in ,

Sophie Anderson: “İlhamın Her Yerde Bulunabileceğine İnanıyorum!”

“Tavuk Bacaklı Ev” romanının yazarı Sophie Anderson ile ilham kaynakları ve yeni romanı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sophie Anderson Söyleşisi: "İlham Her Yerde Bulunabilir"
- Reklam -
- Reklam -

Birkaç ay önce Genç Timaş etiketiyle yayımlanan Tavuk Bacaklı Ev romanıyla dikkat çeken Sophie Anderson’la mitolojileri, ilham kaynaklarını ve yeni romanını konuştuk.


Röportaj: Tolga Yozcu


Tavuk Bacaklı Ev, yayımlanan ilk romanınız. Bu evreni yaratırken neden Slav mitolojisinden ilham almayı tercih ettiniz?

- Reklam -

En değerli anılarım, Prusyalı büyükannemin ben çocukken bana anlattığı Slav halk ve peri masallarıdır. Bu hikâyelerin kalbimde çok özel bir yeri var, hayatım boyunca bana rehberlik ettiler ve şimdi tüm yazılarıma ilham veriyorlar. Umarım ki yazdıklarım yeni okurları bu harika masallarla tanıştırabilir.

Mitolojinin yanında size yazmanız için ilham veren şeyler nelerdir?

Kişisel deneyimler, aile ve arkadaşlar, tanıştığım insanlar, gündemdeki olaylar, manzaralar, doğa ve yabani hayat, bulutlar ve gökyüzü, müzeler ve galeriler, kitaplar, makaleler, filmler, belgeseller, sanat ve müzik… İlhamın her yerde bulunabileceğine inanıyorum!

Baba Yaga mitolojide kötü bir karakter olarak anılır. Baba Yaga’yı iyi bir karakter olarak yeniden kaleme aldınız. Kendi büyükannenize atıfta bulunmak için mi onu iyi bir karaktere dönüştürdünüz?

Baba Yaga bazı eski masallarda korkunç bir karakterdir, ancak aynı zamanda hem zalim hem de şefkatli olma potansiyeline sahip muğlak bir karakterdir. Masal kahramanlarını sık sık korkutur ve sınar, bazen de onları görevlerinde yardımcı olacak sihirli bir obje ile ödüllendirir. Tavuk Bacaklı Ev’i yazarken, ona insanların kendisinden korkmasını ve ölümle olan bağlantılarını açıklayan bir rol verirken, karakterinin şefkatli tarafını keşfetmek istedim.

Sophie Anderson Söyleşisi: "İlham Her Yerde Bulunabilir"

Sophie Anderson ve Masalların Büyülü Dünyası

Karakterlerinizi oluştururken kendinizden özellikler ekliyor musunuz? Ekliyorsanız neler?

Sanırım ben en çok Tavuk Bacaklı Ev’deki Ev’e benziyorum. Ev, Marinka’ya çok değer veriyor, onu güvende tutmak isteyen bir tür anaç karakter ve zaman zaman belki biraz fazla korumacı. Benim de güvende tutmak istediğim dört çocuğum var, dolayısıyla bu açıdan Ev ile büyük benzerliklerim var!

Ölüleri uğurlarken verilen yiyeceklerden favoriniz hangisi?

- Reklam -

Kissel! Tatlıya çok düşkünüm.

Marinka’nın evcil hayvanı olması için neden bir karga seçtiniz?

Büyükannem çocukken bir küçük karga yetiştirdiğine dair çok güzel hikâyeler anlatırdı, bu yüzden bunlar bana ilham kaynağı oldu. Kargaların mitolojide ölümle de bağlantıları var – bazı hikâyelere göre yaşayanlar diyarı ile ölüler diyarı arasında haberci görevi görebiliyorlar – bu yüzden bu bağlantıyı da sevdim.

Eylül ayında yine Genç Timaş etiketiyle çıkacak olan ikinci kitabınız Ayıyla Konuşan Kız’da neden tekrar Tavuk Bacaklı Ev’den bahsetmeyi tercih ettiniz?

Planlı değildi! Ev, Ayıyla Konuşan Kız’ı yazarken beklenmedik bir şekilde bir sahneye girdi ve ben de onunla birlikte koştum. Sanırım belki de Ev karakterini o kadar çok seviyorum ki ona veda etmek çok zor geliyor.

Sophie Anderson

Şu ana kadar yazdığınız bütün kitaplar fantastik türde. İleride başka bir tür yazmayı düşür müsünüz? Düşünürseniz nedir?

Şimdilik fantastik türde kalmaktan mutluyum. Hayal gücü yüksek ve eğlenceli olmanın yanında güvenli bir alanda büyük fikirleri keşfetmek için sağladığı tüm fırsatlar nedeniyle bu türü seviyorum.

Sizler de Sophie Anderson ve kitabıyla ilgili yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni içerikler için bizi Google Haberler’den takip edebilirsiniz.

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

"Evrenin En Sıcak Yeri Neresi?" Sorusu Cevap Buldu

Gökbilimciler “Evrenin En Sıcak Yeri Neresi?” Sorusunu Cevaplandırdı

Çin'in İlk İmparatorunun Mezarı Ölümcül Tuzaklarla mı Dolu?

Arkeologlar Açmaya Cesaret Edemiyor: Çin’in İlk İmparatorunun Mezarı Hâlâ Ölümcül Tuzaklarla Dolu Olabilir