in

Brandon Sanderson’ın Parlayan Şövalyeleri Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Brandon Sanderson’ın Fırtınaışığı Arşivi serisinde geçen Parlayan Şövalyelerin tarihini, tarikatlarını ve bireysel üyelerini konu alan detaylı bir dosyayla karşınızdayız.

firtinaisigi arsivi
- Reklam -

Brandon Sanderson’ın başyapıtı sayılabilecek en önemli eseri, yazımı hâlâ devam eden ve on cilt olması planlanan, devasa Fırtınaışığı Arşivi Serisi hiç şüphesiz. Yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi tamamen özgün bir dünyada, hatta Sanderson’ın Kozmer Evreni’nde geçen bu kitaplar gerek karakterleri gerek enteresan canlıları gerekse de büyük sistemiyle tam bir yazınsal şölen sunar okurlara. Ama en az onlar kadar ilginç bir şey varsa o da kesinlikle Parlayan Şövalyeler

İşte bu yazımızda bir süre önce yazarın yaymcısı Tor’un resmi sitesinde yayınlanan ve Parlayan Şövalyelerin tarihinin kısa bir özetini, tarikatlarını ve bireysel üyelerini konu alan kapsamlı bir yazıyı, sitemizin 11. Yıl Şenlikleri kapsamında sizler için çevirdik. Yazıda Kralların Yolu ve Parlayan Sözler hakkında sürprizbozan (spoiler) bulunduğunu belirtelim. Söz konusu kitapları henüz okumadıysanız bu dosyamızdan şimdilik uzak durmanızı tavsiye ederiz. Geri kalanlar, pare deyip giriverin o hâlde…


İlk Önce Biraz Tarih

Binlerce yıl önce, Roshar gezegenine birlikte gelen Şeref ve Terbiye pareleri arasında bir anlaşmazlık çıktı. Sonra Garaz da onlara katıldı. Bunu takip eden düşmanlıklar sonrasında Şeref, sahiplerine “Dalgalar” olarak bilinen doğa güçlerini kullanma yeteneği bahşeden (ikişer tanesi bir kılıca çakışık bir devirle bağlanmış on Dalga’dan) on tane Şerefkılıcı yarattı. Sonra da bu kılıçları, “Issızlık” olarak bilinen ve Garaz’ın Yokelçilerine karşı verilen bir dizi çatışma sırasında savaşa liderlik etme görevini üstlenmiş beş erkek ile beş kadına, yani Elçilere hediye etti. Elçiler, Issızlıklar arasında Cehennem adı verdikleri bir yere giderek bir sonraki Issızlık başlayana kadar orada işkenceye katlanıyorlardı. Savaş yeniden başladığında da hep birlikte Roshar’a dönerek insanların çatışmaya hazırlanmalarına yardım ediyor, Issızlık bitene (veya ölene) kadar onlarla birlikte savaşıyor ve ardından döngü tekrar başlıyordu.

- Reklam -

Roshar’daki sprenler zamanla Şeref’in yaptığı şeyi gözlemlediler ve kendilerini insanlara bağlamak yoluyla Şerefkılıçlarının etkilerini taklit ettiler. Bu bağın potansiyelini – faydalarını ve tehlikelerini – Elçiler arasında ilk gören Ishar’dı. Ishar, sprenleri ve onların bağlanmayı seçtiği insanları yönlendirmek ve düzenlemek adına bir dizi kural koydu. Şeref’in Elçilere kılıçlar yoluyla iki Dalga’yı kullanma yeteneği verdiği gibi spren bağları da, bağlanan insana aynı Dalga çiftlerinin kullanımını bahşediyordu. Böylece Parlayan Şövalyelerin on tarikatı kuruldu; her biri güçlerini kopyaladıkları Elçi’nin himayesindeydi. Ishar’ın düzenlemesinin bir parçası olarak Şövalyeler, tarikatlarının önceliklerine göre kendilerini belirli idealleri takip etmeye adadılar.

