in ,

Asla Bir Devam Filmine İhtiyaç Duymayan 10 Yapım

Devam filmi kavramı son yıllarda giderek popüler hâle geldi. Ancak her yapımın bir devama ihtiyacı yok. İşte kendi başına yetebilen bazı filmler!

Devam Filmi olmaması gereken yapımlar

Devam filmi kavramı son dönemlerde Hollywood’un en çok üzerine düşündüğü konulardan birisi. Ya bir yeniden çevrim, ya yıllar sonra gelen hikâyenin öncesini/sonrasını anlatma ihtiyacı… Orijinal işlerin sayısı sabit kalırken eskinin izini sürme meselesi giderek hız kazanıyor.

Devam filmleri genellikle izleyiciye ilk yapımda sevdikleri dünyayı tekrar görme ve hikâyeyi ilerletme amacı güder. Gelgelelim, her filmin bir sonraya ihtiyacı yok ve bu türde olup da devam ederek hayranların ağzında ekşi bir tat bırakan pek çok eser var.

İşte asla devam filmine gerek duymayan, kendi başına eksiksiz bir hikâye anlatmayı başaran 10 yapım.

Devam Filmi Gerektirmeyen 10 Yapım

10. Big Hero 6

Big Hero 6

2014’te vizyona girdiğinde sağlam yazılmış hikâyesi ve kaliteli mizahı Big Hero 6’i beklenmedik düzeyde başarılı bir film yaptı. Kısa süresine rağmen Hiro ve diğer karakterlere, sorunlarına kişisel düzeyde yaklaşması, filmin sevilmesinin bir diğer sebebiydi.

Film, karakterlerinin bütün sorunlarını izleyiciye sundu ve çözdü. İkinci bir yapım kahramanlarımızı ilki kadar odağına alacak içeriğe sahip olamaz ve ilkini harika yapan bu özelliğini yitirir.

9. Ratatouille

Ratatouille

2007 yapımı Ratatouille, Pixar çıkışlı olup da devamı gelmeyen nadir eserlerden ve belki de böyle kalması herkesin hayrına olacak. Hayranlar Remy’yi tekrar görmek istese de, yönetmen Brad Bird hikâyeyi tamamladığını, geri dönmeyi düşünmediğini net olarak belirtiyor. Tabii, Pixar’ın farklı bir ekiple devam filmi çekmesi ihtimali her zaman var.

Ratatouille devam filmiyle ilgili sorun karakterlerimizin yapacak hiçbir şeyinin kalmaması. İkinci film için yaratılacak herhangi bir yeni problem, ilk filmin başardıklarını yok saymak zorunda ve bunu da kimse istemez.

8. The Sixth Sense

The Sixth Sense

M. Night Shyamalan, The Sixth Sense ile seyircilere göz önündeki hikâye ters köşesini yaşatan ilk yönetmen olabilir. Pek çok sinemasevere göre, The Sixth Sense bu başarısıyla yönetmenin tek iyi filmi. Yapımın sonu hayranların bu yeni bilginin ışığında bir devam filmiyle eserin dünyasının geliştirilmesini istemesine sebep oldu.

Yönetmen geçmişte filmlerini birbirine bağlamayı denedi. Split ve Glass’ı, 2000 yapımı Unbreakable’ın devam filmleri olarak sundu ve filmler hikâyeleri için büyük oranda eleştirildi. Kimisi için Shyamalan ismi bir filmden kaçma sebebi oldu. Bu yüzden, The Sixth Sense kendi başına kalsa daha iyi olacak gibi duruyor.

7. World War Z

World War Z devam filmi

2013 yapımı World War Z mükemmel bir yapım olmasa da, türün severleri için eskiden neredeyse her filmde olan bir özelliği geri getirmişti: Zombilerden korkmak. Sırf bu sebepten ikinci bir film isteyen pek çok hayran var ama devam filmi temelde imkânsız.

Gerry zombilerin saldırılarını önlemenin yolunu buldu ve daha da önemlisi bir aşı geliştirildi. Ne de olsa bir virüsün aşısı bulunduğu zaman artık pek de tehdit oluşturmaz, değil mi?

6. Monsters Inc.

Monsters Inc.

Monsters Inc. üzerinden geçen 20 yıla rağmen hâlâ sevenlerinin gülümsemeyle hatırladığı bir yapım. Sully, Mike ve Boo’nun ilişkisi sinemanın en sıcak anlarına sahip. Pek çok hayran hikâyeye yeni bir bölüm ve en önemlisi büyümüş bir Boo görmek istiyor.

