in ,

Kurt Russell: Hayatı ve Filmleri Hakkında 8 Gerçek

Kurt Russell hayatı ve filmleri ile her zaman ilgi çeken aktörler arasında yer almayı bilmiş bir isim. İşte 50 yılı aşan kariyeriyle Russel hakkında bilinmesi gerekenler!

Kurt Russell
- Reklam -

Amerikalı ünlü sinema oyuncusu Kurt Russell hakkında neler biliyorsunuz? Hollywood’un en ünlü simalarından Russel’ı son olarak Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time… in Hollywood filminde görmüştük. Gelin Kurt Russell’ın hayatı ve filmleri hakkında ilgi çeken gerçeklere birlikte göz atalım.

Tango & Cash (Tango ve Cash), Stargate (Yıldızlara Geçit), Soldier (Asker), Big Trouble in Little China (Küçük Çin’de Büyük Bela), Poseidon (Poseidon’dan Kaçış) ve Vanilla Sky gibi oldukça büyük filmlerde boy gösteren, girdiği rollerin hakkını veren ve hatta gerekirse yönetmenin görevini bile sırtlanan koca yürekli bir aktör Kurt Russell.

Kurt Russell kimdir

- Reklam -

Oyuncu, 1951 yılında dünyaya geldikten sonra daima filmlerle içli dışlı bir hayat geçiriyor. Yolculuğu Disney’in aile filmlerinden başlıyor ve büyük bütçeli yapımlara kadar hiç durmadan ilerliyor. İşte bu listede onun hayatıyla ilgili bilinmeyen detayları gözler önüne sereceğiz.

1. Russell Bugünkü Hollywood Kariyerini Gençliğinde Profesyonel Bir Beyzbol Oyuncusu Olmasına Borçlu

Günler 17 Mart 1951’i gösterdiğinde, Massachusetts, Springfield’da, Bing ve Louise Russell çifti; Kurt Russell adında bir bebek dünyaya getirdi. Russell orada doğmasına rağmen Thousand Oaks, California’da büyüdü. Büyürken kendisi gibi oyuncu olan ve ikinci ligde Portland Mavericks isimli bir beyzbol takımına sahip olan babasından oldukça etkilendi.

Russell, Walt Disney şirketinin çektiği, The Computer Wore Tennis Shoes (Tenis Ayakkabılı Bilgisayar), The Strongest Man (Dünyanın En Güçlü Adamı) gibi aile filmlerinde oynamanın yanı sıra beyzbol kariyerinin de peşinde koşuyordu. 1971 yılında Bend Rainbows takımına katıldı ve sonra da babasının Mavericks takımına geçiş yaptı. Geçirdiği bir omuz sakatlığı beyzbol kariyerine noktayı koyduğunda tarihler 1973 yılını gösteriyordu. Bu tarihten sonra tamamen oyunculuğa odaklandı.

Haberler onun için pek de iyi olmamıştı. Beyzbol kariyerine son verecek olan rahatsızlığı açıklayan doktoru hatırlayınca onun, “Sen oyuncu değil misin?” diye sorduğunu ve Russell öyle olduğunu söyledikten sonra doktorun, “Pekâlâ, artık tam zamanlı bir aktörsün,” dediğini hatırlıyordu.

2. Kurt Russell Bir Western Dizisinde Oynamak İçin Star Wars’ta Oynama Şansını Tepti

George Lucas Star Wars için oyuncu aradığı sırada Kurt Russell da dahil olmak üzere birçok oyuncuyla görüştü. Russell hem Han Solo hem de Luke Skywalker için denemelere girmişti. Russell Star Wars ile ilgileniyordu ilgilenmesine ama kendisine The Quest adlı, western türündeki bir televizyon dizisinde rol teklif edilince George Lucas’a kendisini filmde isteyip istemediğini ve eğer istiyorsa ona hangi rolü vereceğini sordu.

the quest dizi

Russell, Lucas’ın, “Sana hangi rolü vereceğimi henüz bilmiyorum,” dediğini bugün bile hatırlıyor. Lucas şöyle devam etmişti, “Senin Han’ı canlandırmandan ve şu adamın da Skywalker’ı canlandırmasından ya da senin Skywalker’ı ve onun da Han’ı canlandırmasından memnun kaldım mı bilemiyorum açıkçası.” Lucas’tan bir cevap alamayınca Russell doğal olarak The Quest dizisinde oynamayı tercih etti.