Issızlıklar arasındaki sürelerde Parlayan Şövalyeler Roshar’da kalıp hazırlıklı ve talimli olma durumunu sürdürmeye çalıştılar. Irithiru isimli bir yerde toplansalar da genelde Alethela Krallığı’nın – sonradan Alethkar olarak bilinmeye başlandı – her yanında yaşadılar. Döngü üstüne döngü, Issızlık ardına Issızlık geldi geçti. Nihayetinde Elçilerin çoğu işkenceye artık göğüs geremez hâle geldi. Adına Aharietiam veya “Son Issızlık” denilen döngünün sonunda Elçilerin dokuzu hayatta kaldı. İnsanlara kazandıklarını söylediler, Şerefkılıçlarını terk ettiler ve halkın arasına karışarak Roshar’a dağıldılar. Yalnızca Talenel, Şeref’in Yemin Sözleşmesini tutmak için Cehennem’e döndü.

Kimle Savaştılar?

Sonraki 2500-3000 yıl boyunca Parlayan Şövalyeler faal kaldılar, ancak neyle veya kimle savaştıklarını tam olarak bilmiyoruz. Bununla birlikte, bilinmeyen nedenlerden dolayı birdenbire yeminlerini ve sprenlerini terk ettiler ve Parekılıçları ile Parezırhlarını da geride bıraktılar. Bu olay sonradan Hıyanet Günü’nü şekillendirdi ve hem insanların hem de sprenlerin Parlayan Şövalyeler tarafından ihanete uğradıklarını düşünmelerine neden oldu. Sonraki on beş-yirmi yüzyıl boyunca, farklı farklı gruplar iktidara gelip tarihi emellerine uyacak şekilde yeniden yazdığından Şövalyeler hakkındaki doğru bilgiler kaybolmuştur. Geriye sadece Elçilere duyulan huşu, Parlayan Şövalyelere yönelik güvensizlik ve hâlâ etkin olduğu ancak gizlendiği ima edilen bir tarikata dair belirsiz şeyler kalmıştır.

tarikatlar isaac stewart
Tarikatlar (Isaac Stewart)

Tarikatlar

Tarikatların sadece birkaç tane ortak özelliği vardır. Birincisi, her Parlayan Şövalye tarikatı belirli bir tür sprenle bağ kurar. İkincisiyse, on tarikatın hepsi aynı ilk ideali paylaşırlar:

“Ölümden önce yaşam, Zayıflıktan önce güç, Hedeften önce yolculuk.”

Bunların haricinde, aşağıda bahsedilen istisna dışında, her tarikatın kendine özgü dört tane daha ideali vardır. Ek olarak her tarikatın başka bir yeteneği, kullandıkları Dalgalar ile açıklanamayan ve kendi üyelerine özgü bir tür gariplikleri olduğu da ima edilir. Son olarak, her Parlayan Şövalye kendisini iyileştirmek, Dalgaları kullanmak ve belki de henüz görmediğimiz başka şeyler yapmak için Fırtınaışığı’nı içine çekme yeteneğine sahiptir. Henüz hiç kimsenin üçüncü idealin ötesine gitmediğini düşünürsek yapabildikleri her şeyi görmediğimiz neredeyse kesin.

Not: Aşağıdaki bölümde Kralların Yolu “KY,” Parlayan Sözler ise “PS” olarak belirtilmiştir.

* Rüzgârkoşucular Tarikatı

Bu zamana kadar sadece tek bir Rüzgârkoşucu ile tanıştık, o da Kaladin. Kralların Yolu süresince dostlarını korumak için Parshendi oklarını kendine çeken ve Lopen’i uçurum duvarlarına yapıştıran Kaladin, adezyon ve yerçekimi Dalgalarını kullanabildiğini yavaş yavaş anlıyor. Parlayan Sözler’de ise uçmak için Dalgaları birleştirme sanatında ustalaşmaya başlıyor. İlk iki kitapta Szeth de Rüzgârkoşucuların Dalgalarını kullanıyor ancak bir sprene bağlı olduğundan veya yemin ettiğinden değil. Szeth’in güçleri, Parlayan Sözler’de Kaladin ile son mücadelesinde kaybettiği Jezrien’in Şerefkılıcını taşımaktan ileri geliyor.

