in ,

The Matrix Serisinde Başrolleri Reddedip Pişman Olan Oyuncular

The Matrix filmlerinde başrolleri reddeden pek çok ünlü oyuncu var. Brad Pitt, Will Smith ve Sean Connery dahil. İşte o ilgi çekici liste!

The Matrix Başrolleri Oyuncular

The Matrix filmlerinde başrol olmaları teklif edilen ancak bu rolleri çeşitli sebeplerle reddeden pek çok oyuncu var. İşte onlardan bazıları!

1999 yılında The Matrix, tüm zamanların en ikonik serilerinden birisini başlatan ateşi yaktı. Ancak her filmde olduğu gibi, ön hazırlık aşamasında bazı önde gelen oyuncular ilk filmdeki rol tekliflerini geri çevirmişti. O sıralar Matrix, bir önceki filmleri Bound olan ve nispeten pek tanınmayan Wachowski Kardeşlerin devasa projesi olarak tanınıyordu.

Bünyesinde derin felsefi ilkeler ve bilim barındıran; yapımı için yüksek bütçeler gerektiren bir aksiyon filmi hazırlamak o zamanlar Warner Bros. için bile bir riskti. Aynı zamanda prodüksiyonu zor bir film olmasının yanı sıra stüdyo, oyuncu kadrosunu kararlaştırmadan önce birçok kez ret cevabı ile de karşılaştı.

Sonunda Matrix kadrosu şu isimlerle şekillendi: Keanu Reeves (Neo), Laurence Fishburne (Morpheus), Carrie-Anne Moss (Trinity) ve Hugo Weaving (Ajan Smith).

The Matrix vizyona girdikten sonra dünya çapında 463 milyon doların üzerinde hasılat elde etti. Hemen sonrasında iki devam filmi yayınlayarak şaşırtıcı bir başarıya imza attı. İlk yapım birçok izleyici tarafından tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerinden birisi olarak kabul edildi. Seri, yıllar sonra dördüncü bir filmle izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Geriye dönüp baktığımızda The Matrix’teki rolleri reddeden oyuncuların muhtemelen pişmanlık duyduklarını tahmin edebiliyoruz.

Peki The Matrix oyuncu kadrosunda yer almaları teklif edilen hangi oyuncular vardı?

İşte seride neredeyse başrolleri paylaşacak tüm oyuncular!

Neredeyse The Matrix Filmlerinde Başrol Olacak Oyuncular

Neo Rolünün Teklif Edildiği Bazı İsimler: Will Smith, Nicolas Cage, Brad Pitt, Val Kilmer ve Johnny Depp

Keanu Reeves, Neo ile başrolü üstlenen isim oldu. Doğuştan bilgisayar programcısı olan Thomas A. Anderson, insanlığı Matrix’in içinde köleleşmekten kurtaran The One (Seçilmiş Kişi) olarak karşımıza çıkıyor. Bu rol için Reeves ve onun abartısız soğukkanlılığı yanında bir başkasını düşünmek zor olsa da birçok Hollywood yıldızı rolü neredeyse almak üzereydi. Bunlardan en dikkat çekeni ise Will Smith oldu. 90’ların sonlarında Smith, Bad Boys, Independence Day ve Man In Black gibi birçok gişe rekoru kıran filmde başrol oynadı.

The Matrix Neo

Ancak Smith’e Neo rolü teklif edildiğinde usta aktör rolü reddetti. Bunun yerine ticari bir başarısızlık olan Wild Wild West’te yer almayı seçti. Smith, The Matrix’in “çok hırslı” bir havası olduğunu ve özel efektli sahnelerin işe yarayıp yaramayacağından pek emin olmadığını söyledi. Şimdi geriye dönüp baktığında, Reeves’in performansına hayran kaldığını ve o zamanlar bu rolü başarıyla oynayabilmek için “yeterince olgun bir oyuncu olmadığını” dile getirdi. (Öte yandan, bir teselli olarak Wild Wild West ile bir popüler şarkısı oldu.)