3. Kurt Russell Elvis Presley’yi Canlandırdığı İçin Emmy’ye Aday Gösterildi

Bir dizi Disney filminde oynadıktan sonra Russell, daha ciddi filmlerin peşinde koşmaya başladı. Bu filmlerin arasında Halloween (Yabancı) filmini yöneten John Carpenter’ın Elvis filmi de vardı. Elvis Presley rolünü oynamak Russell’a bir Emmy adaylığı kazandırmanın yanı sıra Carpenter’la olan iş ilişkilerini de sıkılaştırdı; bu sayede yönetmenin Escape from New York (New York’tan Kaçış), Escape from L.A. (Los Angeles’tan Kaçış), The Thing (Şey) gibi filmlerinde yer alabildi.

Kurt Russell elvis presley

Her şeye rağmen Kral (Elvis Presley) Russell’ı takip etmeyi bırakmadı. Russell henüz çocuk bir aktörken 1963 yılında çekilen It Happened at the World’s Fair adlı Elvis filminde rol aldı. 2001 yılında 3000 Miles to Graceland (Bitmeyen Kapışma) filminde Elvis taklitçisi olan bir suçluyu canlandırdı. En dikkat çeken Elvis performansı ise 1994 yılında yayınlanan Forrest Gump filminde Elvis’i canlandıran bir aktörü seslendirmesiydi. Bu işi Used Cars (Kullanılmış Arabalar) filminde kendisine yönetmenlik yapan Robert Zemeckis’e bir iyilik olsun diye yapmıştı.

4. Bull Durham Filmi Kurt Russell İçin Yazıldı

Russell gibi eski bir beyzbol oyuncusunun nasıl olup da hiçbir beyzbol filminde rol almadığını hiç merak ettiniz mi? Aslında bu rolü almaya oldukça yaklaşmıştı. Yazar ve yönetmen olan Ron Shelton, yaşlanan bir vurucu olan Crash Davis’i anlatan Bull Durham (Boğa Takımı) filmini özellikle Russell için yazmıştı ancak stüdyo filmde Kevin Costner’ın oynaması konusunda ısrarcı oldu.

5. İnsanlar Tarafından Sevilmemesinin İmkânsız Olduğu Düşünüldüğünden Russell, “Stargate” İçin Normalde Alacağı Ücretin İki Katını Aldı

Çoğu zaman kendisini sevdirmenin Russell’ın tabiatında bulunduğu söylenilir. İzleyiciler onun oynadığı filmden hoşlanmasalar dahi ondan kesinlikle hoşlanırlar. Hatta Russell’a göre bu durum bir araştırmayla kanıtlanmış durumda. Aktörün söylediğine göre 1994 yılında yayınlanan Stargate (Yıldız Geçidi) filminin yapımcıları onun filmde oynamasını garanti altına alabilmek için normal ücretinin iki katını teklif etmişler; bunun sebebi de kendisinin seyircileri tatmin etmesiymiş.

Stargate 1994

Russell bu durumdan şu şekilde bahsediyor:

“Dediler ki, ‘dünya çapında bir anket yaptık.’ İnsanlardan listedeki aktörleri onlardan ne kadar hoşlanmadıklarına göre oylamalarını istemişlerdi. Bu rol için insanların hoşlanacağı birisini arıyorlardı çünkü rol öyle pek de hoşlanılası bir rol değildi ve bana şöyle söylediler, ‘bil bakalım listedeki hangi aktörün aleyhinde hiç oy kullanılmadı?’ ‘Kurt Russell…’ Evet, kimse benden hoşlanmadığını söylememişti!”

Russell bu araştırmanın uzun zaman önce yapıldığını belirterek oyların oldukça değişmiş olabileceğini de eklemeden geçmemiş.

- Reklam -

6. Kurt Russell Tombstone Filmini Gizliden Gizliye Yönetmiş Olabilir

1993 yılında gösterime giren Tombstone filminde Russell, kanunsuz Tombstone kasabasına düzen getirmeye çalışan Wyatt Earp adındaki bir karakteri canlandırıyordu. George P. Cosmatos tarafından yönetilen film, Western türünde bir klasik olmayı başarmıştı.