Elçi: Jezrien, bazen Jezerezeh de denir.
Spren Türü: Şerefspreni: “Ben şerefspreniyim. Yeminlerin ruhuyum. Sözlerin ve asaletin.” – KY, Bölüm 27
Mücevher: Safir (Mavi)
Dalgalar: Adezyon (Basınç ve Vakum), Çekim (Yerçekimi)
Bilinen Üyeler (Spren): Kaladin Stormblessed (Sylphrena)
Bilinen İdealler: 

 • Kendilerini koruyamayanları ben koruyacağım.
 • Doğrusu bu olduğu sürece nefret ettiklerimi bile koruyacağım.

Çeşitli Bilgiler:

 • Yerçekimi ve adezyonu birleştiren üç Çivilemeyi kullanırlar (Temel, Tam, Ters). Uçuyor gibi görünmelerine, duvarlarda ve tavanda yürümelerine ve bu etkileri başkalarına uygulamalarına imkân verir. (KY, Bölüm 1)
 • Silahtarları vardır, ancak bu silahtarların yeteneklerini bilmiyoruz. (PS, Bölüm 54, epigraf)
 • Genelde takım halinde çalışırlar ve belirli bir hiyerarşik düzene sahiptirler. (PS, Bölüm 77, Shallan’ın düşünceleri)
 • Dalinar’ın Hummataşı Kalesi görüsündeki sahnede Hıyanet’te çok sayıda Rüzgârkoşucu da vardır. (KY, Bölüm 52)
 • Lopen ve Köprü Dört’ün diğer üyeleri Rüzgârkoşucu silahtarı veya bir çeşit ilkel-Parlayan olabilirler. Her durumda, Fırtınaışığı kullanma yeteneğini geliştiriyorlar ancak henüz hiç spren bağı görmedik. (PS, Bölüm 87)

* Semadeşenler Tarikatı

Şu an için Semadeşenler hakkında çok az bilgiye sahibiz. Semadeşen olduğunu kesin olarak bildiğimiz Elçi Nale (Karanlık diye de bilinir), iki kitapta da birçok kez karşımıza çıktı. (Kendisi Arcanum Unbounded’da bulunan Edgedancer adlı kısa romanda da görülür.) Gavilar’ın suikasta uğradığı ziyafette bulunuyordu, Ym’i öldürdü ve Lift’in peşine düştü. Semadeşenler, Rüzgârkoşucular ile bir Dalga paylaşıyorlar.

Elçi: Nale, bazen Nalan denir.
Spren Türü: Yücespren
Mücevher: Dumantaşı (Gri)
Dalgalar: Çekim (Yerçekimi), Dağılım (Yıkım ve Bozunum)
Bilinen Üyeler (Spren): Nalan (Elçi, spren yok)
Bilinen İdealler:

 • Kanunu her şeyin üstünde tutacağım. (Bu henüz resmiyet kazanmış değil; 2014’teki Parlayan Sözler imza gününde bir okurun kitabına yazılmış.)

Çeşitli Bilgiler:

 • Semadeşenler adaleti şeref de dâhil her şeyden üstün tutmakla ünlüdürler. (PS, Bölüm 22)
 • Hamileri Elçi tarafından kabul edilen/onaylanan son tarikattır. (PS, Bölüm 43, epigraf)
 • Masumluğu ve suçluluğu “neredeyse ilahi bir yetenekle” – kimse bu yeteneği herhangi bir Dalga’ya veya sprene dayandıramıyor – yargılarlar. (PS, Bölüm 54, epigraf; PS, Bölüm 55 epigraf)
 • Nale şu anki anlayışıyla, adalete yalnızca duyguyla lekelenmediği zaman ulaşılabileceğini düşünüyor. (PS, Bölüm 88)
 • Nale, Szeth’e ondan iyi bir Semadeşen olacağını söyleyip kendisine Nightblood’u vermiştir (PS Bölüm 88). Spren bağına yönelik bir kanıt yok.
 • Helaran Davar Semadeşenleri arıyordu, (Mraize’ye göre, PS, Bölüm 88) ancak gerçekte Parlayan olduğuna dair bir belirti yok. Parekılıcı bir ölü-spren kılıçtı, canlı spren olmadığı Helaran öldüğünde kılıcı yanına düşünce kanıtlandı.

stormlight archive

* Tozelçi Tarikatı

Henüz hiç Tozelçi tanımıyoruz. 