Smith, Neo’yu oynamak üzere olan tek yıldız değildi. Nicolas Cage de bu rol için teklif almıştı. Ancak film Avustralya’da çekileceği için oyuncu, ailesinden çok uzun süre uzak kalmak istemeyerek rol teklifini geri çevirdi.

Brad Pitt ise tıpkı Val Kilmer’ın At First Sight’ta başrol oynamak için reddettiği gibi, Fight Club’ta başrol oyuncusu olmak için rolü reddetti.

Johnny Depp neo

Öte yandan Johnny Depp de başrolü oynamaya yakındı. Aslında Depp, Wachowski Kardeşlerin ilk seçimiydi. Stüdyo Pitt ve Kilmer rolü geri çevirdikten sonra değerlendirmelere başlamıştı. Ancak sonradan Reeves ortaya çıktı ve kendisi o sıralar çok daha büyük bir yıldızdı.

Morpheus Rolünün Teklif Edildiği Bazı İsimler: Russell Crowe, Samuel L. Jackson ve Gary Oldman

Laurence Fishburne devrime öncülük eden ve zamanında Matrix’ten kurtulmuş olan Morpheus’u canlandırdı. Morpheus, Neo’yu işe dahil eden bir yol gösterici olarak karşımıza çıktı.

Morpheus the matrix

O sıralar, Fishburn diğerlerinin senaryoyu neden bu kadar karmaşık bulduğunu anlamıyordu. Aynı zamanda filmin çok zekice olabileceğine inanıyordu. Her iki durumda da, Morpheus’u oynama teklifini alan birçok önde gelen oyunculardan biriydi.

Russell Crowe, işler onun için iyi gitmesine rağmen rolü reddetti. 1999’dan 2001’e kadar The Insider, Gladiator ve A Beautiful Mind filmlerinde üç Oscar adayı rolde başrol oynamıştı. Filmin bestecisi Don Davis’e göre, aynı zamanda Samuel L. Jackson ve Gary Oldman da Morpheus rolü için değerlendirildi.

Sean Connery’ye Morpheus rolünün teklif edilip edilmediğine dair çelişkili bir bilgi var. Connery, The Matrix serisinde kendisine bir rol teklif edildiğini doğruladı. Sonraki filmlerdeki mimar (The Architect) rolünü geri çevirdi ve sonuç olarak rolü Helmut Bakaitis üstlendi. Bununla birlikte, Complex ve CNN de dahil olmak üzere birçok yayın, Sean Connery’ye Morpheus rolünün de teklif edildiğini yazdı.

Trinity Rolünün Teklif Edildiği Bazı İsimler: Janet Jackson ve Sandra Bullock

Carrie-Anne Moss, Morpheus’un ekip arkadaşı ve aynı zamanda Neo’nun ilgi duyduğu karakter olan Trinity’yi canlandırdı. Kanadalı aktris, Trinity rolünü oynamadan önce pek bilinen bir oyuncu değildi. Önceki çalışmaları ise genellikle televizyon yayınlarıydı (Tesadüfen, ismi Matrix olan, kısa soluklu ve Kanada’ya özgü fantastik bir macera dizisi de bu çalışmalar arasında). The Matrix serisi Carrie-Anne’i uluslararası bir yıldıza dönüştürdü, fakat Trinity rolü için düşünülen tek oyuncu o değildi.

Carrie-Anne Moss matrix

Wachowski Kardeşler, Trinity rolü için pop süper starı olarak da tanınan Janet Jackson’ı seçmeye yakındı. Ama Janet’ın programının yoğunluğu nedeniyle böyle bir plan gerçekleşmedi.