Tombstone

2006 yılında True West dergisinin Russell’la yaptığı bir röportajda aktör, sahne arkasındaki ağır işlerin çoğunu Cosmatos’un değil, kendisinin yaptığını söyledi. Senaryo yazarı Kevin Jarre yönetmen koltuğunu bırakınca yapımcılar ilk olarak Russell’a başvurmuş. Russell filmi yönetmek istiyormuş ama isminin yönetmen olarak geçmesini istemiyormuş. Bunun yerine Russell, Cosmatos’a her gece yarın çekilecek sahnelerin bir listesini veriyormuş. Cosmatos’un Rambo: First Blood Part II (Rambo: İlk Kan 2) filminde Sylvester Stallone ile bu şekilde çalıştığı da söylenenler arasında.

Russell daha sonra Tombstone filminde yaşananları ortalık yerde tartışmak istemediğini söylemiş. Verdiği röportajlarda, George’a eğer stüdyonun başındakiler ya da yapımcılar onun filme olan etkisi hakkında soru sorarlarsa onlara en özel meseleleri ve gerçekten doğruları söyleyebileceğini ama herkesin önünde Tombstone filmini lekelemek istemediğini ve filmin sonundaki tanıtım yazısında her ne yazıyorsa her şeyin o şekilde olduğunu, öyle de bırakılması gerektiğini söylemiş.

7. Kurt Russell Uçuş Sırada UFO Gördüğünü Bildirmiş

Russell oyunculuk kariyerinin yanı sıra pilotluk ehliyeti bulunan bir uçuş sevdalısı. 1977 yılında Oliver Hudson (yetiştirdiği ve kendi oğlu gibi gördüğü Goldie Hawn’ın çocuğu) ile uçtukları sırada garip bir olaya şahit olduklarını bildirmiş.

Kurt Russell ufo

Russell durumu şöyle anlatıyor:

“Oliver’ı kız arkadaşını görmeye götürüyordum, piste yaklaşıyorduk ki havaalanının üzerinde V şeklinde altında tane ışık gördüm. Piste dokunmamıza yaklaşık 1 kilometre vardı, Oliver’a bakakalmıştım ve bana şöyle söyledi: ‘Baba, bu ışıklar da neyin nesi?’ Sonra bir nevi kafamdan geçen düşünceleri dile getirdim ve ona şöyle söyledim, ‘Ne olduklarını bilmiyorum.’ Daha sonra, ‘Durumumuz iyi mi?’ diye sordu ve ben de ona sorun olmadığını ve bu ışıkları bildireceğimi söyledim. Bildirdim de.”

Bu ışıklar çok geçmeden Phoenix Işıkları olarak dünya çapında nam saldı. Birçok insan bu olaya şahit olmuştu. Russell ışıkları gördüğünden 2017 yılına dek bahsetmedi.

8. Kurt Russell’dan Başka Hiç Kimse Snake Plissken Olamaz

Russell’ın oldukça iyi bir aksiyon oyuncusu olabileceğini gösteren Escape from New York (New York’tan Kaçış) filminin yeniden çekileceği konusundaki dedikodular uzun süredir etrafta dolanıyor. 2017 yılında Entertainment Weekly’ye konuşan Russell, Snake Plissken karakterini bir başkasının canlandırması konusunda hislerini şöyle dile getirmişti:

“Ben Snake Plissken’i oynamadım, onu yarattım!”

escape from new york Kurt Russell

Eğer film yapılırsa filmde gözüküp gözükmeyeceği ya da yan bir rolde yer alıp almayacağı sorulduğunda daha da net bir cevap veren oyuncu şöyle söylüyor:

“Hadi oradan be, yan rolmüş, ben Snake Plissken’in ta kendisiyim!”

Kurt Russell, beyzbol konusunda yaşadığı aksiliklere rağmen hayatını yönlendirmeyi ve daima ileriye doğru gitmeyi hep bilmiş. Kariyeri bugün dahi göz doldurmaya devam ediyor. Belki de eski filmlerin yeniden gündeme geldiği bu yıllarda yeni bir Escape from New York (New York’tan Kaçış) filmi de yapılır ve Snake Plissken rolünde Kurt Russell’ı görebiliriz. Yaşlı bir Snake Plissken. Tıpkı Blade Runner 2049 filmindeki Rick Deckard gibi…

Peki siz Kurt Russel hakkında ne düşünüyorsunuz? Aktörün Snake Plissken’i oynadığı yeni bir New York’tan Kaçış görmek ister miydiniz? Oyuncunun yer aldığı favori filminiz hangisi?  Düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

American Gods 4. Sezon iptal

American Gods 3. Sezon Çıkış Tarihi Açıklandı

Kara Deliklerin Merkezi

Kara Deliklerin Merkezinde Tam Olarak Neler Oluyor?