Elçi: Chana. Chanaranach, Chanarach da denir.
Spren Türü: Bilinmiyor.
Mücevher: Yakut (Kırmızı)
Dalgalar: Dağılım (Yıkım ve Bozunum), Aşınım (Sürtünme)
Bilinen Üyeler (Spren): Yok.
Bilinen İdealler: Yok.

Çeşitli Bilgiler:

- Reklam -
 • Kendilerine Koparanlar denmesini tercih ediyorlar ve bazen Tozelçi olarak adlandırılmalarına (Yokelçi’ye benzediği için) çok sinirleniyorlar. Bazı insanlar güçlerinin Yokelçilere biraz fazla benzediğini düşünüyor. (PS, Bölüm 36, epigraf)
 • Görünüşe göre taşı bile yakabiliyorlar. (KY, Önsöz)
 • Chana en az bir sahnede, en az bir karakter tarafından ilk iki kitap boyunca en az bir kere görüldü.

* Sınırsıçrayan Tarikatı

Yalnızca bir Sınırsıçrayan tanıyoruz: Lift. Aşınım dalgasını hem kişisel sürtünmesini azaltarak zemin ve cisimlerin üzerinde “kaymak,” hem de yakalanmamak üzere kendisini kaygan hale getirmek için kullanabiliyor. Gelişim dalgasını da iyileştirmek için kullanarak arkadaşı Gawx’ı ölümün eşiğinden geri döndürdü.

Elçi: Vedel. Vedeledev ve Vev de denir.
Spren Türü: Terbiyespreni (Cultivationspren) 
Mücevher: Elmas (Berrak veya Beyaz)
Dalgalar: Aşınım (Sürtünme), Gelişim (Büyüme, İyileşme, Filizlenme)
Bilinen Üyeler (Spren): Lift (Wyndle)
Bilinen İdealler:

 • Unutulmuş olanları ben hatırlayacağım.
 • Duymazdan gelinenleri ben dinleyeceğim.

Çeşitli Bilgiler:

 • Sınırsıçrayanlar en cazip tarikat değillerdi ama zarif, kıvrak ve ölümcüldüler. Tarikatların en terbiyeli ve latif olanıydılar. (PS, Bölüm 46, epigraf)
 • İncecik iplerin üzerine hızla süzülebilir, çatıların tepeleri boyunca sıçrayabilir, rüzgârdaki bir kurdele gibi savaş meydanının içinden geçebilirlerdi. (PS, Ara Söz 9)
 • Filizlenme gerçekleştirebilirler. (PS, Ara Söz 9)
 • Issızlık hazırlığı için cerrah yetiştirmek Vedel’in sorumluluğundaydı. (PS, Ara Söz 7)
 • Adolin’in Parekılıcı aslen bir Sınırsıçrayana aitti. (PS, Bölüm 50, Brandon’un Sözü)

* Esasgören Tarikatı

Renarin Kholin bir Esasgören olduğunu iddia ediyor. Parlayan Sözler boyunca görüleri onu babasının odasının duvarlarına sayılar yazmaya itmişti. Şu ana kadar Gelişim veya Aydınlık Dalgalarını kullandığını görmedik. Kunduracı Ym, PS Ara Söz 2’de Nale’in ellerinde can vermeden önce bir Esasgören olma yolunda ilerliyordu. Ayağına ayakkabı uydurmak bahanesiyle bir sokak çocuğunun ayağını iyileştirmişti.

Elçi: Paliah. Ayrıca Pali, Palah ve Pailiah da denir.
Spren Türü: Bilinmiyor.
Mücevher: Yeşim (Yeşil)
Dalgalar: Gelişim (Büyüme, İyileşme, Filizlenme), Aydınlık (Işık, Ses, Çeşitli Dalgaşekilleri)
Bilinen Üyeler (Spren): Renarin (Gyls); Stump (Bilinmiyor); Ym (Bilinmiyor)
Bilinen İdealler: Yok.

