmekten öldürecek tipteki uzaylılarıyla sıra dışı bir sit-com. Ana karakterimiz Adam Quark da bu garip dünyada yükselmeyi, bir Uzay Kumandanı olmayı kafasına takmışken, kendisini Uzay Çöp Toplayıcısı olarak buluyor.

7. Maniac (2018)

Maniac

Listedeki en yeni dizi olan Maniac bir Netflix yapımı. Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux ve Sally Field’in başrolleri paylaştığı dizi bir ilaç deneyi için yazılan iki ana karakterin travmalarını işliyor. Uyuşturucu kullanımı ve aileden geçen psikolojik problemleri de konusu kapsamına alan dizide uzayın uzak köşeleri yerine, insan beyninin içlerine odaklanılıyor ve bilimkurguya yeni bir bakış açısı getiriyor.

6. Timeless (2016-2018)

Timeless (2016-2018) Bilimkurgu Dizileri

Filmden gelen inanılmaz popülerliğe rağmen ilk sezonunda reytinglere kurban olan bir dizi Timeless. Hayranların baskısıyla ikinci bir sezon ve zamansız bir finalle noktalandı. Bir bilim insanı, bir asker ve bir tarihçiden oluşan kahramanlarımız dizi boyunca pek çok önemli tarihi ana gidip değiştirmeyi planlayan kötü bilim insanı Garcia Flynn’i avlamaya çalışıyor. Dizi ilerledikçe klişe görünen konusu derinleşip karakterlerimizi yeni noktalara taşıyor.

5. Awake (2012)

Awake (2012) Bilimkurgu Dizileri

Awake, yine NBC tarafından erken bitirilen bir dizi. 13 bölümlük tek sezonu ise izleyenlerin gönlünü bir hayli çalıyor. Dedektif Michael Britten eşi ve oğluyla birlikte bir trafik kazasına karışıyor. Kazanın ardından birinde oğlunun ölüp karısının yaşadığı; diğerinde durumun tam tersi olduğu iki evrende gelip gidiyor. Dedektifimizin göreviyse kanıtlardan yola çıkarak hangi evrenin rüya, hangisinin gerçek olduğunu çözmek.

4. Surface (2005-2006)

Surface

16 bölümlük Surface ahlaki sorumluluğun eşlik etmediği teknolojik gelişmelerle ilgili bir uyarı niteliğinde. Okyanustan çıkan bir canavarla boğuşan ABD ve canavarla savaşma konusunda yetersiz kalan bir hükûmet dizinin ana konusu. Hükûmetin yetersizliğiyse gücünün azlığından değil, canavarı kendilerinin yarattığının öğrenilmesinden korkmaları. Dizideki facianın boyutuysa 14 yaşındaki Miles’ın bulup yetiştirdiği yumurta çatlayıp, canavarın yavrusu olduğu anlaşılınca tavana fırlıyor.

3. Day Break (2006-2007)

Day Break (2006-2007) Bilimkurgu Dizileri

Zaman döngülerinin işlendiği diziler arasında en yaratıcılarından birisi Day Break. Taye Diggs’in baş rolünde olduğu dizide ana karakterimiz Dedektif Brett Hopper, eyalet savcısının cinayetiyle suçlanıyor. Her gün aynı günü yaşayan Hopper’ın, döngüyü kırabilmek için tek umuduysa her denemesinde daha da karmaşıklaşan davayı çözmek.

2. Falling Skies (2011-2015)

Falling Skies

Listedeki hikâyesini tamamlayabilmiş nadir dizilerden olan Falling Skies, beş sezonu boyunca Dünya’yı istila eden bir uzaylı türüyle verilen savaşı anlatıyor. İnsanlığın çoğunu yok edip geri kalanları köleleştirmeyi hedefleyen uzaylıların anlatıldığı dizinin uygulayıcı yapımcı koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. Uzaylıların katliamından kurtulan karakterlerimiz, Dünya’yı özgürleştirmek için savaşmak zorunda.

1. Now and Again (1999-2000)

bilimkurgu dizileri now and Again 1999

Listenin sonunda yine tek sezonluk bir yapım var: Now and Again. John Goodman’ın ana karakter Michael Weisman’ı canlandırdığı dizi, ana karakterin ölümüyle başlıyor. Bir sigorta şirketinin yöneticisi olan Weisman’ın cesedine gizli bir hükûmet organizasyonu el koyuyor ve beynini yapay bir vücuda geçiriyor. Hedef ise ajanlık için kullanılacak mükemmel vücut ve beyin kombinasyonunu elde etmek. Dizi ayrıca Egg Man adındaki, silah olarak içine zehirli gaz yerleştirilmiş yumurtalar kullanan düşmanıyla komedi ögeleri de barındırıyor.

Sizin listeye eklemek istediğiniz arka planda kaldığını düşündüğünüz bilimkurgu dizileri var mı? Önerilerinizi ve yapımlar hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

4 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for emrealper emrealper dedi ki:

  Listede olmayıpta Almost Human ve Firefly ilk aklıma gelenler.

 2. Avatar for Akuma_Blade Akuma_Blade dedi ki:

  -Quantum Leap
  -V
  -Alien Nation
  -Captain Power and Soldiers of the Future
  -Babylon 5
  -SeaQuest DSV
  -UFO
  -Space 1999
  -Farscape
  -Firefly

 3. Avatar for Ozgur Ozgur dedi ki:

  Liste fena değil ama Falling Skies izlemeyin. Yani en azından finali o kadar kötü ki tüm o sezonlar çöp oluyor.

  Prisoner’ın yeniden çekimi vardı güzeldi de ama adını hatırlayamadım.

 4. Avatar for Marius Marius dedi ki:

  Prisoner’ın yeniden çekiminin adı da The Prisoner. Eskisi de kendisini izletiyor bu arada.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Yeni Dragon Ball Super Filmi

Yeni Dragon Ball Super Filmi 2022’de Geliyor

Yunus Emre Divanı Yeni Vatikan Kütüphanesi Keşif

Vatikan Kütüphanesi’nde Yunus Emre’ye Ait Keşfedilmemiş 200 Şiirlik Bir Divan Gün Yüzüne Çıkartıldı