in ,

Çizgi Romanlardaki En Başarısız 10 Baba Figürü

Çizgi roman dünyası birçok anlatı aracında olduğu gibi ailenin önemini anlatmak için sıkça kullanılır. Ancak bu eserlerde bazı baba figürleri var ki işleri bir hayli zorlaştırıyorlar.

çizgi roman başarısız baba karakterleri

Çizgi roman maceralarında, pek çok anlatı türünde olduğu gibi baba figürü bir karakterin gelişimi için oldukça önemli. Her davranışın ve eylemin arkasında yatan gizili bir özne olarak kendisini gösteriyor.

Çizgi romanlarda Superman ya da Mr. Fantastic gibi gerçekten doğru ve erdemli olmayı çocuklarına aktarabilen karakterler var. Fakat belki de herkes çocuklarını yetiştirmek konusunda o kadar başarılı değil. Bu isimler evrenlerin gerçekten kötü karakterleri olmalarıyla tanınsalar da, bunun yanında aynı zamanda kötü birer baba olarak da karşımıza çıkıyor.

İşte Çizgi Roman Sayfalarındaki En Kötü 10 Baba Figürü

İçindekiler

10. Darkseid (Gezegenleri Yok Eden Bir Baba)

Darkseid

Darkseid’ın babanız olduğunu düşünmek bile yeterince kötü hissettiriyor olabilir. Kıyamet Lordu’nun birçok çocuğu var ve her biride kendisini bir sebepten dolayı öldürmek istiyor. Fakat oğullarından birisi olan Kalibak dışında Darkseid’ın doğrudan konuştuğu kimse yok. Ancak Kalibak’ın babasına olan bağlılığı onun Darkseid tarafından öldürülmesiyle sonuçlanmıştı. Kıyamet Lordu daha sonra oğlunu ölümden geri getirmiş ve onu bir zindana atmıştı.

Darkseid’ın bir diğer biyolojik oğlu Orion ise tüm hayatını Darkseid’ı öldürmeye adamıştı. Darkseid’ın evlatlık oğullarından Mister Miracle ise yaşamını bu tiran tarafından işkence altında geçirmişti. Sonuç olarak Darkseid’ın dünyaları yok etme konusundaki başarısının, evlat yetiştirme alanındaki başarısına pek uymadığını söyleyebiliriz.

9. Batman (Sanıldığı Kadar İyi Bir Baba Olmayabilir)

Batman

Batman, sayısız serüven boyunca birçok evlat yerine koyduğu Robin ile birlikte çalışmıştı. Fakat her hikâyenin sonunda Robin karakterinin iyi bir son ile bitmediğine dikkat etmekte fayda var. Jason Todd, Joker’ın ellerinde zorlu zamanlar geçirmişti. Dick Grayson ise Batman ile yaşadığı sonu gelmez kavgalar sonunda Robin olmaktan vazgeçmişti. Bat-Girl karakterleri ise ciddi psikolojik problemlerle karşılaşıyor. Son zamanlarda tanıdığımız Yarasa Ailesinin her bir üyesi ise en iyisinin kendisi olduğunu kanıtlamak için sürekli bir yarış halinde.

Damian Wayne ise kendisini kanıtlamak için gittiği Lazarus adasında daha ilk kavgasında ölmüş ve sonra geri gelmişti. Batman belki de Dünya’nın en iyi dedektifi olabilir ama en iyi babası olmadığı kesin.

8. Magneto

Magneto

Manyetizmanın üstadı, X-Men ekibinin korkulu rüyası Magneto’nun üç ila beş çocuğu olduğuna dair farklı rivayetler var. İsimlerini ve kim olduklarını bilmesek bile Magneto’nun çocuğu olarak gördüğü iki isim Scarlet Witch ve Quicksilver çizgi romanlarda kendilerine büyük bir yer buluyor. Diğer çocuklarının isimlerini bile bilememesinin yanında Scarlet Witch ve Quicksilver’ın yaşama tutunmaya çalışmasından anladığımız kadarıyla Magneto pek başarılı bir baba değil.

7. David Cain

David Cain

DC evreninin en ölümcül suikastçılarından biri olan David Cain çocuk yetiştirme konusunda farklı bir yön izlemiş durumda. Bruce Wayne’in bile en ölümcül silahlarını ve ekipmanlarını aldığı Cane’in tek bir kız çocuğu var. Fakat bir baba olarak kızına yeni oyunlar ya da okuma, yazmayı öğretmek yerine Cane birisinin boğazını nasıl en hızlı şekilde kesebileceğini öğretmekle meşguldü. Dolayısıyla Cassandra Cain bugün hâlâ bazı sosyal beceriler konusunda zorluk çekiyor. Fakat bu sizi yanıltmasın kendisi hala bir adamı göz açıp kapayıncaya kadar öldürebilir.