Çeşitli Bilgiler:

 • Esasgörenler doğaları gereği içrektir, asla ne yaptıklarıyla ilgili yazmaz ve konuşmazlar. Bu yüzden tarikatlarının dışındakilerin onları anlaması güçtür. (PS, Bölüm 52 epigraf)
 • Esasgörenler gerçeği görürler. (PS, Bölüm 89)
 • Duvarlardaki geri sayım tarihlerini gerçekten Renarin’in yazdığını varsayarsak, bazı Esasgörenlerin “gördüğü” şeyler geleceğin ta kendisidir. (PS, Bölüm 85)
 • Palaneum’daki arşivlerin arasında dolaşan yaşlı kadın Paliah olabilir. (KY, Bölüm 33)
Whelan Stormlight Shallan
Shallan

* Işıkören Tarikatı

Shallan Davar bir Işıkören’dir. Aydınlık Dalgasını kullanarak durağan veya hareketli, karmaşık illüzyonlar yaratır. Dönüşüm Dalgasını kullanarak da bir cismi başka bir cisme ruh döker. En dikkate değer olanları, bir kadeh suyu kana dönüştürerek Jasnah’yı intihar etmeye çalıştığı yönünde kandırması ile ateşe dönüştüremediği meşhur sopadır.

Elçi: Shalash. Ash de denir.
Spren Türü: Muğlak
Mücevher: Lâl Taşı (Kırmızı)
Dalgalar: Aydınlık (Işık, Ses, Çeşitli Dalgaşekilleri), Dönüşüm (Ruhdöküm)
Bilinen Üyeler (Spren): Shallan Davar (Desen)
Bilinen İdealler:

 • Işıkörenler ilki haricinde belirli ideallere sahip değildir. Bunun yerine “öz farkındalık eşiğine ulaşmak” için hakikatleri konuşurlar. (PS, Bölüm 57, epigraf)

Çeşitli Bilgiler:

 • Işıkörenler başkalarına “ruhsal destek” sağlayabiliyor, mücadelelerine devam etmeleri için onları yüreklendirebiliyorlar. (PS, Bölüm 47, epigraf) Ayrıca insanların tüm sağduyularını terk edip peşlerinden gittiği illüzyonlar yaratabildikleri düşünülüyor.
 • Işıkörenlerin çoğu sanat (yazarlık, oyunculuk, müzisyenlik, ressamlık, heykreltıraşlık) icra eder ve tuhaf hafızasal yetenekleri olduğuna dair söylentiler vardır.
 • Muhtemelen Dönüşüm Dalgası nedeniyle Bilinçsel Âlem’e bir yakınlıkları vardır. (PS, Bölüm 53, epigraf)
 • Işıkörü yeteneği, Işıkörenin hem hayal gücünü hem de arzusunu kapsayan, güçlü bir Ruhani bağa sahiptir. (PS, Arcanum)
 • Ruhdökümcü, Bilinçsel Âlem’e girerek (veya kısmen girerek) bir cismin ruhunu maddesel olarak dönüşmeye ikna edebilir ve başarılı olduğu takdirde cismi başka bir şeye dönüştürür. Bazı dönüşümler diğerlerinden daha kolayken, daha karmaşık dönüşümler daha yetenekli bir Dalgabağlayan gerektirir.
 • Shallan’ın Hatıraları, yani daha sonra mükemmel bir detayla çizmek için gördüğü şeylerin zihinsel olarak fotoğrafını çekmesi, kurduğu bağın bir eseridir. Bu aynı zamanda Işıkörenlere has özelliklerin bir göstergesidir. (Seattle imza günü, 6 Ocak 2015)
 • Shadesmar’da Muğlaklar ve Şerefspenleri arasında bir çeşit karmaşık anlaşmazlık bulunur. (PS, Bölüm 3)
 • Kralların Yolu, Ara Söz 7, Baxil’deki Hanım aslında Shalash’tır. Etrafta dolanıp, bir nedenden dolayı sanat eserlerini kırıp döker; kendisini Elçi olarak gösteren eserlere yoğunlaşmış gibi görünür. (Orem imza günü, 6 Aralık 2014)