Monsters University çıktı, doğru ama o bir devam filmi değil, karakterlerin geçmişini anlatıyordu ve o bile orijinal filmden daha zayıf görülüyor. Karakterleri yeniden görmek güzel olsa da, bir devam filminin anlatacağı herhangi bir hikâye yok gibi duruyor. 20’lerinde bir Boo güzel fikir olsa da, filmi taşımak için yeterli değil.

5. Finding Dory

Finding Dory

2016 yapımı Finding Dory bile bazı hayranlar için gereksiz bir devam filmiydi. Yine de, filmin getirdiği yenilikler ve ilk filmin üstüne koyduğu pek çok kısım vardı. Bazı hayranlar bu tartışmalı başarının üçüncü bir filmde de yaşanacağına emin ve devam filmi istiyor.

Yine de, üçüncü filmin varlığı neredeyse gereksiz. Finding Dory’nin az çok pozitif karşılanmasına rağmen yeni bir filmin Finding Nemo kadar anlam taşımayacağı net duruyor.

4. Rampage

Rampage devam filmi

2018 yapımı Rampage canavar ya da Kaiju türünün ciddi yapımlar olarak yükselişe geçtiği bir dönemde işin içine mizah katmıştı. Yazık ki finansal olarak pek başarılı olamadı ve incelemeler de çok kutupluydu.

Aynı yıl çıkan Pasific Rim: Uprising, 2013 yapımı orijinal filmin devamıydı ve o da hayal kırıklığı yarattı. Benzer türde bir devam hikâyesinin kimseyi memnun etmediğini düşününce, Rampage’in pek çok filmden oluşan bir seriye dönüşmesi için bir deneme daha kimseye fayda sağlamayacak.

3. Zootopia

Zootopia

Zootopia mizahı, izleyiciye sunduğu soruları ve toplumsal olaylarla ilgili yorumlarıyla sürpriz bir yapımdı. Özellikle filmin sosyal sorunlara çocukların anlayabileceği düzeyde yaklaşması hayranlarda bir devam filmiyle günümüz problemlerini de işlemesi isteğini doğurdu.

Bunu başarması da zor, deneyip kotaramayan çok film oldu. Orijinal yapımdaki ince dengeyi yeniden sağlamak belki ilk kez yapmaktan daha da zor olacak. Bu yüzden Zootopia’yı olduğu gibi bırakmak mantıklı.

2. In Time

In Time devam filmi

2011 yapımı In Time, insanların ne kadar yaşayacağını gösteren biyolojik bir saate sahip olmasıyla ilgi çekici bir konu sunuyordu. Bu ilgi çekici konu, kötü uygulandı ve film istenilen başarıyı gösteremedi.

Yapımı sevenler bir devam filmiyle ilk filmin günahlarını silmenin mümkün olabileceğini düşünüyor. Eserin sonunda karakterlerimizin yapmaya niyetlendikleriyse ikinci filmi imkânsız kılıyor. In Time’ın hoş görülebilecek bir devam filmi için kıyamet sonrası bir senaryoyla gelmesi lazım ve bu hâlihazırda becerilemeyen konuyu daha da karmaşıklaştıracaktır.

1. Inception

Inception

Cobb gerçek dünyada mı? Her izleyenin aklını bir süreliğine kurcaladı ve bazıları sayfalarca teoriler yazarak tartıştı bu sorunun cevabını. Pek çok hayran da ikinci bir filmle düğümün net olarak çözülmesini istedi.

Soru üzerine düşünürken basit bir noktayı unutmak kolay: Inception’ın finali, Cobb’ın gerçek dünyada olup olmamasını önemsizleştiriyordu. Cobb’ı göreceğimiz bir devam filmi bu finali tamamen anlamsızlaştıracağı için kesinlikle gerek yok.


Sizin devam filmi gelirse kötü olacağını düşündüğünüz yapımlar hangileri? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Cbr

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:
    1. His’ sin devamına evet gerek yok. Dünya Savaşı Z’ nin bence bir ihtimal devam filmi çekilebilir gibi ama nasıl bir hikayeyle, bilmiyorum. Rampage’ in ise ilkini niye yaptılar ki zaten? :smiley: Başlangıç’ ın da devam filmi olmamalı. Mazallah tam çocuklarıyla kavuştuğu yerden hikayeyi alıp götürmeye kalkarlar. :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Fionna and Cake: Yeni Adventure Time Dizisi

Adventure Time Evreni Yeni Dizi ile Genişliyor: Fionna and Cake

çizgi roman başarısız baba karakterleri

Çizgi Romanlardaki En Başarısız 10 Baba Figürü