in , ,

Akira Kurosawa’dan Ingmar Bergman’a Yaş Günü Mektubu

Akira Kurosawa’nın Ingmar Bergman’a doğum günü için gönderdiği 1988 tarihli mektup, insanın sanata bakış açısını tekrar sorgulatıyor.

Akira Kurosawa - Ingmar Bergman
- Reklam -
- Reklam -

Ingmar Bergman, 14 Temmuz 1918’de Uppsala’da doğdu ve 30 Temmuz 2007’de Fårö’de öldü. Filmlerinde işlediği parçalanmış aileler, başarısız sanatçılar, Tanrı’nın eksikliği temaları; İskandinavya’nın beşer eli değmemiş coğrafyası, ifadesiz lisânı ve Max von Sydow, Liv Ullmann, Bibi Andersson gibi oyuncular imzası oldular.

Külliyatından öne çıkan yapıtlarsa Yedinci Mühür, Yaban Çilekleri, Fanny ve Alexander’dır. Çağdaşı yönetmenlerin çoğunca yüceltilmiştir fakat Akira Kurosawa’nın yazdığı bir mektup, her yanıyla incelenmeye değer. Bergman o zaman yetmiş yaşındadır. Tarih 18 Eylül 1988. “Arada sırada, artık film çekmeyeceğim için çok üzülüyorum,” der. Bu cümleye ithafen Kurosawa, mektubunda “iyi sıhhat” yazarak çok sevdiği bu yönetmenden gizlice bir dilekte bulunur: “Kararınızı tekrar düşünün, daha yeni başlıyoruz.

Akira Kurosawa’nın Ingmar Bergman’a Mektubu

İşte özgün bir yönetmenden diğerine yazılan, o kısa ama vurucu mektup:

- Reklam -

Saygıdeğer Bergman Bey,

Müsaadenizle yetmişinci yaş gününüzü kutlayayım.

Eserlerinizi her izlememde derinden etkileniyorum. Şimdiye değin onlardan çok şey öğrendim ve cesaret buldum. Bizlere daha fazla harika film üretmeniz için sıhhatinizin yerinde olmasını diliyorum.

Japonya’da, Meiji Devri’nde (19. asrın sonu), Tessai Tomioka adında bir sanatçı yaşamış. Bu sanatçı, daha genç yaşında, pek çok harika tablo çizmiş ve seksen yaşına bastığında, ansızın öncekilere kıyasla çok daha üstün tablolar çizmeye başlamış; âdeta olağanüstü bir patlama yaşıyormuş. Onun tablolarını ne zaman görsem, bir insanın ancak sekseninden sonra esaslı eserler ortaya koyabileceğine kesinkes emin olurum.

İnsan, bir bebek olarak doğar, bir çocuk olur, hayatının baharını yaşar ve nihayet hayatın kapanışını yapmadan evvel bebekliğe geri döner. Bu, bence, mükemmel yaşam biçimidir.

- Reklam -

Sizin de katılacağınızı sanırım: Bir âdem, herhangi bir kısıtlama olmadan, arı eserler üretmeye ikinci çocukluk günlerinde vâkıf olur.

Şimdi yetmiş yedi (77) yaşındayım ve asıl işimin henüz başladığına ikna olmuş hâldeyim.

Filmlerin hatırına, yaşama birlikte tutunalım.

En kalbî hürmetimle,

Akira Kurosawa

mektuo
Kaynak: Open Culture, L.A. Times

Bayram Sarıkaya

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. İyi ki blues, elektrogitar, kamera, 1970 yılı, bilimkurgu, "Kuzgun" ve turuncu var. Bolca okurum çünkü kitaplar olmadan hayat zaten sıkıcı. Dante'nin "Komedyası"yla girdiğim dünyada Samuel T. Coleridge'ın "Yaşlı Denizcinin Ezgisi"yle devam ettim. Uzak doğu sinemasına, genel olarak da sinemaya aşığım. Zaman makinesi bulup önce İngiltere'ye gidip H. G. Wells’le, oradan da Japonya'ya gidip Akira Kurosawa'yla tanışabileceğime inancım tam. Ölmeden önce Japonya’yı görmek istiyorum. Şu an yaptıklarımın çoğunu ileride Japonya'da yaşamak için yapıyorum, çünkü -önceki hayatımda feodal lord olmamdan kaynaklı da olabilir- bir şekilde ruhum oraya bağlı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sapiens Film - Ridley Scott

Sapiens, Ridley Scott Tarafından Filme Uyarlanıyor

alemlerin copcatani ust

Ömer Faruk Yazıcı’dan Fantastik Hikâyeler: Âlemlerin Çöpçatanı