* Diyaryürüyen Tarikatı

Jasnah Kholin şimdilik haberdar olduğumuz tek Diyaryürüyen. Parlayan Sözler’de Taşınım Dalgasını kullanarak Shadesmar paralel dünyasına yolculuk eder ve kendisini ölmüş gibi gösterir. Shallan ile Dönüşüm Dalgasını (Ruhdökme) paylaşırlar. Jasnah Kralların Yolu boyunca yeteneklerinin mazereti olarak sahte bir Ruhdökümcü kullanır ancak Shallan Ruhdökümcüyü çalıp, çalışmadığını keşfettiğinde gerçeği öğrenir.

Elçi: Battar. Battah da denir.
Spren Türü: Mürekkepspren
Mücevher: Zirkon (Gri/Mavi?)
Dalgalar: Dönüşüm (Ruhdöküm), Taşınım (Hareket ve Âlemsel Geçiş)
Bilinen Üyeler (Spren): Jasnah Kholin (Fildişi)
Bilinen İdealler: Yok

Çeşitli Bilgiler:

 • Diyaryürüyenler Bilinçsel Âlemin ustalarıdır ve insanlar ile daha büyük sprenler arasındaki başlıca irtibat aracıdır. Shadesmar’a ziyaretleri sırasında başkalarının da onlara katılmasına izin verirler ve bu armağan konusunda epey lütufkârdılar. (PS, Bölüm 53, epigraf)
 • Diyaryürümek Bilinçsel Âlem aracılığıyla bir çeşit seyahat sağlar. (PS, Son Söz)
 • Jasnah Roshar’ın fiziksel aleminden kaybolduğu süre boyunca Bilinçsel Âlemde sprenlerle iletişim kurarak zaman geçirmiştir. Son Söz’e bakılırsa en azından Yücesprenlerle konuşmuştur. (PS, Son Söz)

* Azimören Tarikatı

Şu an Azimörenlerle ilgili Diyaryürüyenlerle Taşınım Dalgasını paylaşıyor olmaları dışında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Yani teorik olarak Jasnah’nın yaptığı gibi âlemler arası seyahat edebilmeleri gerekiyor.

Elçi: Kalak. Kelek de denir.
Spren Türü: Bilinmiyor.
Mücevher: Ametist (Mor)
Dalgalar: Taşınım (Hareket ve Âlemsel Geçiş), Bağınım (Güçlü Eksenel Bağlantı)
Bilinen Üyeler (Spren): Yok
Bilinen İdealler: Yok

Çeşitli Bilgiler:

 • Azimörenler atılgan ama düzensizdir. Bazıları onların “kaprisli, sinir bozucu ve itimat edilemez” olduğunu düşünür. Ortak bir ayırt edici özelliği olmayan ama maceraya, tuhaflığa veya acayipliğe karşı genel bir sevgisi bulunan, üyeleri karakter bakımından en çeşitli olan tarikattır. (PS, Bölüm 50, epigraf)
 • Muhtemelen Taşınım Dalgası nedeniyle, Bilinçsel Âlem ile ilişikleri bulunmaktadır, ancak o yerin gerçek ustaları değiller. (PS, Bölüm 53, epigraf)
 • Kalak metal işleme zanaatını biliyordu. Taln, Kalak’ın insanlara bronz işlemeyi öğreteceğini; çeliğin daha iyi olacağını ama dökmenin dövmekten daha kolay olduğunu ve çabuk üretilebilecek bir şeye ihtiyaçları olduğunu söyler. (PS, Ara Söz 7)
 • Ateşkes kutlaması sırasında Nale’e eşlik eden “Alethi’ye benzer adam” Kalak olabilir.
 • Boynuzyiyenliler – Unkalaki – ile Kalak arasında bir bağlantı olabilir, en azından isim olarak.

* Taşmuhafaza Tarikatı

Şu ana kadar Taşmuhafazalar tarikatının hiçbir üyesi ortaya çıkmadı.

