in ,

Batman’in Simgesi | Bir İkonun Evrimi [İnfografik]

Batman kostümünün en önemli noktası ünlü yarasa sembolü, Kara Şövalye ilk kez 80 yıl önce ortaya çıkmasından bu yana birçok değişim gösterdi. Gelin Bruce Wayne’in ikonik ambleminin Detective Comics #27’den Batman v Superman: Adaletin Şafağı’na kadar olan değişimine bakalım!

Batman

Batman karakteri yıllarca çizgi romanlara, filmlere ve çizgi filmlere konu oldu. DC‘nin bu sevilen ve liderliğiyle öne çıkan karakteri bugüne dek birçok farklı kostümle karşımıza çıktı. Elbette giydiği bu kostümlerin üzerinde yer alan yarasa sembolü de çokça farklılık gösterdi.

Kara Şövalye’nin simgesi biz hayranları için her zaman çok değerli oldu. Biz sevenleri için basit bir logonun da ötesinde adaletin, doğrunun ve cesaretin de simgesi olma görevini üstlendi. Âdeta gökyüzünde parlayan bir yol göstericiydi…

Halloweencostumes sitesi bu ikonik amblemin yıllar boyunca olan değişimi üzerine oldukça detaylı bir infografik hazırladı. Bu özenli çalışma, Batman’in hem çizgi romanlarda hem de beyazperdede yıllar içerisinde farklılaşan simgesine,  ilk çıktığı andan günümüze kadar keyifli bir bakış sunuyor. Bizler de bu güzel çalışmayı sizler için Türkçeleştirdik.

İnfografiğin tanıtım metni şu şekilde:

Batman kostümünün en önemli noktası ünlü yarasa sembolü, Kara Şövalye ilk kez 80 yıl önce ortaya çıkmasından bu yana birçok değişim gösterdi. Bruce Wayne’in ikonik ambleminin Detective Comics #27’den Batman v Superman: Adaletin Şafağı’na kadar olan değişimine bakalım!
Görselin üzerine tıklayarak daha büyük hâline ulaşabilirsiniz.

batman simgesi evrimi

Peki ya aralarından sizin favoriniz hangisi? Forumlarımız üzerinden görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz!

* * * * * *

Bir Motivasyon Kaynağı Olarak “Batman Begins”

Maya Mitolojisinin Batman’i Camazotz ile Tanışın!

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for magicalbronze magicalbronze dedi ki:

  Benim için hâlâ en tepede Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor ’da kullanılan kostüm ve logosu geliyor. (Oyunları katmadan söylüyorum tabii, orada da güzel işler var çünkü.)

 2. Avatar for Nemo Nemo dedi ki:

  Benim favorim 1993, sarı oval içindeki yarasa.

 3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  1992(M. Keaton), 1995(Val Kilmer), 2005-2008(Batman Başlıyor, Kara Şövalye Yükseliyor). Val Kilmerlı olan daha robotik bi şileri çağrıştırdığı için hoşuma gitmişti ama tabi film meeehhh ?!!! :slight_smile:

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Kırmızı logolu batman kulakları uzun kara panter’e benziyor

  batman-simge-ust

 5. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Alt tarafı bir yarasa sembolünün kaç farklı çeşit, kaç farklı tasarım ile çizilebileceğini gördükçe, hiçbir başarının şansa bağlı olmadığına olan inancım katlanarak arttı. Her bir yarasa sembolü döneminin trendlerinin, geçtiği hikayenin ve Batman’in o dönemki karakteristik özelliklerinin birer yansıması adeta. Bugün bakıp hangisi güzel diye karar vermeye çalışırken hepimiz subjektif bir biçimde en çok hoşumuza giden, bizde en fazla anısı olan Batman’in ışığında değerlendirmelerde bulunuyoruz.

  Bu bir kenara, bir kaç tanesi hariç hemen hepsinin dönemi için başarılı ve görece güzel olduğunu düşünüyorum. En çok hangisini seviyorum sorusuna da çizgi film olanındaki (Batman Animated Series) olarak yanıt vermek istiyorum. :slight_smile:

  image

  Joker bunu beğendi. (Mark Hamill korkutucu bir kahkaha atar…)

  image

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Stranger Things

Stranger Things Yıldızı Wolfhard’dan 3. Sezonun Tek Kelimelik Tanımı: “Klasik”

Son Eşik

Drizzt Efsanesi “Son Eşik” ile Devam Ediyor