Bir noktada, Warner Bros. ve Wachowski Kardeşler bir kadın Neo seçmeyi düşünmüşlerdi ve seçimleri Sandra Bullock’tan yana olacaktı. Söylentilere göre Bullock, Trinity rolü için de değerlendirilmişti. Ancak sonuç olarak Trinity rolünü Moss aldı.

Ajan Smith Rolünün Teklif Edildiği Bazı İsimler: Jean Reno

Ajan Smith, film tarihinin en ikonik kötü karakterlerinden birisi oldu. Filmdeki amacı ise insanların simülasyondan kaçışını engellemek. Kötü karakter, V For Vendetta’nın başrolünde tekrar Wachowski’lerle çalışmaya devam edecek olan Hugo Weaving tarafından canlandırıldı. (Ne yazık ki, Weaving Matrix 4 için geri dönmeyecek.) Weaving bu rol teklifini alan tek oyuncu değildi.

ajan smith matrix film

Mission: Impossible, Godzilla ve The Da Vinci Code filmlerinde yer alan, Fransız aktör Jean Reno da aynı teklifi almıştı. Ancak, Nicolas Cage gibi Reno da film çekimi boyunca Avustralya’ya taşınmaya pek istekli değildi.

Seraph Rolünün Teklif Edildiği Bazı İsimler: Michelle Yeoh ve Jet Li

Seraph karakteri ilk The Matrix filminde ortaya çıkmadı, ancak The Matrix: Reloaded ve The Matrix: Revolutions filmlerinde hikâyenin olmazsa olmaz bir parçası haline geldi. Seraph, Oracle’ı koruyan bir oturum açma ekranının vücut bulmuş halini canlandırıyor. Karakter, kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için onlarla savaşıyor. Serideki diğer karakterlere kıyasla daha küçük bir role sahipti. Ancak iyi bilinen iki oyuncu rolü geri çevirmekten geri durmadı.

Seraph matrix 1

Michelle Yeoh programı çakıştığı için rolünü geri çeviren oyunculardan birisi oldu. Teklif, bazı ilginç isteklerle karşılaşan Jet Li’ye de gitti.

Li, Abacus’e konuyla ilgili şöyle konuşmuştu:

“Bu benim için ticari bir mücadeleydi. Amerikalıların üç ay boyunca çekim yapmamı ve dokuz kişilik bir ekibe destek olmamı istediğini fark ettim. Ve altı ay boyunca, tüm hareketlerimi dijital bir kütüphaneye kaydetmek ve kopyalamak istediler. Kaydın sonuna gelindiğinde bu hareketlerin hakkı onlara ait olacaktı… Düşünüyorum da, tüm hayatım boyunca antrenman yaptım. Ancak biz dövüş sanatçıları artık yaşlandık. Yine de hamlelerimin fikri mülkiyet hakkına sonsuza dek sahip olabilirlerdi. Ben de bunu yapamayacağımı söyledim.”

Jet Li

Jet Li, dövüş sanatları hareketlerinin mülkiyetini kaybetmek istemediği için The Matrix serisinin devam filmlerinde oynamayı reddetti. Ve rolün sahibi Collin Chou oldu.

Peki siz, rolü reddeden hangi oyuncuyu yapımda görmek isterdiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* Karayip Korsanları Benzeri Film Arayanlara: İzlenmesi Gereken 10 Macera Yapımı

Kaynak: Screen Rant

Aylin Gümüş

Kendisi bildi bileli hem oyun hem de teknoloji ile içli dışlı. İki yaşından beri oyun oynayan bir yazılımcı. Lovecraft ve Sherlock başta olmak üzere fantastik, bilim kurgu, korku, gerilim ve polisiye türlerini severek takip eder.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Mindhunter 3. sezon iptal

Mindhunter 3. Sezon Muhtemelen Gelmeyecek: David Fincher Açıkladı

Uncharted Tom Holland Nathan Drake

Uncharted Filmi İlk Bakış: Tom Holland’lı Sony Uyarlaması Ufukta Gözüktü