Elçi: Talenel. Taln, Talenelat, Taşkiriş ve Muharebe Elçisi de denir.
Spren Türü: Bilinmiyor.
Mücevher: Topaz (Kehribar)
Dalgalar: Bağınım (Güçlü Eksenel Bağlantı), Gerilim (Yumuşak Eksenel Bağlantı)
Bilinen Üyeler (Spren): Yok
Bilinen İdealler: Yok

Çeşitli Bilgiler:

 • Taşmuhafazalar azim, güç ve güvenilirlikte hamileri olan Elçi’ye benzemeyi bir meziyet olarak görüyorlardı. Bazen kabahate varan düzeyde, hatta hatalı oldukları kanıtlansa bile inatçıydılar. (PS, Bölüm 37, epigraf)
 • Dört bin yıllık huzur ve refahın “Taşların Kadimi” (Taln) sayesinde olduğu söylenir. (PS, Bölüm 83, epigraf)
 • Bu Issızlık’ın bu kadar gecikmiş olmasının nedeni Talenel’in, yani Yemin Sözleşmesi’ni koruyan tek Elçi’nin demir gibi iradesidir. Yemin Sözleşmesi, Talenel işkenceye dayanamaz hâle gelene kadar tutuldu (PS, Bölüm 83, epigrafta ima ediliyor.). Anlaşılan Yemin Sözleşmesi’nin acayipliklerinden biri de Elçilerin “o işkence yerinde” gönüllü olarak kaldıkları sürece geçerli olmasıydı. Ancak istedikleri zaman gitmekte özgürdüler. Herhangi biri dayanamayacak hâle gelip ayrıldığında hepsi Roshar’a dönüyor ve ayrılıklarının neden olduğu Issızlık’a hazırlanıyorlardı.
 • Issızlık’a hazırlanırken sıradan askerleri eğiten Talenel’di. (PS, Ara Söz 7)
 • Dalinar’ın Hummataşı Kalesi görüsünde görüldüğü üzere, İhanet’te birçok Taşmuhafaza da vardı. (KY, Bölüm 52)
 • Kralların Yolu’nun Son Söz’ünde adının Talenel’Elin olduğunu söyleyen bir adam Kholinar’ın kapılarında belirmiş ve Dalinar’ın en güvenilir adamları tarafından Harap Ovalar’a götürülmüştür. Bu yolculuk sırasında, Talenel’in yanında getirdiği ve bir Şerefkılıç’ı olduğunu varsaydığımız silah her nasılsa sıradan bir Parekılıç’a dönüşür. Yine de arşivlerde bulunmayan bir Parekılıç’tır bu. Sanderson bu adamın iddia ettiği kişi olup olmadığı konusunda ser verip sır vermiyor.

Stormbless

* Bağdökümcü Tarikatı

Parlayan Sözler’in sonunda Dalinar Kholin’in bir Bağdökümcü olduğu açıklanır. Dalinar, Fırtınababa’yı (fırtınaları cisimleştiren spren) kendisine bağlar. Diğer tarikatların aksine Bağdökümcülerin sayısının sınırlıdır; tarihte yalnızca üç tane görülür, belki birkaç tane daha vardır. Dalinar’ı henüz herhangi bir Dalga’yı kullanırken görmedik.

Elçi:  Ishar. Ishi de denir.
Spren Türü: Fırtınababa, diğer büyük sprenler.
Mücevher: Heliodor (Altın rengi)
Dalgalar: Gerilim (Yumuşak Eksenel Bağlantı), Adezyon (Basınç ve Vakum),
Bilinen Üyeler (Spren): Dalinar Kholin (Fırtınababa)
Bilinen İdealler:

 • Ben bölmek yerine birleştireceğim; insanları ben bir araya getireceğim.

