in ,

Ülkelere Göre Anime Devi Studio Ghibli’nin En Popüler Filmleri

Hangi ülkede hangi Studio Ghibli filmi daha çok seviliyor? En çok Ghibli hayranı hangi ülkede bulunuyor? Türkiye’de durum ne? İşte Google verilerine göre en çok aratılan filmler.

studio ghibli filmleri
- Reklam -
- Reklam -

Studio Ghibli filmlerinin tüm dünyadaki popülerliği yadsınamaz bir gerçek. Fakat bazı filmlerin bazı ülkelerde gördüğü değer diğerlerinden farklı. Peki hangi film hangi ülkede daha çok merak ediliyor?

1985’te Hayao Miyazaki, Isao Takahata ve arkadaşları tarafından kurulan Studio Ghibli, tüm zamanların en çok sevilen animelerine imza attı. Filmler yıllarca Guillermo del Toro ve Wes Anderson gibi ünlü yönetmenlerin ve animatörlerin ilham kaynağı oldu.

Bu kadar sevilmesine rağmen Studio Ghibli filmlerine erişim eskiden oldukça zor olsa da yakın zamanlarda Netflix ile yapılan anlaşmalarla şimdi filmlerin çoğuna dijital ortamdan kolayca erişim sağlanabiliyor.

- Reklam -

Tüm dünyada en çok merak edilen ve sevilen Ghibli filmlerinin sıralamalarına baktığımızda Ruhların Kaçışı’nın (2001) çoğu ülkede en çok sevilen film olduğunu görüyoruz. Ruhların Kaçışı, son 20 yılda en çok ilgi görmüş, kâr elde etmiş ve Oscar kazanmış anime filmi olma özelliğini de taşıyor.

İşte Ülkelere Göre En Ünlü Studio Ghibli Filmleri

Bu liste hangi ülkelerde hangi Ghibli filmlerinin daha ünlü olduğunu gösteriyor.

studio ghibli ülke favoriler

Ruhların Kaçışı 80, Howl’un Yürüyen Şatosu 19, Prenses Mononoke ve Ponyo 13, Porco Rosso 7, Komşum Totoro 5 ve Ateş Böceklerinin Mezarı 1 (Bangladeş) ülkenin en favori filmlerinden.

En Çok Aratılan Studio Ghibli Filmleri

En çok aratılan Ghibli filmlerinin ilk beşinde ise Ruhların Kaçışı, Prenses Mononoke, Ponyo, Howl’un Yürüyen Şatosu ve Ateş Böceklerinin Mezarı yer alıyor.

ghibli'nin en çok aratılan filmleri

- Reklam -

19 ülkede favori olmasına rağmen tüm dünyada en çok aratılan filmlerin dördüncü sırasında Diana Wynne Jones’un aynı isimli kitabından uyarlanan Howl’un Yürüyen Şatosu (2004) yer alıyor.

Listeyi altıncı sıradan Komşum Totoro (1988) yedinci sırada Küçük Cadı Kiki (1989), sekizinci sırada Gökteki Kale (1986) dokuzuncu sırada Rüzgar Yükseliyor (2013) ve onuncu sırada Porco Rosso (1992) takip ediyor.

En Çok Ghibli Hayranının Olduğu Ülkeler

En çok Ghibli hayranının olduğu ülkelerin ilk beşinde ise Avustralya, Kanada, Amerika, Singapur ve İngiltere yer alıyor. Bu beş ülkede ise Ruhların Kaçışı yine en ünlü Ghibli filmi.

studio ghibli hayranları

Peki ülkemizde durum ne? Listeden de görüldüğü üzere ne yazık ki Ghibli hayranlarının en çok olduğu ilk 20 ülke listesinde Türkiye bulunmuyor. Fakat diğer ülkelerdeki gibi Ruhların Kaçışı Türkiye’de de en ünlü olan filmlerin başında yer alıyor.

Sizin favori Studio Ghibli filminiz hangisi? Listede yer alıyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: BroadBand Choices

13 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Ben açık ara Ponyocuyum :slight_smile: Ponyo’yu 938585 kere sıkılmadan İzlerim. Totoro’yu da çok severim. Ha hepsini seviyorum o ayrı ama bu iki film özel benim için :slight_smile: Tüm Miyazaki filmlerinin müziklerini yapan Joe Hisaishi’ye de selamlar olsun. Hisaishi Miyazaki için, Miyazaki de Hisaishi için büyük şans. 2015’te studio Ghibli filmleri için Hisaishi’nin yaptığı bestelerin seslendirdiği bir konser yapılmıştı. Tabii ki şef Hisaishi idi. O konseri YouTube’da o kadar izledim ki! Özellikle Miyazaki ile ilgili bir sürpriz vardı sonunda. Hiçbir konserin sonunda böyle gözyaşlarımı tutamadığımı hatırlamıyorum :slight_smile: Henüz izlememiş olanlara tavsiye ederim. Ayrıca Miyazaki belgeseli var 4 bölümlük. Özellikle yaratıcılıkla ilgili iş yapan tüm arkadaşlara öneririm. Çalışkanlık ve yetenek bir araya gelince ortaya bir Miyazaki nasıl çıkmış o belgeselde kısa da olsa gördüm ve çok etkilendim.

 2. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Benim favorim biraz farklı hatta çoğu kişinin sevmediği The Ocean Waves.Miyazaki’nin nedense fantastik soslu filmleri bana biraz ağır geliyor çünkü anlatmaya çalıştığı şey genelde aşırı felsefik ve sosyolojik oluyor ki o fantastik filme fantastik kafasıyla bakamıyorum genelde.The Ocean Waves bir de kadın başrolün hayatının biraz benimkine benzemesinden mütevellit ayrı bir yeri var.

 3. Avatar for Kitsune Kitsune dedi ki:

  Miyazaki’den sadece iki film izledim ama yine de yorum yapasım geldi. İzlediklerim Yürüyen Şato ve Ruhların Kaçışı… Ruhların Kaçışı’nı pek beğenmedim ben, Yürüyen Şato daha güzeldi. Hatta garip olabilir ki kitabından bile daha güzel gelmişti bana.

 4. Avatar for Arcade Arcade dedi ki:

  Bu Ä°thaki’nin baskısı olmayıp tanesini en az 150 den bulabildiğimiz 3 kitaplık Yürüyen Şato serisinden mi bahsediyorsunuz?

 5. Avatar for Kitsune Kitsune dedi ki:

  Evet ama sadece ilk kitabı okudum. O da pdf olarak.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

8 cevap daha var.

Yapay Zekâ Rap Müzik E-Bliss Dünya Soğuk

Yapay Zekâ Söz Yazdı, “Rap Yaptı” – İşte Robot E-Bliss’in Yeni Şarkısı

74. Cannes Film Festivali Ödülleri Kazananları

74. Cannes Film Festivali Ödülleri’nde Kazananlar Açıklandı