6. Deathstroke

Deathstroke

DC evreninin başka bir suikastçısı ve kötü baba figürlerinden bir diğeri. Belki de tamamen kendi suçu olmasa da en büyük oğullarından birisinin kanı hâlâ ellerinde. Jospeh, ya da Teen Titans ekibinden tanıdığımız kadarıyla Jericho, babası tarafından yaşama döndürüldükten sonra kız kardeşi Rose tarafından tekrar öldürülmeye çalışılmıştı. Fakat Rose kardeşini öldüremediğini söylediğinde Deathstroke kızının kendisine olan bağlılığını kanıtlaması için gözlerinden birisini sökmesini istemişti. Evet, Deathstroke kötü bir baba olarak kendisini öne çıkarmakta biraz haklı denilebilir.

5. Black Manta

Black Manta

Mevcut Aqualad’in babası olarak tanıdığımız Black Manta bir oğlu olduğunu öğrendikten sonra Kara İnci’yi bulmak için onu zorlamıştı. İşi düşmediği zamanlarda ise oğlunun nerede ve ne yaptığı hakkında ise hiçbir bilgisi yok. Black Manta’nın bu tarz bir babalık yaptığı düşünülecek olursa Aqualad’e sahip çıkacak Aquaman ve Mera’nın olduğunu bilmek okurların içini rahatlatacaktır.

4. Trigon (Şeytani Bir Baba)

Trigon

Azarath boyutunun en korkulan dört gözlü şeytanlarından birisi olan Trigon, Teen Titans ekibinden Raven’ın babası. Raven daha bebek iken barışçıl bir grup tarafından bedene hapsedilen Trigon’un ruhu kötülüğü bu dünyaya getirmişti. Kızının da kendisi gibi milyonlarca insanı öldüreceğini düşünse de Teen Titans’a katılmasıyla birlikte kızını ve dostlarını hızlıca ortadan kaldırmaya çalışmıştı.

3. Lex Luthor

Lex Luthor

Aslında DC evreninin uslanmaz kötülerinden biri olan Lex Luthor’un bildiğimiz gibi bir çocuğu yok. Fakat evrende Superboy adıyla bilinen Conner Kent isimli, Superman ve Luthor’un genetik materyallerinin birleşimiyle oluşan bir klonu var. Ancak Luthor’un sadece Superman’i yok etmek üzerine ortaya çıkardığı bu plan başarılı olamayınca genetik materyalinden yarattığı bu klonu tamamen başıboş bırakmıştı. Bu sırada Conner Kent ise babası gibi kendisinin de geleceğinde kaçınamadığı bir kötülük olup olmadığı sorularıyla boğuşmak zorunda.

2. Thanos

Thanos

Evlatlarının çoğunu öldürmüş, yaşayanları ise dayanılmaz zihinsel problemlerle başa çıkmak zorunda bırakan Thanos, çocuk yetiştirmek konusunda da en az evrenin yarısını yok etmek kadar düz fikirli. Thane isimli bir kızı olduğunu öğrendikten sonra tüm gezegenleri dolaşarak on altı ve yirmi iki yaşları arasındaki tüm erkeklerin öldürülmesini emretmişti. Thanos ve Ölüm’ün kızı Rot ise babası tarafından öldürülmek istenmişti.

Gamora ve Nebula ise belki de Çılgın Titan’ın en ünlü evlatlık kızlarından ikisi. Nebula her seferinde değiştirilen parçaları yüzünden yaşayan bir varlıktan daha çok makineyi andırıyor. Gamora ise en sonunda babasının akıl almaz planlarına kurban gitmişti.

1. Norman Osborn

Norman Osborn

Norman Osborn çizgi romanlarda karşılaşabileceğimiz belki de en ilgili ve sevgi dolu figürlerden birisi olarak karşımıza çıkmıştı. Fakat bu öncedendi. Karısının ölümünden sonra oğlu Harry’ye olan bütün sevgisini bir kenara bırakmış ve kendisini işine vermişti. Green Goblin olarak karşımıza çıktığında ise artık Norman Osborn’un içindeki tüm iyilik ortadan kalkmıştı.

Böylece sadece kendisi kötü bir karakter olmakla kalmamış, oğlu Harry de bir uyuşturucu bağımlısı ve en az babası kadar kötü bir karakter olmuştu. Tepeden, en derine kadar olan yolculuğunda evladını da beraberinde sürüklemiş olan Norman Osborn ise bu sebeple sıranın en başında yer almayı hak ediyor.

* * *

Siz çizgi romanlardaki bu kötü baba figürleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for melih melih dedi ki:

  3 numara Lex Luthor 2 karaktere daha benziyor.

  1- Profesör X
  2- Hitman

  Yoksa :scream:

 2. Avatar for Gelu Gelu dedi ki:

  Başlığı görünce aklıma direk Rick & Morty’den Jerry geldi. Başlıkta “En başarısız” yazılmış ama ama makale içindeki liste başlığında “En Kötü” şeklinde geçiyor. İkinci kullanım için doğru bir liste olabilir ama başarısız farklı çağrışım yapıyor.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Devam Filmi olmaması gereken yapımlar

Asla Bir Devam Filmine İhtiyaç Duymayan 10 Yapım

berkun oya yeni filmi netflix

Bir Başkadır’ın Yönetmeni, Yeni Netflix Filminde Çekimlere Başladı