Çeşitli Bilgiler:

 • Bağdökümcülerin sayısı çok azdı. Toplamda üç kişi olmak yabancı oldukları bir durum değildi ve tarikatlarını geliştirmeleri gerektiği konusunda sıkıştırılmaktan hoşlanmıyorlardı. (PS, Bölüm 44, epigraf)
 • Bağdökümcülerin Elçilerinin tabiatına ve kutsal görevlerine ilişik, emsalsiz bir yetenekleri vardır. Bu, Yokelçilerin doğasına yönelik bir anlayış içeriyor gibi görünüyor. (PS, Bölüm 58, epigraf)
 • Bir Bağdökümcü olduğundan Dalinar bir Parekılıç taşımayacak. Fırtınababa bir kılıç olmayı veya Dalinar çağırdığında gelmeyi reddediyor. (PS, Bölüm 89)
 • Parlayan Şövalyeleri kuran, onları düzenleyen, kaidelerini ve kurallarını koyan kişi Ishar’dır. (PS, Bölüm 42)
 • Bağdökümcülerle ilişkili tek sprenin Fırtınababa olup olmadığı veya Bağdökümcülerle bağ kuran küçük bir grup tanrı-spren ya da büyük-spren olup olmadığı bilinmiyor. Brandon’a göre, tek bir güçlü sprenin birden fazla insanla bağ kurması mümkün, yani Fırtınababa’nın her zaman Bağdökümcülerin yegâne spreni olma olasılığı var.

Hazırlayan: Alice Arneson ve Lyndsey Luther
Kaynak: Tor
Çevirmen: Yusuf Ekici
Editör: Onur Selamet ve M. İhsan Tatari

16 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Faust Faust dedi ki:

  Sizi bilmem ama bir dizinin bu denli uzatılması bana saçma geliyor. 15 ciltlik, 10.000 sayfalık Zaman Çarkı ve 10 ciltlik olması tasarlanan bu Fırtınaışığı Arşivi dizisi…

  Hadi üçlemeyi anladım, beşlemeyi de anladım ama nedir bu on binlerce sayfalık diziler, on beşlemeler, onlamalar… Bir şeyi tadında bırakmak daha iyi değil mi?

  Hani, ölmeden önce okunacak bu denli kitap varken… :thinking:

 2. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

  Diskdünya’ya hiç bakma. :smiley:

 3. Avatar for Ishamael Ishamael dedi ki:

  Zerre katılmıyorum bana göre de üçlemeler ikili seriler saçma. Koşarcasına kurtarılan dünyalar, o dünyaların olayların içinde apar topar özet geçer gibi verilmesi, hem dünyaya hem karakterlere tam ısınmışken serinin bitmesi… Başkası için sorun değildir ama benim gibiler için dünyanın en güzel şeyi uzun serilerdir. Hatta Zaman Çarkı bence daha uzun olsaydı daha iyi olurdu. Neyse zevkler ve renkler olayı.

  Bu arada yazı 3. Kitapla ilgili spoiler içeriyor mu soyleyebilir mi biri?

 4. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Bazı seriler için katılabilirim size ama bazı seriler içinse katılamıyorum malesef. Bu yazarlar bir dünyayı size enine boyuna sunuyor ve bir noktadan sonra bu dünyaların bir parçası oluyorsunuz. Eğer bunu eleştiriyorsak düzinelerce kitabı olan yazarları da eleştirmek gerekir. Tek bir evrene ait uzun bir seri ile bir yazarın elli farkı öyküye ait elli farklı kitap da benim gözümde aynı. On bin sayfalık bir serinin içerisinde de o elli farklı kitaptaki karakter kadar karakter ve hayat öyküsü var. Hepsinin kendi hikayesi var. Şimdi Mark Twain’in tüm öyküleri bir evrene ait olsa ve hepsinin hikayesi birbirine dokunsaydı güzel olmaz mıydı? Bu şekilde bakarsak bence aynı kapıya çıkar. Tabi bu benim görüşüm.

  @Ishamael yazı Kralların Yolu ve Parlayan Sözler baz alınarak hazırlanmış. 3. Kitaba dair bir şey göremedim.

 5. Avatar for Waxillium Waxillium dedi ki:

  Dediklerinize bir noktada katılırken bir noktada pas geçiyorum. Şimdi Robert Jordan’da uzun seri yazmış R.A Salvatore’da ama biri bir ahenk ile hikayeyi sonlandırırken diğeri artık süründürmeye başlamıştır.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

11 cevap daha var.

2018 masallar

2018’in Gözden Kaçırmak İstemeyeceğiniz Masal Kitapları

william gibson

Neuromancer’ın Yazarına Büyük Onur